Фестивалът си има вярна публика, която всяка вечер изпълва пространствата за изяви - в случая Амфитеатъра. |
Всъщност вехите - като време, места, сценарий, подбор на участниците според културната им значимост в момента, са неизменни.
Самият Димо Димов заяви за "Сега", че особено се радва тази година на откриването. За него е поканил, и то за първи път, ученическия симфоничен оркестър на Музикалното училище. Според професора това е уважение към високия професионализъм на школото, подготвило цяла плеяда музиканти от висок клас за страната (но и повече за чужбина през последно време, уви).
Празниците на изкуствата както винаги са от 1 до 10 септември и - както винаги в познатите места - читалището "Отец Паисий", Археологическия музей, Художествената галерия, Амфитеатъра, джаз-клуба на ОББ.
Също както винаги музикалните жанрове са застъпени най-всеобхватно, ще има и забележимо театрално присъствие.
Винаги интересни за сравнение сред ценители са различните интерпретации на една и съща пиеса. В случая посетителите ще имат възможност да видят "Домът на Бернарда Алба" от Лорка както под режисурата на Възкресия Вихърова, така и в изпълнение на Варненския театър с режисьор Стоян Радев. Подобна закачка има и с вечния Дон Жуан - ще видим както спектакъла на Народния театър по пиесата на Молиер с режисьор Александър Морфов, така и психологическата реплика на Ерик-Еманюел Шмит - "Процесът срещу Дон Жуан" на НАТФИЗ, режисиран от Здравко Митков. Друг класик - Ибсен, ще бъде почетен от Театър на маса с пиесата на болезнената нобелистка Елфриде Йелинек - "Какво се случи, след като Нора напусна мъжа си". Същият театър има още една интересна премиера - "Второто падане" на Самюел Бекет.
В музикално отношение програмата е разчетена за по-широк вкусов спектър - има и концерт на D-2, както и концерт на ансамбъл "Филип Кутев". Ще видим бургаската музикална емблема, производство на Стефан Диомов - Тони Димитрова, а в джаза - майстори като Петьо Парчето от Русе, Венцислав Благоев, Любомир Денев и др. Кавалът на Теодосий Спасов също няма да бездейства - за Теодосий е предвиден концерт в програмата.
В зоната на литературата двама млади автори, взели наградата "Южна пролет" за първите си книги - Красимира Джисова и Александър Шпатов, ще имат вечер в самото начало на празниците. Ще бъде представена и спечелилата награда в Австрия Теодора Димова за романа си "Майките", лауреатът на ВИК - Емил Андреев с романа си "Стъклената река", Димитър Шумналиев със сборника "Шивачката на очи" и др.
С крайно забавна книга късен дебют ще направи зам.-директорът на БТА журналистът Юри Лазаров. "Чичо Весо Облия" е остроумна и весела реплика на "Упражнения по стил" на Реймонд Кьоно - разказана по десетки начини история, но в случая много по-интересна от тази на французина. Защото става дума за митове от плажа на "Градина" - култово място за цяло поколение българи.
Греди Асса, Вихрони Попнеделев, Андрей Даниел и други художници пък ще бъдат узнаваемото присъствие в сферата на изобразителното изкуство.
На "Аполония" засега не се очакват изненади освен добри според организаторите. И според нас "Аполония" е влак с точни разписания в дестинациите към естетичното. Понякога може маршрутът да е малко еднообразен, но безвкусен - никога.