Всички възлови критики на ЕС към България вече се свеждат до три думи: престъпност, престъпност, престъпност. Това показа дебатът в Европарламента след огласяването на втория мониторингов доклад на Комисията на ЕС за нашата страна. По календара на Брюксел петте месеца до следващия доклад в началото на октомври трябва да се смятат за ловен сезон за бандити.
Предупреждението е категорично: това ще бъде последният поправителен изпит и ако България се провали отново, ще остане да повтаря годината до 2008, както е предвидено в присъединителния договор. Нещо повече, ако Румъния пак се окаже изпреварваща, Комисията няма да се поколебае да препоръча разделяне на двете страни. Букурещ вече проплака, че София го дърпа назад, и мобилизира влиятелното си лоби в Брюксел и Страсбург да настоява за прилагане на принципа всеки да бъде оценяван по собствените му качества. Комисарят по разширяването Оли Рен бе принуден да обещае пред стотици журналисти от цяла Европа, че ще стане точно така.
България трябва да разбере, че е оставила Комисията
без резервен ход
Отлагането за октомври на окончателното решение за датата на нейното приемане в ЕС е вид наказание за тромавите действия на властите в София, но също така е начин Комисията да спечели време. Тя е подложена на силен натиск от влиятелни държави като Германия и Франция да не прави компромиси с принципите на общността, защото най-големите вносители на средства в нейния бюджет не искат парите им да се източват от престъпни групировки. Когато става дума да се държи точна сметка за изразходването на европейските фондове, народите в страните членки са много чувствителни. Общественото мнение в ЕС упражнява постоянен натиск над Комисията, която след серия скандали през последните десетина години усърдно се стреми да очисти образа си като разхитител на средства. Твърдото искане към София за "спешни мерки, които да гарантират, че стотиците милиони евро от фондовете за селскостопанско и регионално развитие няма да бъдат отклонени", показва, че е дошло време европейските структури да бранят собствения си авторитет и няма как да проявяват снизхождение. Парадоксално е, че зад безкомпромисния език на Брюксел всъщност звучи молба към София: дайте ни аргументи, за да имаме основание да ви помогнем.
Масираните критични публикации за България във влиятелни европейски вестници през последните дни не бяха дирижирана кампания от злонамерени кръгове, както се опитваха да внушат някои кръгове. Това е реалната картина на настроенията в Европа, където разширяването на ЕС вече не е на мода, и всяка следваща страна ще бъде подлагана на все по-стриктно наблюдение. Няма смисъл премиерът Сергей Станишев и негови министри да се оплакват, че към нас се проявява по-строго отношение, отколкото към десетката, приета преди две години. Като изпуснеш питомното, ще гониш дивото. България бе извадена от групата на отличниците през 2001 г., защото и тогава хитруваше и имитираше реформи, вместо да предприема решителни действия.
Комисията знае, че днешните критики в печата срещу България ще се превърнат наесен в критики срещу самата нея, ако не представи убедителни доказателства, че не си затваря очите. По тази причина тя
все повече се отказва от дипломатичния език,
за да е сигурна, че нейните послания се схващат правилно от София. Искаме арести, следствия и присъди срещу босовете на мафията, заявиха и комисари, и евродепутати. Лично председателят на Комисията Жозе Барозу каза, че значение ще има не количеството, а качеството на свършената работа.
Играта на криеница свърши. Дори най-влиятелният защитник на България в Европарламента Джефри ван Орден даде да се разбере, че знае имена на босовете на мафията. Като подхвърли, че те са известни на всеки обикновен гражданин, той не само каза една голяма истина, но и даде оценка на цялата ни правозащитна система. Съпредседателката на парламентарния комитет ЕС-България Катрин Ги Кен апелира вчера: "Трябва да спре играта с нервите на българския народ." Призивът бе адресиран и към Брюксел, и към София. Евродепутатката напомни: "Българският народ има стари борчески традиции." Което е дипломатичен намек, че и гражданите трябва неуморно да притискат властите да действат, за да не бъде проигран историческият шанс България да влезе в ЕС.