Епидемията от хепатит А в Пловдивска област ще продължи още няколко месеца, възможно е да стихне чак в края на годината, смятат лекари. Логично е да очакваме още хора да се разболеят, като се има предвид, че средно инкубационният период е от 15 до 30 дни, а освен това контингентът в някои квартали на Пловдив и региона е възприемчив към заразата, обясни пред „Сега" д-р Моника Троянчева от „Противоепидемичен контрол" в РИОКОЗ-Пловдив. В следващите 2 седмици ще стане ясно какъв е интензитетът на епидемията, допълни д-р Троянчева.
Само вчера са регистрирани нови 12 болни от жълтеница в квартал "Столипиново", съобщи д-р Галина Дойкова от санитарната инспекция. Общият брой на заболелите в гетото вече е 197. Настанените за лечение в Инфекциозната клиника са деца от ромски произход. В още 2 селища са открити нови случаи, в Карлово са регистрирани още двама заболели, а в с. Христо Милево - един.
Въпреки дезинфекцията и раздаването на санитарни пакети със сапун и мокри кърпички епидемията е в разгара си. Разчитаме единствено на ваксинацията, макар че все още чакаме ваксините от МЗ, обясни д-р Троянчева. От здравното ведомство обясниха, че министър Радослав Гайдарски вече е внесъл в Министерския съвет предложение за отпускане на още средства, с които да бъдат купени ваксини за Пловдив, но изпращането на парите зависи от бързината, с която ще реагира кабинетът.
Ваксинирането е препоръчително за всички деца от 2 до 18 г., които живеят извън рисковите райони, но не е задължително. Консумацията на пресни плодове и зеленчуци трябва да се завиши, смята експертката.
Засега не се предвижда затваряне на детски градини и училища. В момента в ромските квартали на Пловдив започна специфично изследване на децата за антигени на хепатитния вирус. Вчера бяха тествани 26 деца, днес отново ще се взимат проби. Във всички детски и здравни заведения в район "Северен", посещавани от деца от Шекер махала, се раздават дезинфектанти, съобщи районният кмет Даниела Желязкова.
ЗАРАЗА
Петима пловдивчани са приети с диагноза трихинелоза в Инфекциозната клиника към УМБАЛ "Св. Георги", съобщи доц. Марияна Стойчева. Заболелите са консумирали колбаси, купени от магазините в Пловдив и с. Катуница. Регионалната ветеринарно-медицинска служба и инспектори от РИОКОЗ са започнали масирани проверки в търговската мрежа.
ще продължи докато има мангали
а тяхното лечение е невъзможно с обичайните медикаменти - действието им не е достатъчно радикално