Интербригадистите се бият храбро край река Харама през 1937 г., където участва и батальонът "Георги Димитров". |
Това ще стане възможно, ако парламентът в Мадрид приеме наесен одобрения преди две седмици от правителството законопроект за реабилитация на жертвите на франкизма. "Това ще важи с еднаква сила както за испанците, така и за чужденците", поясниха за "Сега" испански правителствени източници. Те увериха, че шансът проектът да бъде одобрен е 99 на сто.
Трудно е да бъде установен точният брой на българските интербригадисти. Според различни данни те са били между 500 и 1000. Неяснотата идва и от факта, че много наши сънародници са отишли в Испания с фалшиви паспорти.
Най-точният списък се пази в Българския антифашистки съюз (БАС), но и той е непълен. "Имаме данни за 460 българи, сражавали се в батальона "Георги Димитров". От тях са загинали 75. Отделно знаем за още петима души, от които са живи четирима, попаднали в плен и измъчвани от франкистите", казаха за "Сега" от БАС.
Ако проектозаконът бъде одобрен от испанския парламент, ще бъде създадена комисия, включваща представители на няколко министерства. Те ще проучват поотделно всяка молба за компенсация. "Обезщетенията ще бъдат парични, морални или и двете заедно", казаха правителствени източници от Мадрид. Те изтъкнаха най-вече моралната страна на въпроса. Компенсациите няма да бъдат баснословни. Засега предвиденият фонд е 60 милиона евро. Възможно е той да бъде увеличен, но не многократно.
Испанската гражданска война избухва през 1936 г. и завършва през 1939 г., когато войските на генерал Франсиско Франко превземат последната републиканска крепост - Барселона. Най-много българи е имало в балканския батальон "Георги Димитров". През февруари 1937 г. той участва в битката при река Харама, недалеч от Мадрид, Тогава франкистите са отблъснати след тежки сражения, макар и за кратко. Успехът на интербригадистите забавя падането на испанската столица. Край Харама се бият също британци, ирландци, американци, французи и белгийци.
Сред загиналите в Испания българи личат имената на Владо Георгиев, Тодор Божанов, Георги Гавазов, Димо Ташев, Никола Ватов, Иван Гребенаров, казаха от БАС. По данни на съюза оцелели, но репресирани са Гина Мичева (сестра на някогашния член на Политбюро Пеко Таков), Атанаска Радулова, Георги Чуров, Аврам Меламед и починалият неотдавна Иван Тенев.
Гражданство
Законопроектът разрешава на всички живи днес интербригадисти да получат испанско гражданство, без да се отказват от своето. Мадрид реши да им даде това право още преди десет години. Но тогава кандидатите трябваше да се откажат от гражданството си, освен ако не са жители на бившите испански колонии в Латинска Америка. Сега обаче ще бъде направено изключение за интербригадистите. В момента живите български участници в Гражданската война са по-малко от 20.