11 февруари 2006 г. Фосет приземява GlobalFlyer в Южна Англия, приключвайки най-дългия непрекъснат полет в историята на авиацията - 42 450 километра. |
Наскоро Фосет летя за последно с едномоторния си самолет Global Flyer, с който направи рекордните си околосветски полети, и го подари на Националния музей на авиацията и космонавтиката "Смитсониън". Самолетът му е уникален, свръхлек, конструиран специално за Фосет от Virgin Atlantic - компанията на неговия конкурент и приятел Ричард Брансън. Global Flyer е с необичайна конструкция, в пилотската кабина има само едно място, предназначен е за полети на дълги разстояния без спиране за презареждане с гориво. Дължината му е 1,7 м, височината му е 3,6 м, а разстоянието между крилата му е 35 м. Машината е построена от комбинирани материали, което й позволява да носи четири пъти повече гориво (около 8 тона), отколкото е собственото й тегло (1800 кг). Лети с над 400 км/ч.
Преди да кацне завинаги в музея Global Flyer, три пъти обиколи света - без презареждане. Първата експедиция, стартирала на 28 февруари 2005 г., почти се проваля, тъй като от резервоарите започва да изтича гориво. Фосет обмисля кацане, но все пак решава да продължи и се задържа във въздуха 67 часа и 1 минута. Поставен е световен рекорд - първият самостоятелен, непрекъснат полет около земното кълбо. Изтичането на гориво обаче човърка Фосет - колко ли далеч щеше да стигне, ако това не се бе случило? Отговорът на въпроса идва през февруари 2006 г., когато авантюристът повтаря околосветския полет, но не каца в САЩ, а продължава, лети отново над Атлантика и се приземява във Великобритания. Във въздуха Global Flyer губи електрическия си генератор. Самолетът пука и двете си гуми при кацането, но Фосет е поставил нов световен рекорд - за най-дълго прелетяно разстояние - 41 457 км. И това явно не е достатъчно за Фосет, който месец по-късно отново яхва Global Flyer и поставя нов рекорд в околосветското летене - за излитане и кацане от едно и също място - самолетът преминава 41 039 км за 74 часа и 26 минути.
"Global Flyer летя с пълната си мощ и постави някои от най-важните рекорди в авиацията. Мисията е изпълнена.", заяви Фосет, предавайки самолета на музея. Той ще е 6-ият, конструиран от легендарния Бърт Рутан, който ще бъде изложен в "Смиснониън". Там е и SpaceShipOne, първият частен космически кораб за суборбитални полети, построен от Virgin Atlantic. Гондолата на балона, с който Фосет обиколи света през 2002 г., също e в музея.
Global Flyer се пенсионира, но Фосет - не. Новата му цел е да успее най-накрая да полети с
безмоторен самолет в стратосферата
Ексцентричният милионер ще направи опита от Австралия през септември и със сигурност ще привлече отново вниманието на света. Той има вече два неуспешни опита да се издигне в горния слой на атмосферата над Нова Зеландия с партньора си Ейнар Еневолдсън, но неуспешно.
Страстта му към приключения почти коства живота на Стив Фосет, и то неведнъж, но той е мъж, пристрастен към опасните предизвикателства.
Роден е през 1944 г. в Калифорния. Като ученик е бойскаут и печели първата си награда като "момче, което ще е бъдещ лидер в живота, и то такъв, какъвто е бил и като бойскаут".
Завършва два университета - престижния Стафордски и Вашингтонския. Натрупва значителни капитали от инвестиционните си компании, които му позволяват да се отдаде на страстта си към екстремните спортове и изживявания. До 40-ия си рожден ден е известен единствено сред деловите кръгове с успешната си кариера на посредник на борсата.
През 1985 г. отегчен от финансовите игри милионерът се впуска в приключенията. Решава да преплува Ламанша и успява - макар и на четвъртия опит. В следващите 8 години се отдава на най-различни екстремни занимания, привличайки интереса на медиите към себе си. Покорява няколко седемхилядника, изкачва Еверест. Участва в гонка с кучешки впрягове в Аляска и в маратонски ски състезания. Два пъти е участвал в знаменитото 24-часово скоростно рали Le Mans Sports Car Race във Франция.
Океанските вълни
също са предизвикателство за него. През 1993 г. се сдобива с 60-футовия тримаран Lacota, после купува Stars and Stripes - бивш победител в надпреварата за Купата на Америка, а по-късно - големият Play Station. Във водата Фосет поставя 23 официални световни рекорда, като повече от половината още не са подобрени. През октомври 2001 г. Стив и екипажът му с Play Station преминават Атлантическия океан за 4 дни и 17 часа, като подобряват предишното най-добро време с цели 43 часа и 35 минути.
В началото на 2004 г. Стив като скипер на Play Station и екипаж от 13 души поставят рекорд за най-бързо обикаляне на света - 58 дни и 9 часа. Същата година авантюристът обявява, че ветроходството не го интересува вече, тъй като е постигнал всичко, каквото желае в този спорт, и мечтае за постижение, което да не е било достигано още. Той се захваща да изучава историята на човешките достижения, за да открие това, което търси - нонстоп полет с балон около планетата. В тази си амбиция се прочува с упоритостта си. Фосет пет пъти неуспешно се опитва да обиколи земното кълбо с балон, докато не успява през 2002 г.
при шестия си опит
Полетът започва на 18 юни от Западна Австралия и продължава точно 13 дни, 12 часа 16 минути и 13 секунди. Полетът на балона "Духът на свободата", в който Фосет е в херметична гондола, е почти безавариен, с изключение на силните ветрове в последния ден, които не му позволяват часове наред да се приземи, както и пламналия пожар, който той успява да потуши. Рекордът е поставен - Фосет става първият човек в света, обиколил земното кълбо с балон.
"На мен не ми трябва да се вдига шум около името ми, за да намирам инвестиции за моите екстремни постижения, тъй като пари не ми липсват. Но полетът с балона около света беше това, което аз исках исках да направя. И успях", казва Фосет след полета.
Първият опит за дълъг полет с балон през 1996 г. е неуспешен. Аеронавтът милионер излита от Дакота и стига само да Канада. При втория Фосет все пак прелита доста по-голяма дистанция - от Мисури до Индия. При третия той каца принудително в Русия, а при четвъртия едвам не загива по време на буря в Австралия, която разкъсва балона му на 8800 метра височина и го запраща право във водите на Коралово море, близо до австралийското крайбрежие. Фосет дава СОС сигнал и е спасен.
Най-голямата страст на Фосет е летенето - установява десетки световни авиационни рекорди, като се превръща в един от най-прочутите пилоти в света. През 2002 г. той получава най-високия приз в авиацията - златен медал от Международната федерация по аеронавтика.
На него принадлежи постижението за най-бърз полет на дозвуков самолет. Фосет лети на Cessna Citation X, постигайки средна скорост от 1194.20 км/ч. За един ден - 5 февруари 2003 г., пък богаташът поставя два рекорда по трасето Сан Диего-Чарлстън: първо на реактивен, а после на турбовитлов самолет. Междувременно той записа девет световни постижения, летейки с безмоторен самолет. Има и рекорд за най-висока скорост с цепелин - на 27 октомври 2004 г. с огромния Zeppelin NT той развива рекордните 115 км/ч.
За Фосет няма значение с какво ще лети - стига да има адреналин и шанс за рекорд. В началото на юли 2005 г. той и партньорът му Марк Ребхолц решават да повторят първия в света полет над Атлантическия океан, извършен през 1919 г. от британеца Джон Алкок и американеца Артър Уитън-Браун с двуплощника "Викърс Вими". Двамата излитат с копие на биплана от канадския град Нюфаундленд, летят близо 17 часа и 5 минути над океана и се приземяват успешно под овациите на 2000 посрещачи в Клифдън, Ирландия. През 1919 г. Алкок и Уитън-Браун преодоляха същото разстояние от 3040 км за 16 часа и 20 минути, но разбиха самолета при кацането. Фосет заяви, че за него е било голямо предизвикателство да управлява самолет без сервоусилватели. "Това е тест за издръжливост. Ако изпуснеш управлението за малко, самолетът губи контрол", разказа той. Единственият "лукс" на двамата била радиовръзката. Тя им позволила да си бъбрят с пилотите на гражданските самолети, които летели над тях.
В свободното си от поставянето на рекорди време богаташът води затворен живот. Той е почетен член на редица престижни организации, между които е и Кралското географско общество. Носител е на премията Магелан. Негов кумир е норвежкият изследовател Фритьоф Нансен, а любимото му четиво - биографиите и спомените на известни пътешественици, мореплаватели и пилоти. Любимият му автомобил е "Мерцедес", а сред любимите му спортове е сноубордът. Има три къщи - в Колорадо и Калифорния.
3 юли 2005 г. Десетки хора посрещат Стив Фосет и Марк Ребхолц след приземяването на биплана им в Килфдън, Ирландия. Двамата повториха първия трансатлантически полет, направен преди повече от 80 г. |
3 март 2005 г. Стив Фосет със съпругата си Пеги. |
1 юли 2005 г. GlobalFlyer над Мароко. |