Правото на мюсюлманките да се снимат забрадени на документите за самоличност се оказа по-важно от носенето на забрадки в училищата. "Личните карти са основният акцент на жалбата ни, не знам защо се преекспонира темата за училищата", коментира пред "Сега" Селви Шакиров от Обединението за ислямско развитие и култура.
Обединението сезира комисията за дискриминация заради въведените униформи в смолянската гимназия по икономика и отказа на две момичета - Фатме и Михаила, да спрат да носят забрадки. В жалбата се поставя и въпросът за документите за самоличност. Пред Би Ти Ви Михаила и Фатме вчера признаха, че не са знаели за жалбата. Те обаче категорично отхвърлиха възможността някой да ги използва.
"Не уведомихме момичетата, защото не се фиксираме върху случая, а само го споменаваме. По-важен е въпросът за личните карти", обясни Селви Шакиров. По казуса с личните карти обаче вече има окончателно решение на петчленен състав на ВАС, коментира Георги Кръстев от дирекцията по вероизповеданията към МС. Съдът е бил сезиран през 2002 г. от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. В жалбата се твърди, че задължителното изискване и при жените със забрадки да се виждат двете уши и поне 1 см от косата дискриминира мюсюлманките. Съдът обаче прецени, че дискриминация няма.
ЕДИНОМИСЛИЕ
"Подкрепяме позицията на просветното министерство, че дискриминация няма. Тези момичета сами са избрали да учат в това училище и да се подчиняват на неговите правила", изтъкна Георги Кръстев. Той припомни, че забрадките в турските училища са забранени. Главният мюфтия и говорителят му не бяха открити за коментар. "Не мисля, че следва да наложим изрична законодателна забрана върху религиозните символи в училищата, макар че те нямат място там. Това е единственият случай, няма някаква масова ситуация", коментира междувременно просветният министър Даниел Вълчев.
|
|