Земеделците в България ще бъдат първата жертва на предпазните клаузи, защото няма да получат преки плащания от ЕС, а ще трябва да унищожават продукция, която не отговаря на европейските критерии. |
Политически критерии
"България изпълнява политическите критерии за членство в ЕС.
След октомврийския доклад през 2005 г. има напредък в някои области, включително и в реформата на съдебната система." Изброяват се най-важните промени в законодателството, включително и в конституцията.
Отбелязва се, че страната е взела някои мерки за борба с корупцията - за пример се посочва, че са поискани имунитетите на десетима членове на парламента. Петима са се отказали от тях доброволно. "Това позволи да започне разследване срещу корупция на високо равнище", пише в документа.
Посочва се, че страната има напредък и в сферата на държавната администрация. Подобряват се условията в затворите, по-голямо внимание се отделя на хората с увреждания.
Дотук са похвалите. Оттам нататък в обобщението се казва, че "остават някои важни въпроси за решаване" и вниманието е фокусирано върху тях.
На първо място е престъпността
"Отчетността, прозрачността и ефективността на съдебната система се нуждаят от допълнително засилване. Допълнителни усилия са нужни за разпределянето на съдебните дела на случаен принцип в цялата страна. Необходими са по-обективни и прозрачни механизми за оценка на работата на магистратите. Трябва да бъдат премахнати всички оставащи неясноти за независимостта на съдебната система. Поради процесуалните правила и недостига на следователи имаше задръствания в досъдебната фаза. Малко са осезаемите резултати в борбата с организираната престъпност.
Структурите, занимаващи се с координация и прилагане на антикорупционната политика, се нуждаят от засилване, за да изпълняват функциите си ефективно. Обвиненията, разследванията, процесите и присъдите все още са рядкост в борбата срещу корупцията на високо равнище. България трябва да представи ясни доказателства за резултати в тази област.
Още не е приета стратегията за децентрализиране на администрацията. България остава транзитна страна и в по-малка степен е отправна или приемна държава в трафика на хора. Продължава да има случаи на лошо отношение към задържани. Условията за живот в много детски домове и домове за лица с умствени увреждания трябва да се подобрят. Социалното включване на ромското малцинство все още се нуждае от значителни усилия. Допълнителни усилия са нужни за борба с всички форми на нетърпимост и особено с расизма и ксенофобията."
Икономически критерии
"България е функционираща пазарна икономика." Посочва се, че продължаването на реформите ще я подготви да се справи с конкурентния натиск в ЕС в близко бъдеще. Страната поддържа макроикономическа стабилност и напредва в структурните реформи.
Напомня се, че докладът през октомври 2005 г. е посочил 16 области на сериозно безпокойство. Оттогава е забелязан напредък и ако страната запази темпа, би трябвало да отговори на критериите по много от тях.
Някои области вече не будят сериозно безпокойство като преди, но се изискват значителни усилия за приключване на подготовката. Посочени са застрахователният сектор, спазването на правата на интелектуалната собственост, разплащателната агенция за земеделието, организацията на общия пазар на мляко, болестите по животните, пунктовете за инспекция на граничния ветеринарен контрол, условията за живот на животните, търговията с живи животни и животински продукти, ветеринарните аспекти на общественото здраве, институционалното и финансово управление на структурите за регионална политика, както и шенгенската подготовка и управлението на бъдещите външни граници на ЕС.
"Допълнителни усилия са необходими също така за: взаимно признаване на професионалната квалификация, финансовите услуги, услугите в информационното общество, защитата на личните данни, законодателството за борба с прането на пари, механизми за селскостопанска търговия, организациите на общия пазар на вино и спиртни напитки, както и на говеждо месо, законодателство във ветеринарния и фитосанитарния сектор, повечето аспекти на рибарството, морския транспорт, ДДС, правилата за пряко данъчно облагане, кодекса на труда, социалния диалог, социалното включване, антидискриминационната политика, Европейския социален фонд, общественото здравеопазване, либерализацията на енергийния пазар, атомната енергетика и безопасност, преструктурирането на стоманената индустрия, електронните комуникации, програмирането и наблюдението на регионалната политика, хоризонталното законодателство за околната среда, качеството на водите, интегриран контрол и превенция на замърсяването, управлението на отпадъци, защита на потребителите, даването на убежище, съдебното сътрудничество, борбата срещу наркотиците, защитата на финансовите интереси на ЕС, както и преводът на европейското законодателство (acquis) на български език."
Остават
шест области на сериозно безпокойство,
посочва обобщението. Това са:
- Създаване на подходяща интегрирана административна и контролна система в селското стопанство (Глава 7);
- Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти заради борбата с болестта луда крава (Глава 7);
- Осезаеми резултати в разследването и съдебното преследване на мрежите на организираната престъпност (Глава 24);
- По-ефективно и систематично изпълнение на законите за борба срещу измамите и корупцията (Глава 24);
- Засилено прилагане на мерки срещу прането на пари (Глава 24);
- Укрепване на финансовия контрол над структурните и кохезионни фондове (Глава 28).
По-нататък е отделено
внимание на Румъния,
за която също е посочено, че изпълнява политическите критерии за членство в ЕС и че е призната за функционираща пазарна икономика. Напомня се, че през октомври 2005 г. докладът на Комисията е откроил 14 области на сериозно безпокойство. Сега остават четири, които трябва да бъдат приоритетна цел:
- Напълно работещи разплащателни агенции за управление на преките плащания за селяни и оператори според общата селскостопанска политика (Глава 7);
- Създаване на подходяща интегрирана система за управление и контрол в земеделието (Глава 7);
- Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти заради борбата с "лудата крава" (Глава 7);
- Информационни системи в данъчната администрация, които да са съвместими със системите в останалите страни от ЕС и да гарантират правилно събиране на ДДС в рамките на целия вътрешен пазар на ЕС (Глава 10).
Що се отнася до
защитните клаузи и други мерки
се посочва, че те могат да бъдат приложени по две клаузи: "вътрешен пазар" и "правосъдие, свобода и сигурност", които да бъдат задействани през тригодишния период след приемането.
На първо място се обръща внимание на сигурността на храните и недостига на гаранции срещу евентуални трансгранични последици. "Ако борбата срещу корупцията в съдебната система не е довела до достатъчно видими резултати, Комисията ще въведе съгласно Член 38 (от присъединителния договор) механизъм за допълнителен мониторинг в тази сфера", предупреждава докладът.
Особено тревожно звучи следната заплаха: "В случай че слабостите не бъдат отстранени както трябва, Комисията ще приеме предпазни мерки, отменящи задължението на сегашните страни-членки за автоматично признаване на съдебните решения, издадени от съдилищата и прокуратурите на съответната страна (България или Румъния)."
Очакванията за милиарди евро помощи от европейски фондове са попарени от следния текст:
"В България и Румъния не са създадени подходящи системи за управление и контрол (на европейските пари). Ако това не се коригира до присъединяването, в допълнение към съществуващите механизми Комисията може да вземе мерки, базиращи се на Член 37 от Договора (...) Подготовката на България за контрол над разходите по структурните фондове се нуждае от подобрение. Ако това не се промени, ще забави отпускането на плащания от Комисията".