:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,337
Активни 758
Страници 23,902
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Мразя всяка риторика - и националистическата, и европейската

С влизането ни в ЕС ще измислят и сертификат за качеството на хората, които ни управляват, надява се писателят Алек Попов
Алек Попов
Алек Попов е роден през 1966 г. в София. Завършил е НГДЕК и българска филология в СУ. Автор е на книгите "Другата смърт", "Мръсни сънища", "Пътят към Сиракуза", сборника с есета "Спътник на радикалния мислител", романа "Мисия Лондон", и др. Лауреат е на многобройни литературни награди. Превеждан е на английски, френски, унгарски, сръбски, датски, турски. Директор е на Дома за детската книга.





- Вие сте сред успешните съвременни български писатели, каквото и да значи това. Къде бихте сложил ударението в това определение - на "успешен", на "български" или на "писател"?

- Струва ми се, че акцентът трябва да се постави някъде извън тези определения, но и аз самия още не съм открил къде... Успехът е нещо привидно. Човек сам си дава сметка кога е успял и кога не. В това отношение като че ли изповядвам един своеобразен платонизъм. Думите са само отражение на идеите ни за нещата. Затова са несъвършени. Смятам, че един текст никога не е завършен. Няма окончателни версии. Точката е някакъв вид поражение, защото се отказваш от борбата.

- Казвате борба... Звучи приключенски. Приключение ли е да си писател през ХХI век?

- Винаги е било. То си е като търсенето на съкровище - понякога се луташ - ще го откриеш, или не. Поне за мен е така и ако някога установя, че се отегчавам или не ми е забавно, ще се откажа. Изисква се обаче усилие, за да поддържаш този дух в себе си. Трябва постоянно да си нащрек и тогава си способен да видиш неща, които другите не могат да уловят. Тогава ти хрумват интересни идеи. Да, писателството е приключение.

- А занаят ли е или призвание?

- Ако кажа, че е призвание ще звучи помпозно. За да си добър писател, несъмнено се изисква майсторство, а то се натрупва с годините. Но дори тогава всеки път, когато сядаш да пишеш, сякаш започваш отначало, независимо дали е роман, статия или разказ. Не може да се каже, че е занаят. Лично за мен е начин на живот.

- Излезе ви сборник с разкази, предстои публикуването на новия ви роман, който пишете от две години. За какво става дума в двете книги?

- Нека се съсредоточим върху най-близкото събитие. Предстои да излезе една книга, наречена "Митология на прехода". Това е сборник с подбрани произведения от първите ми книги. По един или друг начин тези истории разказват за прехода, който преживяхме. Може да се каже, че са вдъхновени от разколебаната символика на тоталитаризма. Разбира се, това е една твърде метафорична история на времето - има както хронологическа, така и художествена дистанция. Книгата е твърде лична интерпретация на публичните митове, родени в общественото съзнание през този преходен период.

- Кои митове?

- Основният е от началото на прехода, но той продължава да ни занимава и до днес - това е проблемът за връзките между Източна и Западна Европа, за релацията между богати и бедни. Той е обект на разказа "Метаболитните хора", преведен впрочем на доста езици. Има истории, свързани с реконструкцията на миналото. През 90-те например имаше голям интерес към скритата история на комунизма. Така се роди историята "Споменът за косачката", която представя откъс от живота на Владимир Илич. Напълно измислен, разбира се, макар и да черпи автентичност от историческата канава: пасторална драма с участието на извънземни... Мислил съм си да напиша фикционална биография на Илич. Нещо, вдъхновено от онази сюрреалистична композиция на Дали с пианото и светлинките с лика му... Това е обсебващ образ. Има и неща, обърнати към подстъпите на промяната и усещането, че нещо се променя, а то витаеше още в края на 80-те, въпреки че не беше признавано.

- Колко измисляте и кое е автентично? Ако трябва в проценти?

- В литературата по принцип настъпва такава сублимация на реалност и фикция, че е трудно да се определи. Понякога това, което идва от реалността, не се усеща и не разбираш откъде е дошло и обратно - това, което идва от фантазията ти, ти се струва по-истинско и от реалността.

- Преведоха "Мисия Лондон" в Сърбия, предстои и излизането й на френски. Това ли ви е най-разбираемата навън книга?

- На френски вече излезе, преведена е също на унгарски, трябва съвсем скоро да излезе и на македонски. Разбираема е по много причини. Може би, защото е универсална и се чете еднакво лесно и на изток, и на запад. Макар че един прочит винаги е индивидуален. Хората четат и разбират различно. Някои виждат в нея само сюжета, други само социалната част. Не са малко и тези, които я четат като нова версия на "Бай Ганьо", което не ми допада, но веднъж напуснал те, текстът като че ли престава да ти принадлежи, или поне интерпретациите му. Другата причина е, че хората обичат да четат смешни неща. Смехът е универсален медиатор на всички континенти.

- Твърдите, че не се чувствате нито горд, нито потиснат от факта, че сте българин. Как се отнасяте към политическите партии със силно патриотично говорене?

- Не мисля, че това е начинът човек да се утвърди. Подобни изблици най-често издават лични комплекси. Когато човек страда, че е незабележим. Колкото повече се говори, толкова по- подозрителни са нещата и това е известно от памтивека. Така че аз винаги се отнасям скептично към всяка риторика, независимо дали е националистична или европейска. Но най-вече, когато е обърната към първичните емоции и страсти у хората. Тогава последиците са пагубни.

- Какво мислите за българската политика днес? Тя различава ли се от политиката в напредналите европейски държави, и ако да - в чия полза?

- Нашата е все още твърде патриархална. За последните 120 години не е еволюирала особено, но пък това е един малък срок, който освен това е свързан и с много катаклизми - както исторически, така и социални. Все пак да не забравяме, че политиците не са паднали от небето. Това са същите хора, избрани от нас. А способността за избор би следвало да е нещо, което се развива, и фактът, че в момента нивото е такова, свидетелства за нивото на избора. Но и това е дълъг процес, макар да звучи песимистично. Дано с влизането ни в ЕС заедно с по-високите изисквания към стоките, да сложат и сертификат за качество на хората, които ни управляват.

- Трябва ли да се учи толкова литература в училище?

- Трябва да се чете. Това е една от задачите на училището - да пробуди интерес към духовни занимания.

- Къде му е ползата на четящия човек?

- Книгата изгражда личността. Хората, които не четат, съзряват трудно. Четенето възпитава способността да правиш разлика между добро и зло. Тези неща звучат отвлечено, но са жизнено необходими за едно общество. Видяхме, че само втурването към бита и най-семплите удоволствия не носи нищо добро. Наред с компенсаторното и понякога доста хаотично натрупване на нов културен опит от малка част от образования елит, в годините на прехода имаше и голямо културно пропадане в по-масов план. Може би затова и не можахме да се справим с реформите. Това е една от причините да не можем да избираме качествени хора.

- А пишещият - той учител по живот ли е, шоумен ли е, или просто тих неврастеник?

- Тези етикети ги слагат другите. Пишещият има потребност да изрази себе си и това не е непременно заради другите, за да ги просвети или да им направи добро. Основното, което го тласка, е чисто вътрешна потребност. И не на последно място, защото му е забавно. Ползата от пишещия е, че той разказва историята на времето си. А това е необходимо. Хората имат нужда да слушат различни версии за живота си. В крайна сметка и киното, и театърът разказват истории, които по един или друг начин са литературни и са били разказани от писатели. Би било мъчително, дори невъзможно да живеем само с една версия за живота си. Литературата играе огромна психологическа роля за здравето на обществото. Придава дълбочина на човешките отношения, намалява агресията. Но това са неща, които тепърва ще бъдат осъзнавани. Предстои ни голяма промяна, и то именно културна. Ако тя се състои, ще означава, че вече сме преминали от другия бряг.

- Какво стана с идеята да превърнете романа "Мисия Лондон" в пиеса?

- Пиесата съществува. Написана е в съавторство с талантливата режисьорка Деляна Манева, която направи много успешна радиоверсия. Но поставянето й в театъра се оказа по-трудно, може би защото има доста действащи лица. Но не трябва да се забравя и че това е една доста остра пиеса и поднесена на сцената вероятно би звучала още по-саркастично. А това са неща, от които у нас традиционно има уплах.

- Знаем, че организирате т.нар. литературни уъркшопи. Нужно ли е това? Кому помага?

- Не можеш да научиш никой да пише, това е сигурно, но можеш да накараш хората да четат текстовете си помежду си и да ги обсъждат. В случая е ценно общуването, особено за съвсем младите автори, които още нямат възможност да публикуват. Това е някаква форма да чуят мнение за своите работи и да имат читатели и слушатели. Така че, доколкото не създава вредни илюзии и заблуди, това е едно хубаво занимание. Дори човек да не стане писател, поне се е докоснал до думите и до възможността да изразява себе си чрез тях.

- В едно свое есе Александър Кьосев твърди, че съвременна българска литература няма. Вие какво мислите?

- Според други пък има, и то твърде много. Съгласен съм обаче, че съществуват дупки в контекста. Но това важи не само за нашата ситуация, а за по-малките литератури в интернационален план. За сметка на това се създават нови мрежи. Например Източна Европа като че ли е изградила свой собствен контекст, който може лесно да бъде доловен, ако човек следи списания като "Факел", където се представя най-доброто от този регион. Бъдещето не е в строго националната литература. Естествено писателите запазват националността и езика си, но се включват в една по-широка система на идентификации... Като стилистика и като светоусещане източноевропейските посткомунистически писатели са по-близки помежду си, отколкото авторите в рамките на националната литература, които са разделени от поколения, генерации, светоглед и начин на мислене. В този смисъл локалният контекст не е единен, но това е положителна тенденция. Най-вредно за културата е затварянето в рамките изключително на националното. Така че литературата трябва да бъде универсална.
 Алек Попов
24
2471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
13 Май 2006 00:29
Разказвачът на нови светове ги създава и сбъдва, в началото е словото
13 Май 2006 01:54
"Книгата изгражда личността"...!?Хаиде бе
Книгата, в България, промива мозъци!
И на пишещите и на четящите.
13 Май 2006 02:20
"-Какво мислите за българската политика днес? Тя различава ли се от политиката в напредналите европейски държави, и ако да - в чия полза?
- Нашата е все още твърде патриархална. За последните 120 години не е еволюирала особено, но пък това е един малък срок, който освен това е свързан и с много катаклизми - както исторически, така и социални. Все пак да не забравяме, че политиците не са паднали от небето. Това са същите хора, избрани от нас. А способността за избор би следвало да е нещо, което се развива, и фактът, че в момента нивото е такова, свидетелства за нивото на избора. Но и това е дълъг процес, макар да звучи песимистично. Дано с влизането ни в ЕС заедно с по-високите изисквания към стоките, да сложат и сертификат за качество на хората, които ни управляват."
*
Явно тук не му е силата на писателя. Политиците би трябвало да еволюират точно в условия на катаклизми - иначе се ояждат. Нашите никакви катаклизми не ги стряскат. Па и приказките за избора, па и какво ли бибило ако беше матриархална (явно една Етем и една Масларова не стигат, съкратен списък!?). Да бе като влезем в ЕС па като еволюират, мижи да те лажам...
13 Май 2006 02:50
уф, много скучно интервю. не знам въпросите ли, но все някакви клишета и мъдрувания.
13 Май 2006 03:48
"Риторика" или Реторика"- това е ВЪПРОСЪТ?!?

И защо/това, пък, е ПОДвъпросът/?!?
13 Май 2006 07:51
Тоя пък къде сложил точката на името си, Алек, що ще рече Алекзандер, или Алеко, все на гръчко докарва, таквози ще е е и писането му, като четеш интервюто не ти требе да четеш друго от него...Нейсе мирмидонска работа...
13 Май 2006 10:00
Определено добра статия. Алек Попов е талантлив и ерудиран и за разлика от много други не риве, че не се е реализирал и за това му е виновен някой друг... Въпрос на възможности и талант!
13 Май 2006 10:02
А, и още нещо - за добрите книги винаги ще се намерят читатели независимо на какъв език език са написани... Та толкова за воплите, че никой не се интересувал от българската литература.
13 Май 2006 10:22
мудро писано
ма кат стигнах края забравих началото
ного мисъл чак се давим
въпреки че лейката ми е куха
13 Май 2006 11:20
Мрежите, мрежите - те да са живи
13 Май 2006 12:04
То качеството на хората е измислено отдавна, стига да има хора, които да упражняват подбора. ХОРА не се допускат, критериите ги ето:
Качества на управляващия
1. стратегическо виждане и глобален подход към елементите на проблематиката
2. способност за адаптиране към промени и новаторство
3.етичност-безкомпромистност към изгодите
4. ефективност при вземането на решенията след обсъждане с колеги и съветници, осигуряване на изпълнението на взетите решения и оценка на резултатите
5 способност да се учи и да кара другите да учат
6.кураж да промени вижданията си успоредно с усложняването на проблематиката, при днешните реалности това се нарича политическо самоубийство
7. способност да информира народа за обща насоченост на политиката по начин който да ги накара да възприемат
8.способност да намира истинското място на стратегията и тактиката като способи а не като цели
9 желание да създава системи които ще му помогнат да се вслушва в нуждите на жителите техните опасения искания и предложения


_____________________________________
Ройтерс: ОБЩЕСТВО НА ЗЛОТО царува в България
13 Май 2006 12:57
Параграфе, рЕторика е правилното изписване и произнасяне. Изписването с И се нарича итацизъм и тази корекция е направена, мисля от Еразъм Ротердамски. Итацизмът е наложено като произношение във Византия от старогръцката ета.
13 Май 2006 13:49
БРАТЯ СТРУГАЦКИ,
БЛАГОДАРСКО за уточнението!
Защто аз имам в библиотеката ми книжка , написана от цял професор по тази дисциплина и книжката се нарича "РЕторика" !!! Но, пък, в Речника на чуждите думи в българския език" е написано: "риторика"= "рЕторика"- като обяснението е дадено , обаче, САМО за думата "рЕторика" !!!

Редактирано от - paragraph39 на 13/05/2006 г/ 13:49:55

13 Май 2006 14:02
А няма защо. Като студент се дразнех използването на гръцките Н(ета) и 0 (тета) произнесени като ита и тита за означения за формулите. Това произношение навлиза, както си забелязъл, и в гръцките думи в българския език и е равносилно на диалектна употреба на йонийската азбука.
13 Май 2006 14:05
За Ведър ли става дума?
13 Май 2006 15:59
С настоящия постинг обвинявам недоучените, полуграмотни изчадия които списват по страниците на Сега и претендират да са социолози, антрополози, културтрегери и пр. в масово убийство.
В България в момента НЯМА "национализъм". Бъркат се проявите на колективната памет (има и такова жувотно)с "национализъм". Обсесията на българина по историята е колективен механизъм а не индивидуален. Един от професионалните теоретици на историята твърди, че историята за обществото е това, което е индивидуалната памет за индивида - и го твъди буквално. Индивид без знание за миналото си не развива селф (личност) и зобщо и си остава недоразвит, т.е. малоумен. Обещество без знание за миналото се разлага и не е в състояние да произведе личности.
За да развие биологическия индивид "личност" изобщо, освен знание за себе си, има нужда и от знание за миналото на групата към която принадлежи и това е ДОКАЗАНО. Знанието за колективното минало е част от социално-психичните механизми на Хомо Сапиенсите за формиране на личност. Без знание за историята на племето селф-а си остава недоразвит и индивидуална "личност" изобщо не се появява - човека си остава парче месо, набор от биологични импулси.
С настоящия постинг обвинявам дописниците на вестник сега и форумците "антинационалисти" че с атаката си срещу "национализма" извършват колективно самоубийство. Ще създадат поколение от дебили и социално недоразвити личности. Дебили в буквалния смисъл, не като метафора. Вярвайки, че громят "национал-фашистите" от Атака унищожават индивидуалните личности на милиони българчета - личности, които изобщо няма да възникнат без контейнерите на колективната памет. Със статиите и постингите си убивате милиони, включително и още неродените. Така и ще ви запомнят.
#######
Същия теоретик на историята когото цитирах като бил в ирландия забелязал един графит на стена - "Помни 1693-та". Разпитал минувачите ирландци - помнели. Било датата на някакво клане, извършено от англичаните. На минувачите англичани, датата не им говорела нищо. Имали празнина в колективната памет. Направило му впечатление нещо което изглежда като колективна обсесия на народите жертви Поляци, Ирланди, Арменци, Евреи и т.н. по историята и че тази обсесия липсва у историческите "победители" Авторът пита защо виктимизираните народи, като поляците и ирландците, имат по-добра историческа памет (и обсесия към историята) от народите поробители и победители, и прави ли по-добрата историческа памет Ирландците "националисти"? Превръща ли непрекъснато репродуцирания колективен спомен за холокоста (никога няма да го забравят) евреите в националисти? Ми не, както и в случая с Българите, "обсесията" по историята на племето е социален рефлекс, с който групата се опитва да съхрани "нормалността" на индивидите си, нормалност, която е подложена на огромен натиск от потока на събитията. Вижте справката за кривата на психичноболните в България. "Национализма" е рефлекс, социален механизъм, технология на "селф"-а.
Обвинявам недоучените, полуграмотни изчадия които списват по страниците на Сега и претендират да са социолози, антрополози, културтрегери и пр. в масово убйство. Убивате собствените си деца. Буквално.
13 Май 2006 16:40
Rednik , несъмнено си прав макар и малко краен.
Голяма част от личната идентификация и особености се оформя от колективно несъзнавани форми на самоопределение. Архетипове , традиции , обичаи , предразсъдъци и внушения , формиращи нашите нагласи още докато ни повиват в пеленките и после когато ни възпитават и оформят в калъпите на очакваното, поощрявано и одобрявано социално поведение.
Ефектите от сегашните промени вероятно биха били максимално забележими едва след две поколения.
А за убийството на личности и дума не може да става , за тяхната недоразвитост да, но мисля, че за това има други компенсаторни механизми.
Вероятно националните идеи ще бъдат подменени с групови идеи, като групите ще бъдат формирани по други признаци( например феновете на форума в Сега) и идентификацията с тях ще замества националните идеали.
Имам предвид възможностите на световната мрежа.
13 Май 2006 17:44
Прекалената теоритезация в областта на литературата, особено на съвременната, я изсушава откъм дъхавостта й. Вкарва духа й в усмирителна риза.
Дотук - както самото интервю, така и читателските коментари - ми напомнят тягостната скука от предметите исмат, диамат и подобните им дисциплини, които някога изучавах в университета... Бррррр...
14 Май 2006 21:30
Да мразиш каквотоидае не е много хубаво.
.
До Уважаемия Редник от ОЗ: Винаги чета с интерес написаното от Вас. Този път, като че ли сте залитнали малко. Означава ли това, което казвате, че в днешно време, в немските училища трябва да се изучава фашизъм. Означава ли това, че и до ден днешен еврейските жертви на фашизма, трябва да злоупотребяват с децата родени в Германия след войната, които Вече нямат Нищо, ама Нищо общо с тази История. Докога подобни надписи по стените ще се превръщат в "Стени На Плача", само и само днешните поколения да не израстнели "дебили" и "недоразвити". Нима Айнщайн е станал гений, защото е познавал историята си, а после е съжалявал, че не е знаел за бъдещето й. Нима днес върху "Фрауенкирхе" в Дрезден не блести кръста изкован от ковачът Смит, който е забравил историята на баща си!?
НЕ Злоупотребявайте с Миналото, За да не стъпвате по мини в Бъдещето.
Това е, уважемий Редник от ОЗ.
С уваж.:
P.
(нито един от описаните по-горе от Вас)
15 Май 2006 07:08
Съгласен съм, че интервюто е банално и безинтересно. Не съм чел книжката "Мисия Лондон", с която авторът получи известност (поне във вестниците), но винаги съм се питал в какво качество е работил и как е бил назначен в посолството на РБ в Лондон г-н Попов? Предполагам е бил назначен по втория начин и не е бил особено квалифициран. Понеже човек обикновено вижда в нова и непозната среда главно това, което сам знае и може да разпознава. Това, което не знае и не разпознава, не вижда.
15 Май 2006 16:08
Не съм чела интервюто, защото макар и нелош писател, г-н Попов е скучен събеседник. Всъщност, искам само да кажа, че наред с широко известната "Мисия Лондон" на българския книжен пазар скромно стои и "За дипломатите и хората". Макар и втората да минава доста незабелязано, все пак предизвика сред по-наблюдателната част от читателската публика клюкарско-литературни дискусии кой от кого е преписвал или да си припомняме прецедента Бойл-Мариот. С цел разширяване на най-общата информираност и практикуване на упражнението "открий 9-те разлики" поствам началото на "Дипломатите"

ЗА ДИПЛОМАТИТЕ И ХОРАТА
I
АЛИ БАБА И ДЕСЕТИМАТА ДИПЛОМАТИ
Описаните лица и събития, които нямат нищо общо с действителността, се отнасят към времето, когато един високоиздигнал се политически мъж произнесъл следната историческа фраза: "Нужно ли е да си дипломат, за да си дипломат?" Уникалният характер на този знаменателен въпрос се състоял в това, че той съдържал отрицателния отговор вътре в себе си. Стават такива работи.
Описаните лица действали, а събитията се случвали не къде да е, а в Париж. Е, сигурно можели да се случат и на друго място.
Когато бил малък, Близнака откраднал колело, заради което баща му го напердашил. Маринко Странски пък станал костюмиер в един театър, въпреки че бил учил за съвсем друго нещо. Него не го пердашили. Общото между двата случая е, че пердах или не, бащите им казали: "Ти по този път далеч няма да стигнеш." Те по този път стигнали до Париж. Там не е много далеч, но е хубаво.
Такива работи също стават понякога.
И посолството било хубаво като Париж. Няма как, нали било в Париж. Само дето било поовехтяло. Но това е друга тема. Помещавало се в прекрасна сграда, от всички прозорци се разкривала прекрасна гледка, а отпред течала Сена. Кеф! Когато отивали в отпуск, дипломатите бивали обземани от носталгия по родната Сена.
Дипломатите били десет на брой. Нищо и половина в сравнение с времето, когато наброявали сто и двайсет. Така е то, sic transit gloria грандоманска.
В духа на цитирания в първия параграф въпрос, дипломатите имали най-разнообразни професии. Намирал им се архитект, режисьор, биолог, лекар, дори един хомосексуалист. Е, не, хомосексуалист нямало.
Излишно е да се уточнява кой от дипломатите какъв бил първоначално. Важното е, че архитектът не архитектствал, биологът... какво не правел? И т.н. Негова си работа на хомосексуалиста.
Е, имало и баш дипломати със съответното образование в съответната страна и всичко. Те също не дипломатствали. Имало и ченгета. Те живот си живеели.
15 Май 2006 20:05
Забелязвам, че някои не са чели книгата или интервюто, но за сметка на това напоително и поучително се изказват. Горното интервю наистина не го бива особено, но то е най-вече за сметка на интервюиращите. Има едно много по-добро интервю с колумниста на вестника Бойко Ламбовски, което го предлагам като утешителна награда. Натиснете тук

Винаги се кефя, да чета хубавите попадения на Алек Попов. Още първият му разказ Метаболитните Хора Натиснете тук , който прочетох преди години ме грабна и от тогава винаги го чета с голям кеф. Жалко че не е бил в мисията в Нев Йорк, защото тогава щеше да напише истински шедьовър и щеше да затъмни образа на кмета на Провадия.
03 Юни 2006 13:33
Чичо Фичо, колеги форумци,
Не пропускайте Мисия Лондон, тя е нещо уникално. Книгата Мисия Лондон е най-готиното четиво от новата ни литература, което ми е попадало. Смея да предположа, че е по-скоро вид автотерапия на един талантлив и нормален човек, попаднал в странния микроклимат на едно БГ посолство от "годините на прехода"! Както и да е, резултатът е най-смешната българска книга, която съм чел.
04 Юни 2006 22:59
Съмнявам се че на мене ще ми смешна, поне четейки интервюто му в "Сега" с Б. Ламбовски.

***
Алек Попов: Когато говорим за роман, би следвало да се подразбира автоматично, че става въпрос за фикция. Има и документални романи, разбира се, но случаят с “Мисия Лондон” определено не е такъв. От друга страна, не мога да отрека, че той е написан въз основа на житейски материал, акумулиран по време на дипломатическата ми служба във Великобритания. Но това, според мен, е нещо естествено. Един писател би следвало да изхожда преди всичко от личния си опит и да пише за нещата, които познава. Той е като попивателна! Колегите ми в Лондон например знаеха, че съм написал няколко книги до този момент и един тях веднъж ми рече: “Ти сега, ей, да не вземеш да ни изтипосаш”. Каза го в кръга на шегата естествено, но аз побързах да го уверя, че засега нямам подобни намерения. Обаче материалът започна да се натрупва. И то какъв! Няколко месеца по-късно вече знаех, че ще напиша нещо, а след още няколко - бях сигурен, че трябва да го сторя на всяка цена. Да се остави да пропадне такъв материал би било непростимо предателство към занаята! Парадоксалното в случая е, че разполагах с контекста, но ми липсваше историята. Налице беше битът, но не и митът. Например историята за рибата - тя е напълно истинска. Един от дипломатите беше ходил на рибната борса, за да се запасява. Купува си човекът някаква огромна сьомга, ама я забравя в багажника, рибата се разтича и му овонява тотално колата. (Карал съм я впрочем тая кола и щях буквално да пукна!) Сама по-себе си случката е адски забавна, но няма потенциала да произведе социално значим сюжет. Мога да ви разкажа още десетки подобни анекдоти...
***

Попов значи все пак бил на "дипломатическа" (?!) служба в Лондон - предполагам "културен аташе", отговорен за отварянето на клубчето на Куийнс гейт с вестниците за българите в неделя, и с много време зашлаяене и лакърдии с техническия персонал. Без да има - и докрая да добие - реална представа за характера на работата на дипломатите. Без сигурно да е живял по-рано в чужбина. Вероятно - без да владее адекватно езика. Какво може да види там такъв човек - по скоро да чуе в лавката от шофьорите и др. технически персонал? - анекдоти като за "рибата", която "овоняла тотално колата" на един дипломат, какво друго?
*
Трудно ми е да вникна в безхитростната умствена механика на Попов - кое му е смешното - че се овоняла западна кола (вещ с шеметно висок в очите му статус, която и той карал?), че купил "някаква огромна сьомга" (каквато Попов не е виждал дотогава или може би смята снобарско да ядеш прясна сьомга - всъщност вероятно става дума за лосось - а не копърка или замразен хек) или какво? Или че купил риба от пазара, а не два-три пъти по-скъпа от Сейнсбъри'с? И аз купувам salmon от китайците или руснаците, не от Феъруей, дето иначе пазаруваме.
*
Едно време имаше едни книжки от Н. Драганов за инж. Ставри Ставрев - вярвам далече по-забавни от това тука.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД