:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,627
Активни 747
Страници 24,192
За един ден 1,302,066
РЕФЛЕКСИЯ

Българският вагон

При туткането около поредното решение за условията на европрисъединяването успокояващо действа самотен български вагон на будапещенската гара Келети. Чака да го композират в международен влак. Не му държали спирачките и ще го връщат по направление Белград-Истанбул, иначе вози до Виена. Само дотам, защото по-нататък изглежда толкова нелепо, колкото просещо цигане в Европарламента.

С кирилски надписи, повехнала боя и ръжда по корпуса тоя посланик на българщината буди усет за нещо мило и старовремски свито. Отвътре обаче вагонът разкрива следи от бурен живот и изкушения за пътническата душа, която не е толкова лицемерна, та да удържа кротко тялото там, където всичко е временно. Той е с издънени седалки, оръфани пердета, с неотварящи се или незатварящи се прозорци и неминуемо започва и свършва с разбит и осран WC. Естествено без вода.



В него пътуват най-често

централноевропейски пияндета



и рядко българи. Нали си знаят БДЖ-то от Родината, те и в чужбина предпочитат автобуси, нищо, че в тях ги скъсват от гранични и митнически проверки. Но дори и трезви хора, влезли във вагона по невнимание или поради липса на места, се държат така, както изисква средата: изпружват крака на отсрещната седалка, хвърлят опаковката на сандвича където намерят, пушат в купето за непушачи и гасят цигарите на пода или в празното бирено шише. Всичко това прави от пътуването хлътване в недопустимото, при което човек внезапно открива чара на оная свобода, която колкото оварварява, толкова и отпуска. О, как е хубаво съчетанието от първичност и кеф, немислимо в немски вагон с климатик и изящни кресла, в които потъват примерните пътници. Всички със запазени места, а на десетима - поне един и половина с лаптоп. Което обяснява защо кондукторите кимат вежливо с "йонапоткеванок" (добър ден), като искат билетите, докато през нашия вагон минават бързо, гледайки да не се изцапат.

Това още повече допринася за превръщането му в устойчив образ от изтъркана, но точна метафора. Тя е разбираемо



иносказание за последния вагон

във влака на евроразширяването,



защото се основава на истината за всеки български вагон. По вид и дух той е досущ чакащия на будапещенската гара Келети, който щастливо е избегнал съдбата на ония в глухия коловоз у нас. Тях или бързо ще ги разграбят, или ще ги оставят бавно да ръждясат като паметници на опушено и неудобно минало. Което не значи, че разграбването не може да става и в движение. Българската жепейска хроника поучително и завистливо разказва как дори при социализма от нощните влакове ловки пътници демонтирали купетата на прясно внесените гедерейски вагони. Какви чудесни холни гарнитури ставали - и стават - от седалките!

Разбира се, за убедителността на жепейската метафора има по-дълбоки причини.

Очевидна, макар често забравяна истина е, че Европа е там, където има добре развита железопътна мрежа в няколко съседни страни. Железните пътища са скелетът на Европейския съюз, неслучайно тръгнал с договор за въглища и стомана - постоянните субстанции на железницата, далеч по-надеждни от мазния петрол. Железниците са първата обща инфраструктура, която се превръща в индустрия. В нея строго се спазват международните стандарти и се уеднаквяват сигналите. С влаковете човечеството за пръв път узнава какво е масов прогрес чрез увеличаващи се скорости и обеми в движението на хора, стоки и капитали. Затова и днес из европейските гари в разписанията на интерситита, експресни, бързи, регионални, работнически, младежки влакове и мотриси се вижда неспирността на това движение - напук на сметките за нерентабилност.

На тоя фон нашият вагон е тъжно и впечатляващо свидетелство за колкото забравено, толкова и запуснато европейско начало.

Но поеме ли към дома, той



бързо навлиза в обичайната си

среда и не впечатлява никого



След Белград става неразличим от събратята си, вписва се в разхвърлията из полето, гарите, градовете и селата, през които крета със скорост от XIX век. И напълно изчезва от погледа, когато в Ниш се качват най-щастливите му пътници, образуващи такава сплотена компания от сърби, българи, цигани, турци и шиптъри, каквато е непостижима дори след мироопазващи бомбардировки и демократични промени. Че как да не са щастливи, като са на далавера? Само срещу 10 - 20 евро "глоба без квитанция" от митничарите всеки от тях прекарва в бъдещата еврочленка стотици кутии с цигари, два пъти по-евтини от тия на "Булгартабак". Логично, щом са произведени в нишката тютюнева фабрика, продадена два пъти по-скъпо от офертата за него. Но това е тема, която ни вкарва в коловоза на коалиционните композиции, чиито маневри предполагат сложни обяснения, за които един второкласен вагон е прекалено прост образ. Пък и новата жепейски метафора, родена от непосредствената действителност, още не се е наложила, макар тия дни да има възможност да го направи. Тя се крие в израза "да ти откраднат семафора", който може да стане много актуален и извън железничарските среди. Особено ако се отнесе към очакваното европрисъединяване в тандем с румънци. И чуем тяхното "ту-туу..."
18
2762
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
13 Май 2006 00:29
13 Май 2006 01:17
бил съм на Келети, гадно е, смърдеше. а и афтора явно не се е возил достатъчно с немските вагони с климатик, аз да види туй-онуй от западноевропейските мурафети. аман от идиоти!
13 Май 2006 09:47
Браво!!Много добра статия!!!
13 Май 2006 10:11
Статията ни казва едно важно нещо-или ние ще променим менталитета на европейците, или те ще се нагласят на балканските ни нрави!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
13 Май 2006 10:30
Точно така е, наскро ми се наложи от 15 години насам да седна във влак отново, щото предпочитам самолети и автобуси, та имах чувството, че участвам в уестърн филм и се върнах 15 години-същите соц.вагончета..Това БДЖ не знам как не са се сетили от Юръп да ни подхванат за него- пожизнено няма да влезем в съюза, ако трябва да го оправяме..

Много точна статия, Браво!!!
13 Май 2006 11:15
Прави ми доста неприятно впечатление лекотата, с която множество ентелектоалци използват думата шиптър. Явно си мислят, че са по-така нещо ли, що ли...
В българския език такава дума няма. В сръбския има думата шиптар, която е свързана с определени наслагвания и подчертава пренебрежителното отношение на употребяващия я. Дори там тази дума се приема за жаргон и не е докрай прието да се използва в публична реч от хора с претенции, какъвто се явява и аФторът. Той обаче явно смята, че качествата на описания от него вагон са достатъчни, за да оправдаят селянията на израза.
13 Май 2006 12:15
След като някой каже шиптър и останалите разбираме какво иска да каже, как смееш да твърдиш, че такава дума няма?
Има, ама ти не си разрешил употребата и.
Аман от претенциозни идиоти.
Да, ние сме отчайващо нелепи, и гротескни на фона на европейската цивилизация, изглеждаме по същия начин, по който изглежда цигански катун сред луксозен жилищен комплекс в подножието на Витоша.

_____________________________________
Ройтерс: ОБЩЕСТВО НА ЗЛОТО царува в България
13 Май 2006 12:28
Това, за влаковете, колко е вярно.
Още от време оно, една от ефектните точки на сблъсъка с Онази Цивилизация,
бяха Онези влакове - дори малките локални такива.
Друга такава точка бяха - тоалетните в Онези летища. Щото като слезеш от самолетя и вземеш багажеца, там влизаш първо, "рефреш" не само във физическия смисъл.
И на връщане - същия потрес, но с друг знак...
13 Май 2006 13:04
Страхотно написана статия, браво Д. Денков!
Иначе една банда миризливи трътлести румънски цигани на по 40-50 години с гъдулки и акордеони отдавна е окупирала place luxembourg пред евр. парламент, където по-младите fonctionnaires си пият бирата after work. A един майстор на кларинета се типосваше едно време всеки ден към 9 сутринта на моста между DG AGRI и лъскавата Charlemagne на евр. комисия, и така до вечерта. Сега си мисля колко ли тлъст бакшиш е изкарвал, т.к. очевадно си плащаше да няма конкуренция.
Има и нещо друго обаче - цигани са вечни, а евр. институции няма да са. Всяка година в Брюксел регистрират доста нападения над fonctionnaires, докато примерно циганите никой не ги закача...
13 Май 2006 15:00
А бе и така, и иначе е работата с вагоните...
Преди 9 г. имах работа в Германия в един северен град (Мюнстер), та от летището на Дюселдорф пътувах на север с три вида влакове. Първия, който взех от летището бе интерсити трансЕУ, като смолет. Индивидуален въздух, лампичка, подлакътници и т.н.
Втория пак бе хубав, нормален.
Но пък третия!, в третия прекарах 2 незабравими часа на ужас, че ще се разпадне. Едва се търпеше шума от някакво тракане по колелата, един от прозорците бе увиснал на една страна и заклещен, вагона се продухваше гадно. Дървени седалки, с мрежички на багажните лавици. Мръсно и гадно.
Е, такива вагони вече и у нас няма, да ви кажа, и то отдавна.
Да, не всичко в Европа е като по филмите.
Е, мизерията е много по-малко, но я има.
Да не ми се правят на гнусливи, чак, а да си погледнат в задния двор.
А, че нашите вагони са си мизерни, спор няма. Да ги хвърляме. Заедно с тези които ги стопанисват.
Само че пак няма кой...
13 Май 2006 15:37
Поредната статия без садаржание - красиво подредени думи а идея никаква.
Браво.
13 Май 2006 16:09
дъртиореалист ме светва
наште вагони си ги знаем
гнус
ма кат не пътуваме не знаем еуропейските у заднио двор
а пътниците пътницитееее
серат де им падне
немат култура и нищо
начи кат се продават билетчета требе да се иска и курс по циливилизация да го е
я одим пеш и дишам свеж въздух
а зеленчука е зелен НАчук
13 Май 2006 18:31
Кой нормален човек пътува с влакове източно от Будапеща
13 Май 2006 22:33
"Българският Вагон". Супер заглавие! До "Сега" не бях чел нищо по-добро!
Думата 'wagon', "вагон", e английска с холандска /Dutch/ етимология - 'wagen' и получила широко разпространение в английско говорящия свят.
В Британския вариант на Английски език е изчезнала отдавна като значение на "вагон" /част от влакова композиция/, а в американския и австралийски варианти на англиския език дори не се е появявала с подобна етимология.
Wagon /"вагон"/ се превежда по един единствен начин - "КАРУЦА".
Eто защо правилната транслация на английски би била: The Bulgarian Wagon с точен превод - "Българската Каруца"!

Редактирано от - The Spy на 13/05/2006 г/ 22:36:37

13 Май 2006 23:44
Те май така си им казват в БДЖ - "каруци"
14 Май 2006 11:12
Простотията не може да е национална гордост колкото и да се пъне едно милюционерско шоу например тя е виза за цървулия
14 Май 2006 19:48
ще си позволя да ви (пре)разкажа един стар виц. Ето го:
Отишли едни инспектори в едно училище. Пък в училището, в класът, в който те (случайно или не) попаднали имало урок за буквичките. В този клас били преминали през първите три буквички и вече били стигнали едва до буквичката "Г". Учителката решила да се изфука пред инспекторите, колко много е преподала, а децата колко много са усвоили и ги попитала:
"Деца, до коя буквичка сме стигнали и можете ли да ми дадете пример с една кратка думичка, която започва с тази буквичка?". Много деца се опитали, но все с буквичките преди нея, онези, които те добре познавали- А(ла), Б(ала) и В(земам). Накрая, учителката посочила Иванчо. Станал наш Иванчо и рекъл: "Другарко*, стигнали сме до буквичката "Г", а думичката е гъз". "Иванчо, ама как може така!?.." казала изчервено учителката "..Та такава думичка няма". "Интерсно, ..." рекъл замислено Иванчо "..гъз има, а дума няма".
*Това е само защото вицът е много стар и тогава на учителките не беше редно да им се вика "госпожо".
14 Май 2006 23:07
Авторът е безнадежден! Редовият българин ползва вече услугите не на Келети пу а на Ферихеги 1.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД