Въпреки че за всяко неизвинено отсъствие депутатите губят надницата си, много често пленарната зала изглежда така по време на редовни заседания. |
"Очаква се в четвъртък комисията да разгледа и одобри окончателния текст на кодекса", съобщи за "Сега" председателят й Тодор Батилов от "Атака". Той не пожела да коментира никоя от конкретните му разпоредби, но беше категоричен, че ще подкрепи политиката на санкции. "За да стане нещо правна норма, трябва да има санкция", обясни Батилов.
Заместникът му от БСП Костадин Кобаков също подкрепя въвеждането на висока глоба за неизвинени отсъствия. "Не може кодексът да има само пожелателен характер", аргументира се той. В документа ще бъдат вписани и други наказания за нередовните избраници. Така например при чести отсъствия те ще бъдат лишавани от участие в делегациите към различни международни институции, като тази към ПАСЕ например.
Същото наказание, както и възможност за отстраняване от ръководството на комисии, ще бъде прилагано и за депутати, които имат непристойно поведение. Подобен бе случаят с най-младия народен представител Димитър Стоянов от "Атака", който отказа да се подчини на заповедта на председателстващия заседанието на НС Любен Корнезов да напусне залата. Тогава депутати обсъждаха възможността да го извадят от делегацията на евронаблюдателите, но правилникът не го позволяваше.
Провиненията на народните избраници задължително ще бъдат огласявани пред избирателите в техния район като допълнителна морална санкция, предвижда етичният кодекс.
Според Костадин Кобаков правилникът ще има дисциплиниращ ефект, ако се прилага. Но ще е безсилен срещу тия, които са влезли в парламента само за да бранят корпоративни интереси. "Вълкът козината си мени, но нравът - никога", заключи депутатът.
Колегата му проф. Андрей Пантев обобщи така ефекта от готвения кодекс: "И всички пари да му вземеш, глупакът няма да стане по-умен."