:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,982,910
Активни 485
Страници 36,517
За един ден 1,302,066

Всеки пети готов да спре колата си за по-чист въздух

снимка: Юлиян Савчев
Една пета от тези хора са готови да се откажат от колата си, за да дишат по-чист въздух.
Едва една пета от домакинствата със семеен автомобил са склонни да се откажат от този транспорт в полза на опазването на природната среда. Това показват данни от представително за пълнолетното население у нас проучване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 12-22 юни сред 1080 души.

Въпреки това опазването на природата изненадващо се нарежда по важност до теми като образованието и културата и присъединяването ни към ЕС. Трима от всеки четирима българи определят проблемите у нас като наистина "сериозни". Изсичането на горите се смята за най-голям проблем. Замърсяването на въздуха, което в световен мащаб заема първо място, у нас се поставя на второ.

"И в тази област се очаква ЕС да окаже натиск на нашите власти в спазването на европейските екологични норми", коментира Станислав Стоянов от "Алфа Рисърч".

Що се отнася до личен принос, повечето го виждат в пестенето на електроенергия. 1/3 са склонни да пестят и вода. Според Стоянов обаче това се дължи по-скоро на икономически причини, отколкото на изградена култура. 41% от участвалите в проучването обаче са заявили готовност да закупят продукт, за който знаят, че помага за опазването на природата, дори и на по-висока цена. Едва 10% търсят и купуват продукти без изкуствени съставки.
1
1841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Юни 2006 09:24
Спирането на колите специелно в България не води до по-чист въздух. Тук повечето коли са на газ, който почти нищо не замърсява. Ако вместо това хората ползват автобуси, те са дизели и замърсяват зверски. Истинската мярка е контрол над катализаторите. Като те спре катаджия на пътя и ти направи полеви тест на ауспуха, ще видим кой ще кара без катализатор. В Западна Европа по улиците се движат в пъти повече коли, но въздухът е по-чист.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД