Нов вид прогноза - за нивото на опасната ултравиолетова радиация, ще започне да предоставя Геофизическият институт към БАН. Наред с това учените ще следят и за дебелината на озоновия слой, съобщи директорът на института Николай Милошев на среща с просветния министър Даниел Вълчев.
Очаква се новата услуга да започне да се предоставя до 1 година. Дотогава институтът само ще регистрира тези показатели. Учените вече разполагат с необходимата апаратура, която ще бъде разположена в Шкорпиловци, София и Рожен.
В света прогнози за ултравиолетовата радиация се правят от 1992 г. През 2004 г. е наложена обща методология за отчитането на опасната радиация - така нареченият UV индекс на Световната здравна организация.
Изготвянето на новия вид прогноза е част от проект EMIRA, финансиран от Националния фонд за научни изследвания и VI рамкова програма на ЕС. Целта му е да се подобри системата за наблюдение и оценка на риска от различни природни катаклизми.
Геофизическият институт е спечелил и друг проект в Националния фонд за научни изследвания - за закупуване на преносими сеизмични станции за изследване на място на земетръсни огнища. Това ще позволи получаването на по-прецизна информация. "Целта е да знаем колкото се може повече за особеностите на дадено огнище", обясниха учените.
Противоречивите сигнали, които пращат недрата на Земята преди земетресение, са причината учените все още да не могат да предсказват земетресения. "Мит е, че науката може да предскаже земетръс, хората, които спекулират, залагат на карта много", коментира Николай Милошев. Световната наука се е отказала да търси общовалиден подход за предсказване на земетресения и работи точно върху определени огнища и региони. Изчислено е, че резултатът от ненужно предизвикана паника сред населението се равнява на реалните икономически загуби от средно силно земетресение.
От 2007 г. България ще стане член на европейската организация Интермагнет и ще получава и праща много прецизна информация и за геомагнитните бури, съобщиха още учените.
СКАЛАТА
Скалата на UV индекса е от 0 до 11. При показания от 0 до 2 рискът за човешкото здраве е малък. Препоръчва се слънцезащитен крем при наличие на снежна покривка, както и от хората със светла кожа. Индекс 3-5 крие средна опасност. Хубаво е при подобно ниво на радиация да се носи шапка. При индекс 6 и нагоре опасността става висока. Препоръчва се носенето на очила, използването на слънчева защита с фактор 15+ и стоенето на сянка от 11 до 16 часа. При най-висока опасност - индекс 11, освен споменатите дотук мерки облеклото трябва да покрива всички части на тялото.
|
|