:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,620
Активни 739
Страници 15,185
За един ден 1,302,066
Факти

България заслужи две неща: 2007 г. и предпазни клаузи

Влизането ни в ЕС не се отлага, но има пряка закана финансирането да бъде забавено
РОЙТЕРС СНИМКИ
Земеделците в България ще бъдат първата жертва на предпазните клаузи, защото няма да получат преки плащания от ЕС, а ще трябва да унищожават продукция, която не отговаря на европейските критерии.
Най-важните похвали и забележки към България и Румъния на Европейската комисия могат да бъдат прочетени в обобщаващ мониторингов доклад от десетина страници. Той ще бъде огласен официално на 16 май в Страсбург и през оставащите дни може да бъде коригиран, но в момента има следния вид:



Политически критерии



"България изпълнява политическите критерии за членство в ЕС.

След октомврийския доклад през 2005 г. има напредък в някои области, включително и в реформата на съдебната система." Изброяват се най-важните промени в законодателството, включително и в конституцията.

Отбелязва се, че страната е взела някои мерки за борба с корупцията - за пример се посочва, че са поискани имунитетите на десетима членове на парламента. Петима са се отказали от тях доброволно. "Това позволи да започне разследване срещу корупция на високо равнище", пише в документа.

Посочва се, че страната има напредък и в сферата на държавната администрация. Подобряват се условията в затворите, по-голямо внимание се отделя на хората с увреждания.

Дотук са похвалите. Оттам нататък в обобщението се казва, че "остават някои важни въпроси за решаване" и вниманието е фокусирано върху тях.



На първо място е престъпността



"Отчетността, прозрачността и ефективността на съдебната система се нуждаят от допълнително засилване. Допълнителни усилия са нужни за разпределянето на съдебните дела на случаен принцип в цялата страна. Необходими са по-обективни и прозрачни механизми за оценка на работата на магистратите. Трябва да бъдат премахнати всички оставащи неясноти за независимостта на съдебната система. Поради процесуалните правила и недостига на следователи имаше задръствания в досъдебната фаза. Малко са осезаемите резултати в борбата с организираната престъпност.

Структурите, занимаващи се с координация и прилагане на антикорупционната политика, се нуждаят от засилване, за да изпълняват функциите си ефективно. Обвиненията, разследванията, процесите и присъдите все още са рядкост в борбата срещу корупцията на високо равнище. България трябва да представи ясни доказателства за резултати в тази област.

Още не е приета стратегията за децентрализиране на администрацията. България остава транзитна страна и в по-малка степен е отправна или приемна държава в трафика на хора. Продължава да има случаи на лошо отношение към задържани. Условията за живот в много детски домове и домове за лица с умствени увреждания трябва да се подобрят. Социалното включване на ромското малцинство все още се нуждае от значителни усилия. Допълнителни усилия са нужни за борба с всички форми на нетърпимост и особено с расизма и ксенофобията."



Икономически критерии



"България е функционираща пазарна икономика." Посочва се, че продължаването на реформите ще я подготви да се справи с конкурентния натиск в ЕС в близко бъдеще. Страната поддържа макроикономическа стабилност и напредва в структурните реформи.

Напомня се, че докладът през октомври 2005 г. е посочил 16 области на сериозно безпокойство. Оттогава е забелязан напредък и ако страната запази темпа, би трябвало да отговори на критериите по много от тях.

Някои области вече не будят сериозно безпокойство като преди, но се изискват значителни усилия за приключване на подготовката. Посочени са застрахователният сектор, спазването на правата на интелектуалната собственост, разплащателната агенция за земеделието, организацията на общия пазар на мляко, болестите по животните, пунктовете за инспекция на граничния ветеринарен контрол, условията за живот на животните, търговията с живи животни и животински продукти, ветеринарните аспекти на общественото здраве, институционалното и финансово управление на структурите за регионална политика, както и шенгенската подготовка и управлението на бъдещите външни граници на ЕС.

"Допълнителни усилия са необходими също така за: взаимно признаване на професионалната квалификация, финансовите услуги, услугите в информационното общество, защитата на личните данни, законодателството за борба с прането на пари, механизми за селскостопанска търговия, организациите на общия пазар на вино и спиртни напитки, както и на говеждо месо, законодателство във ветеринарния и фитосанитарния сектор, повечето аспекти на рибарството, морския транспорт, ДДС, правилата за пряко данъчно облагане, кодекса на труда, социалния диалог, социалното включване, антидискриминационната политика, Европейския социален фонд, общественото здравеопазване, либерализацията на енергийния пазар, атомната енергетика и безопасност, преструктурирането на стоманената индустрия, електронните комуникации, програмирането и наблюдението на регионалната политика, хоризонталното законодателство за околната среда, качеството на водите, интегриран контрол и превенция на замърсяването, управлението на отпадъци, защита на потребителите, даването на убежище, съдебното сътрудничество, борбата срещу наркотиците, защитата на финансовите интереси на ЕС, както и преводът на европейското законодателство (acquis) на български език."

Остават



шест области на сериозно безпокойство,



посочва обобщението. Това са:

- Създаване на подходяща интегрирана административна и контролна система в селското стопанство (Глава 7);

- Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти заради борбата с болестта луда крава (Глава 7);

- Осезаеми резултати в разследването и съдебното преследване на мрежите на организираната престъпност (Глава 24);

- По-ефективно и систематично изпълнение на законите за борба срещу измамите и корупцията (Глава 24);

- Засилено прилагане на мерки срещу прането на пари (Глава 24);

- Укрепване на финансовия контрол над структурните и кохезионни фондове (Глава 28).

По-нататък е отделено



внимание на Румъния,



за която също е посочено, че изпълнява политическите критерии за членство в ЕС и че е призната за функционираща пазарна икономика. Напомня се, че през октомври 2005 г. докладът на Комисията е откроил 14 области на сериозно безпокойство. Сега остават четири, които трябва да бъдат приоритетна цел:

- Напълно работещи разплащателни агенции за управление на преките плащания за селяни и оператори според общата селскостопанска политика (Глава 7);

- Създаване на подходяща интегрирана система за управление и контрол в земеделието (Глава 7);

- Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти заради борбата с "лудата крава" (Глава 7);

- Информационни системи в данъчната администрация, които да са съвместими със системите в останалите страни от ЕС и да гарантират правилно събиране на ДДС в рамките на целия вътрешен пазар на ЕС (Глава 10).



Що се отнася до



защитните клаузи и други мерки



се посочва, че те могат да бъдат приложени по две клаузи: "вътрешен пазар" и "правосъдие, свобода и сигурност", които да бъдат задействани през тригодишния период след приемането.

На първо място се обръща внимание на сигурността на храните и недостига на гаранции срещу евентуални трансгранични последици. "Ако борбата срещу корупцията в съдебната система не е довела до достатъчно видими резултати, Комисията ще въведе съгласно Член 38 (от присъединителния договор) механизъм за допълнителен мониторинг в тази сфера", предупреждава докладът.

Особено тревожно звучи следната заплаха: "В случай че слабостите не бъдат отстранени както трябва, Комисията ще приеме предпазни мерки, отменящи задължението на сегашните страни-членки за автоматично признаване на съдебните решения, издадени от съдилищата и прокуратурите на съответната страна (България или Румъния)."

Очакванията за милиарди евро помощи от европейски фондове са попарени от следния текст:

"В България и Румъния не са създадени подходящи системи за управление и контрол (на европейските пари). Ако това не се коригира до присъединяването, в допълнение към съществуващите механизми Комисията може да вземе мерки, базиращи се на Член 37 от Договора (...) Подготовката на България за контрол над разходите по структурните фондове се нуждае от подобрение. Ако това не се промени, ще забави отпускането на плащания от Комисията".
11
2301
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
13 Май 2006 02:04
Шибани евробюрократи, Шибано българско правителство и политици. Да ги изтребим.
13 Май 2006 02:07
Жалко. И тоя не е в час. Не приемайте България. Отложете за 2008-ма. Така ще направите услуга на комунисто-турците.......
13 Май 2006 02:58
С клаузи и без клаузи бедните ще го духат
13 Май 2006 12:31
"Подготовката на България за контрол над разходите по структурните фондове се нуждае от подобрение. Ако това не се промени, ще забави отпускането на плащания от Комисията"
Европа не са луди да финансират Мафията в България!
13 Май 2006 12:39
Европа доста време финансираше мафията в България, не знам как така се не усещаше, изглежда е важал принципа на джентълменското споразумение, при който бае ти Ганю печели милиони за една нощ.
Нищо де, вече почти виждам що ще се срине и Европейския съюз-щото ние представляваме силна гротеска на техния начин на краднене и корупция.
Като човек не види нещата такива, каквито са, му се поднасят във вид гротеска-силно през лупа преувеличение-и така ги вижда вече ясно.
Та или ще сринем ЕС с нашенската гротеска на техната бюрокрация и корупция, или ще я излекуваме.
То понякога смисълът на живота на един човек се изразява в това да стане на 80 години, някой да го срещне на улицата и да го пита колко е часът, а той да му отговори.
Та може и смисълът на съществуване на българската държава да е тоя-да играе ролята на гротеска в европейския театър.
Кой ли е шутът обаче...може би Станишеф.

_____________________________________
емблемата на тиквите: ЕДНА ГОЛЯМА УСТА И НИЩО ПОВЕЧЕ
13 Май 2006 14:19
Виждам, че след FL, прочул се като единица мярка във форума- 1 FL, се е появила нова полирана звезда във форума - Дебил или Девил, нещо подобно и без значение .Важното е , че точна пасва в матрицатата форумни мерки и теглилки. Ще се окажат прави някои учени, че емиграцията е по-опасно заболяване от радиацията.Особено съчетана с вътрешни проблеми и комплекси....
13 Май 2006 15:45
ала бала
фл е уцелил проблемата
ората дават паре
ма сакат да видат къде отиват
и сичкото писане натам отива
кой как що къде кво праи
меканизми ни препоръчват да си праиме каручката
неволя ни посочват
а каруцарите спат дремат или не сакат да се ококорат
дреме им че талигата върви или не върви
нали са отгоре а не в калта
14 Май 2006 00:51
Както изглежда нещата у нас са стигнали до пълно отчаяние и обезверяване на онези, които произвеждат реалните продукти.
Бях свидетел на запустели села, гладни, мръсни и нерадостни лица на деца и възрастни, отчаяни от недоимък, глад и мизерия. Момичета с възрастта на мои деца, предлагащи се за пари по плажовете на Черно море. Това се случваше при мои инцидентни идвания в България, за които никой не знаеше!
Наричат емигрантите родоотстъпници. Добре нека да е така, но онези, които си продадоха апартаменти, коли и къщи, за да имигрират в други държави дали са направили това от удоволствие или по други причини?
Не съдете, е казано в Библията, за да не бъдете съдени!
Имигрантите се разделят на няколко категории - говоря ви за САЩ и отчасти Европа (Франция, Белгия, Холандия, Испания, Англия, Уелс и частично Шотландия) където имам реален опит с различни прослойки на българската имиграция от безделници до преуспели личности:
1 Стари имигранти - мразещи новите и принесли с тях от България цялия си арсенал от злоба и клюкопроизводство. Повече от 90 на сто са криминално проявени индивиди, лежали по затворите съвсем не поради политически причини, но фактът че се били в затвор по време на "червената ера", ги е издигнал на пиедестала на "политическия имигрант"!
2 Нови имигранти - новата вълна имиграция започнала реално след 1990 година. Голяма част са български цигани, турци, копанари и отчасти българи - валидно за Европа - но в САЩ тези хора отсъстват. Може и да ги има, но не съм ги срещал лично през моето дълго присъствие на тази территория.
Действително ситуацията на българите не е много за завиждане, но поне са нахранени, облечени и обезпечени с квартира, кола и работа! Има области като The Bronx, например, където върлуват криминални банди и всякакъв вид изроди - от педофили и педерасти до проститутки и наркотрафиканти. Българската общност в Бронкс беше ръководена вещо от Христо Коновски, който от бягството си от България до последния си час не се завърна в България.
Колоритни личности в Манхатън бяха Виктор Пейчинов и Августин Пейчинов. Повечето от успелите българи обаче се намират във вътрешността на страната и имат завиден бизнес; от кравеферми и коне до индустриални предприятия и фабрики, но са сменили имената си и не искат да говорят български или вече го завалват до такава степен, че е по-добре да си говорим на английски.
Ще ви напиша много неща за живота там, такъв какъвто е, без лични анализи, а само чрез разговори и наблюдения към една друга действителност несъществуваща в Европа!
Разбрах, че вие сте патриоти и заслужавате да бъдете уважавани, но винаги отстоявайте себе си и вашата гледна точка, подкрепяйте ги с аргументи и не се прикланяйте нито пред американци, нито пред руснаци или европейски величия. Просто бъдете себе си. Не се страхувайте, за да не ви мачкат! Бъдете горди с това, че сте Българи.
Сега вече мога да се оттегля спокоен.
Книгите, които съм написал и регистрирал в САЩ са:
"Свят върху острови" за Ню Йорк, "Ръководство за оцеляване в САЩ" /не съм се скъпил на информация за Работни Бюра и Агенции, телефони на фирми и предприятия, както за легални, така и за нелегални имигранти и The Journalist, книгата която ми създаде доста проблеми с Държавния Департамент на САЩ и лица от Конгреса, но се надявам че ще види бял свят заедно с другите книги.
За съжаление изтичат последните ми дни в Париж и трябва да се опитам да открадна и информация оттук за Вас!
Не ми се сърдете за лошия тон и насочените срещу България и някой от Вас упреци! Всичко ще си дойде на мястото, но не се обиждайте един друг във Форума, защото ще направите това и на други места! Просто бъдете това, което сматате, че другите ще искат от Вас!
До нови срещи!
Шпионинът
14 Май 2006 07:14
Има и други колоритни, ма те са по къмто Харлемскио край.
14 Май 2006 11:43
Заглавието на статията не е точно. Не България заслужи, а българската политическа класа, 2007 и предпазните клаузи, защото който и обикновен българин да запиташ, за него не следва нещо особено от евентуалното присъединиванет, освен затягането на коланите, с което сме свикнали. Виж, тъй самонареченият "елит" на нацията има много да губи... Май трябва да му помогнем да загуби всички и тогава нещата ще се нормализират...
14 Май 2006 20:07
Каква представа се налага за ЕС ако чете човек вестници - ако слушате, че ви даваме пАре. Ако скочите през оня запален обръч -пАре. Ако завъртите 50 обръча едновременно - пАре. И т.н. Остава да уточнят какво точно животно е България...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД