Българската прокуратура засега е с вързани ръце по скандала, който се вихри в Италия, тъй като все още не разполага с достатъчно данни за започването на разследване у нас. Това стана ясно от изказване на главния прокурор Борис Велчев.
Вчера прокуратурата е поискала от италианските власти да й предоставят материалите по случая. Ако се наложи, висши прокурори ще бъдат командировани в Италия, за да разследват на място. "Ако се съберат достатъчно данни, ще бъде образувано досъдебно производство и всички замесени ще бъдат разпитани", каза Велчев.
Специалните разузнавателни средства, които са основно доказателство по скандала в Италия, обаче няма да могат да се ползват в съдебен процес в България, обясниха юристи.
Проверката за т.нар. царска болница фигурираше в доклада от ревизията на ВКП. Близо две години тя е събирала прах в кабинета на бившия главен прокурор Никола Филчев.
Преписката е образувана през 2004 г. и е разпределена на прокурор Борисова, която проверява за длъжностно престъпление и неизгодна сделка. По същото време започва проверка и на градската прокуратура. Борисова обединява двете преписки и ги праща на СГП на 16 юли 2004 г. След това преписката е изискана от Филчев. На 5 януари т.г. тя е предадена на зам. главния прокурор Цеко Йорданов. Той веднага я разпределил на Ваня Несторова от ВКП и тя с постановление е възложила на СГП да извърши проверката, която продължава и към момента.
"Има основания да се свърже изграждането на болницата със скандала в Италия", каза вчера говорителят на прокуратурата Бойко Найденов. Преписката е възложена на полицията и ще бъде решена максимално бързо.
Велчев нямал информация за евентуална връзка между замотаването на преписката в кабинета на Филчев и назначаването му като посланик. "Не бива да свързвате всички нередности в прокуратурата с някакви големи и страшни тайни. Възможно е да става дума за прокурорско нехайство, възможно е и да е друго", каза той.
Де юре
Бившият премиер Симеон Сакскобургготски може да откаже да свидетелства в Италия, без да бъде санкциониран за това. Според Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси, ратифицирана и от България, Италия може да поиска нашата страна да връчи призовка на свидетел по наказателно дело, което се води на нейна територия. Лицето обаче може да откаже. Санкция се предвижда само ако свидетелят влезе доброволно в Италия и там получи призовка по съответния ред.
Ако Италия призове Сакскобургготски и той доброволно се яви като свидетел, то тя се задължава да не го задържа, преследва или ограничава свободата му.
Ако срещу бившия премиер бъде повдигнато обвинение, Италия може да иска екстрадицията му. Така, както тя направи в случая с няколкото десетки роми, обвинени в трафик на хора. С последните промени в конституцията ни през 2005 г. за първи път в българската история бе допусната възможност за предаване на българи за съдене в чужбина, но тази норма ще е валидна едва когато влезем като пълноправни членове в ЕС.
|
|