Премиерът Владо Бучковски, лидер на управляващата в Македония партия СДМС, на предизборен митинг в Скопие. |
През юни Държавната избирателна комисия поиска от лидерите на 36-те политически партии, които са заявили участието си, да подпишат "Кодекс за поведение за свободни и честни избори". Документът бе скрепен с подписите на председателя на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) Владо Бучковски, на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на Демократичната партия на албанците (ДПА) Арбен Джафери, на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети, на ВМРО-Народна партия Весна Яневска, на Либерално-демократическата партия Ристо Пенов, на Либералната партия Стоян Андов, на Новата социалдемократическа партия (НСДП) Тито Петковски, на Демократично обновление на Македония (ДОМ) Лиляна Поповска и лидерите на по-малките партии.
Управляващи и опозиция дадоха обещанието на изборите да се зачита универсалната концепция - "един човек-един глас". Решително се обявиха против всички видове насилие и измами преди, по време и след изборите. Поеха и задълженията техните партии да сложат край на купуването на гласове и обвързването на вота с придобиване на работни места и финансови облаги.
В предварително проучване, проведено от Института по демокрация в Македония, опозицията засега води с 29,4 % срещу 21,9 % на управляващите от СДСМ, но гражданите все повече губят доверие в политическите партии и техните лидери. Причината са инциденти, инициирани от партии на етническите албанци по време на предизборната кампания. Напрежението осезаемо ескалира въпреки опитите на кабинета Бучковски да успокоява страстите и непрекъснатите призиви от типа на: "Нямаме избор за изборите, трябва да бъдем честни". Премиерът дори се обади в Прищина да моли за съдействие по въпроса колегата си Агим Чеку и лидера на опозицията Хашим Тачи.
Специалният пратеник на ЕС в Скопие посланик Ерван Фуере отскочи до Косово в опит да осигури по-голяма сигурност за парламентарните избори в Македония, а своя принос даде и посланикът на САЩ в републиката Джилиян Милованович. Той също взе участие в укротяването на страстите и разговаря с лидерите на ДПА и ДСИ.
Управляващите и опозицията са наясно, че провеждането на честни и свободни парламентарни избори на 5 юли е изключително важно условие за по-нататъшния напредък на Македония в присъединяването й към ЕС и НАТО. Всичко обаче зависи от "Vox populi", твърдят анализаторите в Скопие.