:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,794,114
Активни 867
Страници 20,988
За един ден 1,302,066

Странджата сложи точката на темите за гимназиите

26 991 деца писаха за последна година съчинение-разсъждение по литература
Снимка: Велислав Николов
Просветният министър Даниел Вълчев се промъква между операторите с химическия плик, в който бяха запечатани 20-те по-малки плика с темите.
"Назубках за всяка тема по един универсален увод и заключение. При тях няма значение каква е формулировката, дадоха ни ги в школата. Останалото е от мен, хубава тема, 2 пъти сънувам, че ще се падне", разказа кандидат-гимназист след изпита по български език и литература.

"Речта на Странджата - слово за страданието и родолюбието", съчинение-разсъждение върху III глава от повестта на Иван Вазов "Немили-недраги", бе жребият за учениците в последната година на класическите изпити. С това съчинението-разсъждение отива в историята на изпитните жанрове. Догодина кандидат-гимназистите ще решават 2 теста - по български език и литература и по математика.

20 теми избра сутринта просветният министър Даниел Вълчев. Той изтегли на принципа на лотарията името на журналистката от Дарик радио Светослава Кузманова, която избра плика с въпроса. За разлика от м.г. този път се отвориха всичките 20 формулировки. За 7 произведения бяха формулирани по 2 въпроса, с 3 варианта бяха само "Немили-недраги" и "По жицата". "Решихме те да са с по 3 формулировки, защото обещахме 20 теми и защото за тях се отделят много часове в учебната програма", обясни Вълчев. Пълен списък с формулировките има в сайта на МОН http://www.minedu.government.bg.

"Повечето харесахме темата, никой не тръгна да излиза рано", разказаха ученици. Според тях формулировката е разбираема, защото в речта си Странджата първо говори за страданието, а след това за родолюбието. Децата имаха право да използват текстовете на произведенията. В някои училища квесторите са осигурили копие на текста за онези ученици, които не са разполагали с него.

И тази година сред основните теми на разговор между родителите бе това кое училище е по-добро. "Решили сме да изберем техникума по комуникации, поне да има професия, изобщо не съм я пращала на уроци", обясняваше майка на седмокласничка пред столичното 7-о училище. Интерес сред родителите предизвика сборник, продаващ се на цена 10 лв., с информация за минималните балове от предходната година. Тези данни не фигурират на сайта на регионалния инспекторат на образованието.



КОНТРОЛ

Журналисти наблюдаваха и комплектуването на работите на децата в папки на случаен принцип след края на изпита. Събраните от всички училища работи първо се разбъркват, а после се слагат по папки, като върху всяка се поставя фиктивен номер. Папките се раздават отново на случаен принцип на проверителите, като всяка от тях се чете от един учител от основно и един - от средно училище. Резултатите ще бъдат съобщени до 3 юли.



КРИТЕРИИ

Темата не би следвало да затрудни учениците, коментира експертката на МОН Красимира Александрова. Произведението се учи в средата на годината, преподава се по глави, а III глава е една от основните. Страданието и родолюбието са ключови думи спрямо основните внушения, които се правят в речта на Странджата. Важно е учениците да са създали завършен текст, с логично изведени аргументи, както и да са демонстрирали езикова култура. МОН обеща да качи на сайта си критерии за оценяване на работите. 7 часа не стигнаха за изготвянето им и към 16 ч. те все още не бяха обявени.
7
3555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
19 Юни 2006 22:37
Хубава тема! Много подходяща за ситуацията с България в момента- във време , в което Турция и САЩ си поделят България, нека младите българчета се замислят правилно ли е това, правилно ли е да продаваме православната свобода, извоювана с кръв.
20 Юни 2006 04:56
Костас,
Турция и САЩ не си поделят България.
По-точното е, че САЩ дава България на Турция!
Срещу което трябва да се борим.
Битката все още не е загубена. На нашата страна ще са умните и образовани български турци, които турците от Турция унижават и ги имат за по-долно качество.
Те вече са го усетили, време е и ние да се усетим!
20 Юни 2006 06:59
...децата ни се борят с последиците от демокрацията от мелбърн до аласка - немили недраги...
20 Юни 2006 08:53
Абсурдно — критериите за оценка не са ясни предварително за децата , а ПСЕВДОЕКСПЕРТИТЕ от министерството не могат да ги формулират в продължение на : часа СЛЕД започването на изпита . В МОН има много хора , които заслужават да бъдат увожлнени начаса .
07 Юли 2006 13:06
Темата беше просто страхотна!!!Нека ви се похваля-имам 5, 625!!!А очаквах 5, 25!Хубавото беше, че тва е най-изучаваното и работено през годината произведение.Мерси на журналистката която го е изтеглила!!!
07 Юли 2006 13:09
Я последнийо месец работих върху Боримечката и се минах. Само 3.025
07 Юли 2006 13:10
Но честито на печелившите, разбира се!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД