Висшите обвинители Цеко Йорданов и Ангел Илиев, които бяха приканени от главния прокурор Борис Велчев да подадат оставки до края на работния ден в понеделник, не го направиха. Така ще се наложи Велчев да използва по-тромавата и несигурна процедура за отстраняването им - дисциплинарно производство пред Висшия съдебен съвет.
Йорданов, който е член на ВСС, и Илиев са основните действащи лица, разкрити от ревизията на обвинението на последните 5 г. Тя бе наредена от Велчев при встъпването му на поста. Йорданов, който по времето на Филчев завеждаше отдел "Следствен", и Илиев, който бе шеф на отдел "Организирана престъпност и тероризъм", бяха сред най-доверените хора на бившия главпрокурор.
Ревизията показа, че Цеко Йорданов често е изземвал правомощия и е разпореждал незаконосъобразни действия на прокурори от по-ниско ниво. Пример за това е делото срещу бившия директор на Агенцията за чуждестранна помощ Петко Симеонов. През 2001 г. му е образувано дело за длъжностно престъпление и безстопанственост, извършвани през 1990-1992 г. "След продължително разследване извън всякакви разумни срокове, на 30 септември 2002 г. делото е прекратено от Цеко Йорданов, вместо от съответния прокурор от компетентната Софийска градска прокуратура", пише в доклада.
Йорданов е иззел компетентността и по дело от 2002 г. срещу шефа на ловешкия районен съд, а после и зам. правосъден министър в кабинета "Сакскобургготски" Марио Димитров.
Ангел Илиев пък най-често е нарушавал сроковете. Много преписки са престоявали без движение в кабинета му по 4-5 години. Той се е "активизирал" по тях едва през април т.г., когато вече течеше ревизията. Сред делата му е и това срещу бившия министър на културата от кабинета "Виденов" Иван Маразов, образувано през 2002 г. за длъжностно престъпление. То е без движение до 28 април т. г., когато е прекратено.
Илиев се оправдал на Велчев, че преписките се трупали, защото бил претоварен. Йорданов обаче оспорил доклада.
Висшите прокурори са несменяеми магистрати. Първата поправка на конституцията от есента на 2003 г. обаче разрешава при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при накърняване престижа на съдебната власт и те да бъдат отстранявани. Решението трябва да вземе ВСС с таен вот. Само съветът може да реши и за второто най-тежко наказание - понижаване в ранг или длъжност от 6 месеца до 3 години.
Очаква се Велчев да поиска понижение за други провинили се - Здравко Йорданов и Спартак Дочев. Останалите, посочени в доклада, ще се разминат с порицание или забележка - санкции, каквито Велчев може да наложи и сам според съдебния закон.
---
ХОТЕЛИЕРИ
Втори висш прокурор е замесен в "хотелиерски" скандал, разкри вчера в. "Монитор". Зам.-шефът на столичната апелативна прокуратура Николай Ганчев гради луксозен комплекс с басейн край Велинград. Всички документи обаче са на името на двете му дъщери. По подобна схема хотел строи и зам.-главният прокурор и шеф на ВКП Христо Манчев. И Манчев, и Ганчев са членове на ВСС и трябва вече да са депозирали в съвета имотните си декларации по т.нар. операция "Чисти ръце".
Булгаристанските гьонсурати край нямат.....