Йордан Цонев обясни, че проектът на ДПС за лобизма може да претърпи промени след обществената дискусия. |
В проекта на работната група е записано, че депутатите и общинските съветници нямат право да са лобисти по време на мандата си и две години след него. Точно обратното е записано в закона на ДПС. Така обаче се създава конфликт на интереси, защото народните представители и съветниците стават и субект, и обект на лобизъм.
"Нямаме окончателно становище", коментира пред "Сега" заместникът на Доган Йордан Цонев. Той припомни, че проектът още не е внесен в парламента и ако се наложи, ще претърпи промяна. "Окончателният вариант ще е готов, след като чуем мнението на обществеността", поясни Цонев. Според него ДПС не държи нито депутатите да са лобисти, нито пък да нямат такива права. Цонев посочи, че в различните държави проблемът е решен различно.
В законопроекта на ДПС е предвидено да има регистър на лобистите към Сметната палата. С глоба от 5000 лв. до 10 000 лв. ще се наказва всеки, който извършва такава дейност, без да е вписан в регистъра. За юридически лица е предвидена санкция от 20 000 до 50 000 лв. Лобисти не могат да бъдат президентът, вицепрезидентът, държавните служители, министрите, техните заместници, членовете на политически кабинети, кметовете и заместниците им, както и областните управители. Всички те са лицата, върху които лобистите въздействат, за да постигнат целите си.
Групата към омбудсмана ще проведе още две заседания и до началото на септември законопроектът ще бъде готов. Работният му вариант вече е изпратен в Брюксел и забележките, които ще дойдат оттам, също ще бъдат взети под внимание.
В работната група влизат представители на МС, комисиите за борба с корупцията към парламента и към Висшия съдебен съвет, както и на обществения защитник.
---
КАК Е ПО СВЕТА
В САЩ членовете на изпълнителната и на законодателната власт нямат право да лобират. Първият закон за тази дейност е приет още през 1946 г. Всички професионални лобисти са задължени да разкрият кой им плаща и колко, за да защитават каузата му.
В повечето страни от Западна Европа липсват специални закони за лобизма. В Германия например депутатите могат да лобират при обсъждането на законопроекти и им се разрешава да получават възнаграждение за това, но ако предварително обявят своите интереси. В случай че депутат прикрие лобистката си дейност, неговите доходи се облагат с по-висока данъчна ставка.