:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,347,171
Активни 356
Страници 36,063
За един ден 1,302,066

Овчаров:От бизнеса зависи осигуровките да паднат още

Работодатели и анализатори не виждат реформи в бюджет 2006
Николай Дончев
Ако приходите в държавния пенсионен фонд не паднат след намаляването на социалните осигуровки с 6% от догодина, правителството ще продължи да понижава ставките. Това обеща вчера министър Румен Овчаров при откриването на 7-я икономическия форум за Югоизточна Европа.



Кабинетът очаква бизнесът да реагира на по-ниските ставки, като "изсветлее" още повече и по-голяма част от доходите на работниците се легализират. "Ако продължим съвместната си дейност в тази посока, правителството ще продължи със следващите крачки", заяви икономическият министър.

Намаляването на осигурителната тежест от догодина се оказва единствената стъпка в бюджет 2006, която безспорно се признава от бизнеса и от анализаторите. От Съюза на работодателите в България определиха сметките на хазната за догодина като консервативни, а от БСК - че отново ще доведат до излишък.

"Това е предпазлив бюджет, който запазва статуквото, не е имало време да се мисли за по-смели идеи. Няма видима реформа в основните разходи - за здравеопазване, отбрана, вътрешен ред, няма реформа в модела на финансиране", коментира и анализаторът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов.

Според него обаче това не е толкова лошо, защото при тази управляваща коалиция има принципна възможност да се стигне до рискови планове за харчене. Бюджет 2006 показва, че присъствието на БСП във властта няма да доведе до резки промени, е успокоението на Богданов.

"Това е лежерен за държавата бюджет, при който ще има излишък от 550 млн. лв.", пресметна председателят на стопанската камара Божидар Данев. Отново не се отделят средства за иновации, за финансиране на икономиката на знанието, а се субсидират безперспективни отрасли като тютюнопроизводството например, допълни Данев.

От СРБ пък изразиха недоволство, че парите на работодателите във фонда за гарантиране на вземанията на работници на фалирали фирми ще се държат "заключени" в БНБ при ниска лихва, вместо да се даде възможност да се печели от тях.



КАРЕ!!

Контра

Безумие е исканият от МВФ 3% бюджетен излишък, коментира главният секретар на СРБ Евгени Иванов. Той опонира, че 40% от дефицита по текущата сметка, който притеснява фонда, се дължи на засиления внос на инвестиционни стоки. "Става въпрос не за внос на хладилници, а за внос на технологии за производството им", образно обясни позицията си Иванов.

Съдбата на "Булгартабак"- ясна до края на годината, обеща Овчаров

"Булгартабак холдинг" отчете 74 млн. лв. печалба за 9-те месеца на годината, съобщи министърът на икономиката Румен Овчаров при посещение на Софийската цигарена фабрика. Директорът на холдинга Георги Костов обясни, че това се дължи на преструктурирането на дружества в холдинга - ликвидацията на губещата фабрика във Видин и отнемането на лицензите за производство на цигари на още 4 фабрики. 62 млн. лв. от печалбата осигуряват четирите големи дружества - в Благоевград, София, Пловдив и Стара Загора.

До края на годината ще има яснота за бъдещето на холдинга, обеща министърът. На 14 декември е насрочено общото събрание на акционерите на "Булгартабак холдинг". Овчаров заяви, че засега има лични виждания за холдинга, но ще чуе мнението на изпълнителните директори на големите фабрики. Политически решения за холдинга не са вземани, каза той.

Фиксираните цени на цигарите са временна мярка, която кабинетът въвежда, за да спре агресивния внос. В момента "Марлборо", произведено в Румъния, е регистрирано с цена у нас 3,20, а миналата година цената е била 4,20. Вероятно ще се върне старата цена за вносните цигари, каза Овчаров. Това ще тушира негативните ефекти от високия акциз върху цигарите у нас, които от 2006 г. поскъпват с 55% и кутия "Виктори" ще струва 2,40.
 
Министърът на икономиката обяви, че за първи път се запознава отблизо с цигареното производство.
4
663
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
02 Ноември 2005 06:43
Естествено, че от бизнеса зависи. Да не си мислиш, че некой те бръсне за слива......
02 Ноември 2005 08:26
Отново не се отделят средства за иновации, за финансиране на икономиката на знанието, а се субсидират безперспективни отрасли като тютюнопроизводството например, допълни Данев.
На хората наистина им писна от това безумие! Докога Доган ще продължава да поддържа армия обречени на държавни помощи голтаци?[b]
02 Ноември 2005 10:34
Излизането на светло на реалните заплати на работещите е нож с две остриета: от една страна приходите на НОИ не намаляват, с намалението на процента на осигуровките, но от друга страна същите тези работещи, след като се пенсионират, а те се пенсионират непрекъснато, ще трябва да получават по-голями пенсии, отколкото при укриването на доходите им. От къде ще се вземат тези допълнителни средства?
Горното казано с други думи всъщност означава, че работещите като цяло нямат сметка да се водят на ведомост, че получават минималната работна заплата, съответно с минимални осигуровки и после с минимална пенсия, а останалото да го получават извън ведомостта за работната заплата. Един случай сам по себе си може и да изглежда така, но ако почти всички доходи излязат на светло, данъците и осигуровките могат да паднат с много - примерно, два, три или повече ПЪТИ и реално да се получават приблизително същите доходи, при по-нормална пенсия за след години.
02 Ноември 2005 14:18
XYZ, много си прав. Всъщност бизнесът отделя, примерно, за производството на 100 лв. продукция 30 лв. за труд. На бизнесът му е почти все едно как ще разпредели тези пари между работника и разните фондове. Но повече от 30 лв. на конкретния етап не може да отдели, защото става неконкурентноспособен. Ако държавата каже, дай ми 10 лв. за осигуровки, работникът ще получи 20. Ако скрие работниците си ще им плати по 30 лв., но рискува немалките санкции за нерегистрирани работници. Затова се кара на ръба-осигуровки върху минималните осигурителни прагове, останалото-като премии по тетрадка. Естествено, ако процентът на осигуровки се намали, повече фирми ще излязат на светло, повече ще са склонни да обложат своите "30" лева. Така вместо малцина да внасят по много, мнозина ще внасят по малко. Което ще е добре за държавата и за бизнеса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД