В производството на мляко, хляб и месо, както и в преработката и консервиране на плодове и зеленчуци, средният осигурителен доход на нискоквалифицираните работници е малко под официалния минимален праг. Същото е положението и за общите работници в строителството. Под прага осигуряват и в научноизследователската дейност, както и работещите в туристически агенции, хотели и ресторанти. Вероятно това се дължи на сезонния характер на работата в тези отрасли.
Така например минималният праг за нискоквалифицирани работници през 2006 г. в строителството е 190 лв., а отчетеният средномесечен доход между януари и май т. г. е 179 лв., сочат данните на НОИ. Средният осигурителен доход е на базата на декларираната брутна заплата по трудов договор. Служителите в сферата на туризма пък трябва да са осигурени минимум на 175 лв., а всъщност средномесечният им осигурителен доход от януари до май е 161 лв. Подобно е положението и за неквалифицираните служители в услугите с недвижими имоти - средният осигурителен доход от януари до май за тях е 158 лв., което е с 2 лв. под минималната заплата и определения за бранша праг.
При всички други браншове и категории специалисти работодателите са спазили изискването да осигуряват поне на минималния праг. Най-голяма е разликата между минимума и реалните осигуровки при ръководните постове, както и при аналитичните и приложните специалисти. При квалифицираните работници пък реалните осигуровки надвишават прага средно с 50-70%. Почти три пъти по-висок осигурителен доход от минимума обаче имат същата категория служители в производството на пиво и малц.
Съществени са разликите между праговете и реалните осигуровки във фармацията, въздушния транспорт, производството и преноса на електроенергия. Аналитичните специалисти в добива на енергийните суровини например се осигуряват на 652 лв., а задължителният праг е 320 лв.
Под 300 лв. е осигурителният доход в селското и горското стопанство, консервната промишленост, производството на текстил и облекло, преработката на месо и месни продукти, търговията.
ПОЗИЦИЯ
Елементарната логика изисква работодатели и синдикати да договарят минималните начални заплати по категории персонал и те да се определят за минимални осигурителни прагове, а не обратното, заявяват от БСК по повод искането на КТ "Подкрепа" праговете да станат минимални заплати. Според работодателите този подход вече е договорен в преговорите за сключване на пакт за икономическо и социално развитие до 2009 г.
|
|