Социалният министър Емилия Масларова и шефът на НОИ Йордан Христосков търсят най-удачния вариант за увеличение на пенсиите. |
Новата идея беше обсъждана на дискусия за пенсиите вчера. На нея президентът Георги Първанов припозна част от идеите на синдикатите за доходите на възрастните. Държавният глава например препоръча всяка година осигурителен стаж да влияе повече на размера на пенсиите. Предложението на КНСБ е всяка година стаж да носи коефициент от 1.1 при изчислението на пенсията вместо 1, както е сега. Това ще увеличи пенсиите средно с 10%, изчислиха от синдиката.
За такава промяна ще са нужни 350 млн. лв. на първо време, предупреди обаче управителят на НОИ. След намаляването на осигуровките за бизнеса близо 1/3 от парите в държавното обществено осигуряване идват от данъци, уточни Христосков. На практика с трансфер от бюджета сега се покриват 4 месеца от плащането за пенсии, докато през 2003 г. субсидията е била едва за 25 дни. Затова управителят на НОИ е категоричен, че осигурителната вноска у нас повече не бива да се намалява.
Социалният министър Емилия Масларова пък обеща да се заеме с голямата разлика между старите пенсии и новоотпуснатите. Разликата е голяма заради различния осигурителен доход (180 лв. през 2000 г., 355 лв. сега), постепенното нарастване на необходимия стаж и самата формула за индексиране. Вариант за решение е старите пенсии да се преизчисляват периодично с осигурителния доход от последните години.
51.3% от безработните са склонни да се възползват от възможността да се пенсионират с по-ниска пенсия, защото не са достигнали нужната възраст, сочи проучване на НОИ. Според изследването повечето българи са склонни да сменят професията, но да не се пенсионират по-рано, като 12% дори заявяват, че вече са го направили.
ПОЖЕЛАНИЯ
За пореден път държавният глава подкрепи въвеждането на изцяло точкова система без ограничение във възрастта. Той предложи още пенсионерските организации да участват в управленските органи на НЗОК, НОИ и Икономическия и социален съвет, защото тези институции решават техния статус и бъдеще. Първанов препоръча и връщането на пенсионерските клубове, в които възрастните да обменят идеи, да участват в проекти и програми, за да може обществото да черпи от техния опит.