Информационните и комуникационни технологии са водещият научен приоритет в 7-ата рамкова програма на ЕС, до която ще имат достъп и българските учени. За развитие на научните изследвания по нея са предвидени 50.5 млрд. евро до 2013 г. Съветът по конкурентоспособността, в който участва и министър Даниел Вълчев, се събра вчера в Брюксел, за да гласува окончателно предложение по програмата. Решението трябва да бъде прието на второ четене и от Европейския парламент.
7-ата рамкова програма за наука влиза в сила от 2007 г. Основният дял от средствата - 32.4 млрд., ще бъдат заделени за съвместни проекти, целящи да стимулират научното сътрудничество. Приоритетна тук е областта на информационните и комуникационни технологии - 9.1 млрд. евро. На второ място са изследванията в сферата на медицината - 6 млрд. евро, следвана от транспорта и аеронавтиката - 4.2 млрд.
Други 7.4 млрд. евро ще бъдат заделени в тематичната област "Идеи". По тази програма се предвижда създаването на Европейски изследователски съвет, през който да минава финансирането на най-доброто от европейската наука. 4.2 млрд. евро ще бъдат инвестирани за развитие на капацитета на малките и средните предприятия.
ПОЗИЦИИ
Два спорни въпроса бяха в центъра на дискусиите на съвета вчера - научните изследвания, включващи човешки ембрионални стволови клетки, и развитието на ядрените изследвания. България се обяви за използването на човешки ембрионални стволови клетки само за научни цели. Тази позиция е застъпена и в Закона за здравето. Той забранява всяка интервенция в ембриона освен тази, насочена към предотвратяване на наследствени заболявания. Страната ни се обяви против искането на Австрия Европейският център за ядрени изследвания да се занимава само и единствено с проучвания в сферата на повишаване ядрената безопасност и настоява кръгът от проблеми, по които да работят учените, да е по-широк.
разгеле, Геновева, ще има пак джобни за кварталната кръчмица