:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,795,150
Активни 605
Страници 22,024
За един ден 1,302,066

Общи работници са осигурявани под минимума

Бизнесът е против праговете да се превръщат в минимални заплати
В производството на мляко, хляб и месо, както и в преработката и консервиране на плодове и зеленчуци, средният осигурителен доход на нискоквалифицираните работници е малко под официалния минимален праг. Същото е положението и за общите работници в строителството. Под прага осигуряват и в научноизследователската дейност, както и работещите в туристически агенции, хотели и ресторанти. Вероятно това се дължи на сезонния характер на работата в тези отрасли.

Така например минималният праг за нискоквалифицирани работници през 2006 г. в строителството е 190 лв., а отчетеният средномесечен доход между януари и май т. г. е 179 лв., сочат данните на НОИ. Средният осигурителен доход е на базата на декларираната брутна заплата по трудов договор. Служителите в сферата на туризма пък трябва да са осигурени минимум на 175 лв., а всъщност средномесечният им осигурителен доход от януари до май е 161 лв. Подобно е положението и за неквалифицираните служители в услугите с недвижими имоти - средният осигурителен доход от януари до май за тях е 158 лв., което е с 2 лв. под минималната заплата и определения за бранша праг.

При всички други браншове и категории специалисти работодателите са спазили изискването да осигуряват поне на минималния праг. Най-голяма е разликата между минимума и реалните осигуровки при ръководните постове, както и при аналитичните и приложните специалисти. При квалифицираните работници пък реалните осигуровки надвишават прага средно с 50-70%. Почти три пъти по-висок осигурителен доход от минимума обаче имат същата категория служители в производството на пиво и малц.

Съществени са разликите между праговете и реалните осигуровки във фармацията, въздушния транспорт, производството и преноса на електроенергия. Аналитичните специалисти в добива на енергийните суровини например се осигуряват на 652 лв., а задължителният праг е 320 лв.

Под 300 лв. е осигурителният доход в селското и горското стопанство, консервната промишленост, производството на текстил и облекло, преработката на месо и месни продукти, търговията.



ПОЗИЦИЯ

Елементарната логика изисква работодатели и синдикати да договарят минималните начални заплати по категории персонал и те да се определят за минимални осигурителни прагове, а не обратното, заявяват от БСК по повод искането на КТ "Подкрепа" праговете да станат минимални заплати. Според работодателите този подход вече е договорен в преговорите за сключване на пакт за икономическо и социално развитие до 2009 г.
3
2370
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
14 Август 2006 23:26
Логиката е тези, които не са спазили законите за минималните прагове да си понесат глобите. А не да се пишат глупости по статиите за някакво договаряне между синдикати и работодатели. Законът си е закон и всеки трябва да го спазва. А това за средни заплати в строителството от по 180лв е поредната шега, надявам се...
15 Август 2006 08:31
Ами то ако мое да им бачкаме ангария шЪ е най добре.90% от прословутите работодатели са пасмина крадци забогатяли през криминалния преход на гърба на почтенните хора!И това че някой като вальо топлото сега гърми е резултат на това, че европейските бизнес ръководители не желаят да имат работа с крадци и мошенници! Човек много трудно се променя крадеца си остава крадец!!!! Така че василев и пасмина да внимава оти шЪ доди бат Волен и тогава......
15 Август 2006 17:35
Ни мислите ли, че е 1000% по-добре да си купуваме хляба и киселото мляко на нормални цени (в които е включена в себестойността заплата от по 1000 лв на човек) от колкото да купуваме хляб по 0.25 лв и кисело мляко по 0.15 лв от Кауфланд! Защото на всички Ви е ясно какви са тези цени при положение, че горивата гонят 2 лв за литър! Все отнякъде се взема за да се компенсира разликата.
Аз лично предпочитам да купувам кисело мляко по 2лв кофичката, но да получавам нормална заплата (ляб не ям).
Но така ще бъде защото няма държава!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД