:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,014
Активни 553
Страници 21,944
За един ден 1,302,066

Индийските тигри губят битката с бракониерите

---
При рутинно патрулиране в огромната джунгла в планините в Централна Индия през април горските стражари се натъкват на ужасяваща сцена. Рояк мухи жужат около гъст шубрак, където лежи тялото на мъртъв тигър - някога величествено в черно-златната си окраска, а сега превърнато в скелет, покрит с разложена плът.

"Бракониери са отровили тигъра, но не са успели да замъкнат тялото му", казва Хагешвар Найак, шеф на резервата Канха Тайгър в щата Мадхия Прадеш - станал известен от "Книга за джунглата" на Ръдиард Киплинг.

След три десетилетия служба в Индийската горска служба Найак заключва, че няма начин да се спрат убийствата на тигри. "Дори и да направите хиляди стратегии, не може да спрете бракониерството", казва Найак, седейки в офиса си, от който наздирава резервата от 1949 кв. км, дом на 129 тигъра.

Според организациите за опазване на животните Индия, където живеят около половината от оцелелите тигри в света, губи войната за спасяването на големите котки. "Бракониерството е основната причина да губим тигрите. Ако продължава така, те ще изчезнат в следващите 20-50 г.", казва Раул Каул, директор на индийския тръст за опазване на дивата природа.

Преди век в Индия са живели около 40 000 тигъра. Но десетилетията лов на безчетните аристократи и бракониерството е свел броя им до 3700. Според някои даже големите котки са по-малко от 2000.

Властите казват, че бракониерите са убили най-малко 114 тигъра в цялата страна между 1999 и 2003 г., докато 59 са умрели от естествена смърт за същия период. 42 големи котки са умъртвени от бракониери само през 2005 г., 34 - през 2004 г., когато е правено последното им преброяване. Според горските стражари броят им може и да е по-голям.

"Сигурно е възможно да има убити тигри, които са изнесени, преди ние да узнаем", казва Найак. "За всеки два открити случая, предполагам, че има два неоткрити", допълва той.

А резерватът Канха се приема за един от най-безопасните. Наскоро бяха открити 4 трупа на тигри - два от тях отровени, в националния парк "Джим Корбет" в подножието на източните Хималаи.

Най-притеснителният факт за природозащитниците е, че в един резерват в Западна Индия всичките 16-18 тигъра са изчезнали в рамките на година. Този факт предизвика остра реакция в цялата страна и накара министър-председателя Манмохан Сингх да нареди полицейско разследване и да назначи специална комисия.

Комисията обяви, че тигрите са преследвани от бракониери и хора, които живеят в защитените райони на джунглите, и поиска хилядите селяни, обитаващи 28-те резервата за тигри в Индия да бъдат преместени, за да бъдат спасени големите котки.

Бракониерите и контрабандистите на тигри и слонове се възползват от мизерията сред селяните. Властите се опитват да ги привличат на своя страна с парични поощрения и информационни кампании, но без особена полза.

Според горските стражари предпочитаното оръжие на бракониерите е смъртоносен коктейл от евтини химикали и пестициди, които се слагат в парчета месо, разхвърляни по тигровите пътеки. През нощта бракониерите се връщат, одират кожата, насичат тялото на части и го отнасят в чанти.

Преди време по-популярният метод е бил с токов удар - високоволтови жици се опъват на земята и убиват големите котки. Методът е бил рискован и горските стражари често са откривали капаните, казва Найак, докато четири часа обикаля около джунглата на Канха, търсейки следи от бракониери - скорошно огнище, фас, резки по дърветата.

Индийските горски стражари са въоръжени със стари автомати, а понякога - само с пръчки. Само един резерват в страната започна да използва хай-тек оборудване за наблюдение като сателитно проследяване.

Властите казват, че опазването на тигрите е невъзможно без помощта на Китай - най-големия пазар за части от телата на големите котки, които се използват в традиционните китайски лекарства. "Помощта от Китай е жизненоважна. Няма пазар за тигрови части в Индия. Но отвъд границата има голямо търсене. Те могат да помогнат като спрат този пазар", казва Раджеш Гопал, шеф на държавната агенция за опазване на тигрите.

В традиционната китайска медицина се използват кости и пениси от тигри. Един тигър може да донесе на продавача си около 50 000 долара. Бракониерството на тигри и леопарди от Индия расте и заради възраждащата се древна традиция в Тибет да се обличат животински кожи.
 ---
 ---
 ---
 ---
5854
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД