Хиляди имигранти от новите страни - членки на ЕС като Полша, Естония, Латвия, Унгария и Литва, правят пари по тази схема. Само пребиваващите на острова поляци са подали над 50 000 молби за детски надбавки. Догодина Великобритания отваря врати за нова вълна от имигранти от България и Румъния. В същото време европейските медии съобщават, че корумпирани български служители продават паспорти на хиляди хора от Македония и Молдова, подчертава Андрю Портър.
Според правилата на ЕС родители чужденци, които живеят и работят във Великобритания и са от страни от ЕС, могат да оставят децата си в родината си. Въпреки това те пак могат да получават финансова подкрепа, уточнява изданието. За всяко първо дете се получават 907,40 лири годишно, а за всяко следващо още по 608,40 лири. В такива случаи обаче се правят проверки с компетентните служби в родината им дали подалите молби имигранти имат деца, за които се полагат детски надбавки.
Вътрешният министър Джон Рийд настоява да бъдат взети мерки, за да не могат в страната да влизат престъпници. Но министърът по европейските въпроси Джеф Хун отстоява мнението, че мерки срещу имигрантите трябва да бъдат предприемани само ако нарушават законите, а не по презумпция за виновност.
СЕКИРА
Лондон възнамерява да изгони хиляди медицински сестри и болногледачки, дошли от чужбина, за да има достатъчно работни места за кадрите, които завършват местните медицински колежи, писа вчера британският "Телеграф". Помощният медицински персонал от чужбина - сестри и болногледачи, ще бъде приеман на работа в Обединеното кралство само ако за мястото не кандидатстват британски граждани. От април 2004 до март 2005 г. във Великобритания са били приети на работа над 12 670 медицински сестри от чужбина. Най-многоброен - 5600 души - бил помощният медицински персонал от Филипините.