В България има твърде много коли. Особено в големите градове - коли, коли, коли, а улиците тесни, паркингите - кът, в гаражите - бакалници, фризьорски салони, аптеки, скотобойни, но не и коли. Колите са по улиците, независимо дали се движат или стоят.
Общината, доколкото й са силиците, се опитва да направи нещо. Главно в сферата на мисленето. Ето и поредната мисъл - столичани, които живеят на улици в режим "синя зона", трябва да плащат по левче на час, за да оставят колите пред жилищата си. Живеещите в центъра ще трябва да плащат и по 60 лева на година, за да паркират през нощта. Без платена такса на колите ще се слагат скоби. Великолепна идея! Добре, обаче къде могат да паркират свободно живеещите на тези централни улици? Ето тук се усеща ползата от мисленето.
За да се осигурят свободни паркоместа на всички столичани от централната част на града, трябва да се мисли научно. Като се замислим научно, на какво ни прилича проблемът с паркирането? Разбира се, на проблема с боклука! В този момент надига глава аналогията. Няма място! Значи трябва да подходим по подобен начин и да осигурим площадки за паркиране. По-точно ще ги осигурят общинарите с ловки преговори със съответните общинари в съответните населени места, а ние ще направим схема, защото без схема сме загубени и бързо ще се объркаме... Запомнете - софиянци от бул. "Витоша" ще паркират свободно на площадка край Волуяк, тези от бул. "Патриарх Евтимий" - на площадка край Перник, а живеещите на бул. "Дондуков" могат да паркират свободно в галериите на изоставения рудник в Бухово.
Разбира се, веднага ще се чуят отделни гласове, които ще попитат не е ли това едно неудобство. Все пак човек иска да държи колата си под ръка, а не да пътува два часа с такси до Бухово, за да се качи в нея. Законен въпрос! Но българската мисъл има отговор и на него! Тези от столичани, които искат да държат колите си под ръка, трябва да ги разглобяват на части с големина, подходяща за превозване с асансьор, и да си ги държат в жилищата в килера или под леглото. Наскоро бе поставен рекорд за "Гинес", при който автомобил бе разглобен за 34 минути и 20 секунди. За подобно време той може и да бъде сглобен, а няма да е грешка, ако предположим, че след известна практика софиянци ще действат още по-бързо.
Снимка: Любомир Спиров
вж. раздел Б-я от днешния брой