В Сирия не е необичайна следната гледката - група мъже в ресторант церемониално дават на невръстно хлапе да засмуче първото си наргиле. А възрастта на хлапето е под 5 г.
Подобна сцена би предизвикала врява до небесата в САЩ или Западна Европа. Факт е, че има огромната пропаст между отношението към пушачите по света. Докато на Стария континент много държави вървят към пълна забрана на пушенето в затворени обществени пространства и маргинализират все повече подвластните на никотина, има места по света, където любителите на тютюна са царе.
Крепостите на пушачите падат една по една. Италия, приемана дълго време като нация от страстни пушачи, забрани дименето на обществени места, включително в ресторанти, клубове, барове. Същото се случи в Норвегия и Ирландия.
Походът срещу любителите на цигарите не е само на Запад. Тази година хималайското кралство Бутан стана първата държава в света, която напълно и тотално забрани пушенето. Дори Танзания прие закони срещу дименето на обществени места.
Чувстват ли се вече пушачите толкова обсадени, че да вземат решение къде да прекарат ваканцията си в зависимост от това къде ще могат свободно да се отдадат на страстта си? След като туристите избират дестинация според цената на алкохола и отношението на властите към пиянството, няма ли и пушенето да се превърне в аргумент? След като 20 цигари във Великобритания струват 5 лири, не е ли голям плюс ваканцията на място, където пакетът ще струва 1 лира?
Саймън Кларк от Forest, организация, защитаваща пушачите, смята, че свободата да пушат ще се превърне в решаващ аргумент за избора на ваканция при доста хора. "Все още има много пушачи и те представляват голяма потребителска група. Въпросът за пушенето и пътуването се появява често. Обади ни се жена от Америка, която планираше да пътува до Ирландия, и искаше да знае докъде се простира забраната за пушене. Когато й обясних, тя каза: "Окей, тогава съм към България."
Все още няма официално промотирани туристически дестинации за пушачи, но в туристическите среди на Острова има слухове, че се предлагат такива почивки. Появяват се обаче съобщения за протести на любители на тютюна, възпрепятствани да се отдадат на страстта си.
Гордън Мот, изпълнителен редактор на сп. Cigar Aficionado ("Любител на пурите"), казва: "Сигурен съм, че докато рестрикциите стават все по-големи, хората ще започват да вземат решенията си за пътуване, свързани със забраните. Но все още не съм видял много доказателства."
Има много дестинации, където още са приятелски настроени към дима. "Испания и Португалия са все още места, където пушенето е част от културата", казва Кларк. Същото е и в Източна Европа.
"Съпругата ми е от Словакия, войната срещу пушенето все още не се е разпростряла дотам", казва Шон Габ, активист за правата на пушачите. "Така е и в Русия, която е забележително свободна страна", допълва той. По-голямата част от Африка, Индия, Китай и Япония са все още пушачески светове, въпреки че никотинът е предимно за консумация от мъже.
Е, къде да ходят феновете на цигарите? Куба - за начало. "Всички хора, за които знам, че ходят в Куба, са дълбоко заинтригувани от производството на пури", казва Саймън Чейс, вносител на популярните кубински тютюневи изкушения на Острова. "Един от туристите каза, че да си в Куба, без да пушиш пури, би било все едно да отидеш в Ирландия и да не пиеш".
Чейс вярва, че е възможно да се появи малък туристически пазар от бежанци от страните, неприятелски настроени към пушачите. "Естония предлага екскурзии с пушене на пури, които изглеждат популярни", казва той. И добавя, че има малък туристически пазар, свързан с пурите в Хондурас, Никарагуа и Доминиканската република, където, както в Куба, се продават пури по време на демонстрации на завиване на тютюневите листа и посещения във фабрики.
На тазгодишния панаир на туристическата индустрия в Лондон Доминиканската република ще промотира и пурите си. Някои държави като Хондурас дори предлагат екскурзии за специалисти по пурите. "Това не е дело на правителството на Хондурас, а на частния бизнес. Правителството никога няма да рекламира нещо, което е вредно за здравето", казва говорител на посолството в Лондон.
Е, след като една от целите на ваканцията е да получите нещо, което не можете да имате у дома, малкият засега сектор на тютюневия туризъм може и да порасте.
|
|