Бившият зам.-шеф на службата "Борба с организираната престъпност" Красимир Младенов, който е потулил сигнала за 500 000 лв., внесени в наша банка от ексдиректора на столичното парно Валентин Димитров, бил освободен заради прикриване на друг случай, но с митнически служители. Това заяви вчера вътрешният министър Румен Петков по Би Ти Ви.
Когато през есента на м.г. Младенов напусна МВР, антимафиоти твърдяха пред "Сега", че лично министър Петков е поискал оставката му заради случая с убитата на 9 октомври м.г. висша митничарка Шинка Манова. Тя е била разработвана от НСБОП по подозрение за прикриване на контрабанден канал на Косьо Самоковеца. По време на парламентарен контрол Петков разкри, че Манова е влязла в полезрението на службите през 1998 г. по разработка за организиране и подпомагане на контрабандни канали, осъществявани от близки до ВИС среди и до Самоковеца. Името й е протичало по дело "Сателит", свалено от отчет през 2003 г. "През този период ръководството на МВР не е взело достатъчно мерки, независимо че е получавало информация от контраразузнаването", обяви Петков.
Според антимафиоти данните от разработката, в която е споменавана Манова, не били дадени на митниците. Тогава Младенов категорично отрече да е осигурявал "чадър" на митничарката.
Заедно с Младенов НСБОП напуснаха и други антимафиоти. "Това са свети хора, професионалисти и ако някой си позволи да ги упрекне, един ден историята ще го съди", защити ги Борисов и ги покани в екипа си в Столична община.
Междувременно вчера Борисов се отметна от спомена си за потуления сигнал срещу шефа на столичната "Топлофикация" от м. г., когато още е бил главен секретар на МВР.
"За първи път получих сигнал за злоупотреби в "Топлофикация", когато станах кмет през ноември м.г., заяви Бойко Борисов. Не съм имал сигнали за злоупотреби в дружеството през 2001 г.", обяви той. А миналата сряда той каза пред журналисти: "Доколкото си спомням, сигналът бе на оперативен работник за няколкостотин хиляди лева в български банки, които са идвали на части."
СМЕТКА
Разследващите вече са установили кой банков служител е давал съвети как Димитров да внесе в сметката си 500 000 лв., за да не бъде заподозрян. В момента обаче се установявало дали банкерът е действал умишлено, научи "Сега" от магистрати. Ако е така, на него ще му бъде повдигнато обвинение. Ще се изяснява и дали някой от по-висшето ръководство на банката не си е затворил очите за сметката, внасяна на части, но изтеглена накуп от майката на Димитров. Сигнал от банката във финансовото разузнаване не е постъпвал. От трезора не отказвали сътрудничество на прокуратурата. Оттам обаче пазят в тайна дали Димитров вече е проговорил. Бяха категорични обаче, че дори да се стигне до споразумение с него, той ще получи ефективна присъда.
|
|