Бомбата със закъснител в ромските гета на Пловдив най-сетне избухна. Епидемията от хепатит А изненада властите, макар че от години всички виждат, че тези квартали приличат повече на бунища. И по стар обичай едва след като пламна заразата, отговорните ведомства се сетиха, че не е лошо да научат ромите на чистота.
Едва ли някой в гетото с име "Столипиново" преди е знаел що е туй дезинфекционна кърпичка или специален разтвор, камо ли да ги ползва. Сега при акциите на социалното министерство, което ги раздава, се стига до такова блъскане и бутане с лакти, че кърпичките се разпределят под зоркото око на полицията. Същите схватки в стил бой за банани по Живково време се разиграха и когато Гражданска защита раздаваше руски дезинфекционни разтвори за домовете и домакинските съдове. Разбира се, заразата не спря предприемчиви роми да завъртят търговийка с безплатните препарати и започнаха да ги продават по 50 стотинки или левче. И далаверата върви.
Статистиката е страшна - до 16 август болните от хепатит в Пловдивска област достигнаха 430, а в Пловдив - 306. Заразените в "Столипиново" са 218, а в "Шекер махала" - 39. Най-засегнатата група са децата на възраст от 1 до 4 г. Следват ги тези от 5 до 9 г. Общо 170 са болните в тези възрастови групи само в "Столипиново". "Какво да правим, вкъщи е чисто, но виждате - мръсотията е навсякъде", вайка се Андрей, чието дете също се е разболяло.
Чак сега санитарните инспектори и общината се сетиха, че ромите нямат хигиенни навици. А няма начин местните представители на властта, поне по предизборни кампании, да не са виждали как кучетата се търкалят в локвите и после в креватите на хората, как шахтите са задръстени с боклуци, как
децата ритат вместо топка отрязана конска глава,
как фекалните води текат по улиците и как мирише. Сега инспекторите от РИОКОЗ, ДВСК, представителите на кметството и какви ли не още експерти ще си счупят краката да разясняват на ромите ползата от водата и сапуна.
"Кметствата в Пловдив разпространяват брошури сред населението в засегнатите квартали. Правят се ежедневни проверки от отдел „Екология", ДВСК и полицията. Има 7 заповеди за затваряне на обекти - павилиони, кафене, хранителни магазини. Ще бъде завишено и хлорирането на плувните басейни в Пловдив. Ежедневно се подават данни до кметовете за нерегламентираните сметища и за дезинфекцията на контейнерите за смет" - такива бодри и изпълнени с хигиенен ентусиазъм съобщения се разпространяват всеки ден до местните медии. Междувременно хепатитът взема все повече жертви, а експертите твърдят, че пикът на болестта тепърва предстои.
Истината е, че никой досега не е имал грижа. "Изобщо не съм учуден, че избухна епидемията, като се има предвид чистотата. От години няма пари за "Столипиново", от общинския бюджет не е отделена и стотинка за квартала", казва Красимир Кузмов, кмет на район "Източен", където се намира гетото. За района са привлечени 4 млн. лв. от външни фондове, в това число 1,8 милиона по проекти на ФАР за водоснабдяване и канализация, обяснява Кузмов.
Той обаче и идея си няма какво става с прословутите ваксини за хепатит А, поръчани в здравното министерство още на 8 август. От ваксините, които според специалистите са единствената сигурна защита от заразата, до ден-днешен няма и следа.
Нужни са за имунизацията на 12 400 деца
"По тези въпроси са компетентни от РИОКОЗ", казва районният кмет. Епидемиолозите обаче вдигат рамене. "Вероятно става дума за технически проблем", смята д-р Моника Троянчева. "Нямаме никаква информация защо не идват", признава д-р Галина Дойкова.
Въпросът с липсващите ваксини е обвит в мъгла. Преди време от пловдивската община съобщиха, че правителството отпуска 1,2 млн. лв. за дезинфектанти и още толкова за ваксини. После бе казано, че всъщност са отпуснати само парите за дезинфекция. Тръгна слух, че получените 1,2 млн. лв. били за ваксини, но общината си помислила, че са за дезинфектанти, и ги изхарчила.
"Не сме получили никакви пари от държавата", твърди сега говорителят на кметството в Пловдив Петрана Златарева. По думите й общината е поискала въпросните 1,2 млн. лв., като е изпратила подробна програма за подобряването на инфраструктурата, ликвидирането на незаконните сметища и строежи в гетата, но отговор от София все още не е дошъл. Всичко до момента е платено от общинския бюджет, казва Златарева.
Притиснат от безпаричие, районният кмет Кузмов прави каквото може. Негова е идеята безработни роми, препасани с жълта лента с надпис "Район Източен" и оборудвани с лопати и метли, да
пазят кофите за боклук в гетото
Целта е да не се разпиляват отпадъците, тъй като заради малкия брой контейнери ромите изхвърлят сметта през балконите, край къщите си или направо на улицата. Кузмов успя да ликвидира гнусния незаконен пазар в центъра на гетото, където направо на улицата се продаваха кучешка кайма и котешки пържоли, наплюти от мухи.
Пазарът години наред сееше зарази и не един и двама след покупки оттам директно се отправяха към инфекциозната клиника. Сега търговците са изместени в нов търговски център, а на мястото на пазара има парк с дръвчета. Още не се забелязват счупени пейки и улични лампи.
Но една птичка пролет не прави. Антон Карагьозов, шеф на фондация "Рома" и един от най-известните лидери на общността в града, е пуснал свои хора доброволци, които обикалят с пръскачки по домовете и третират с препарати за дезинфекция. "От РИОКОЗ ни дават информация къде са огнищата на хепатита и хората ни ходят там да пръскат тоалетните и мивките", обяснява Карагьозов. Той е твърдо убеден, че причина за заразата е почти шестгодишният режим на тока в квартала заради неплатените сметки. "Спират го сутрин в 6 и го пускат в 22 ч., хората не могат да стоплят вода, за да се изкъпят", смята ромският лидер. На ул. "Соколите" пък водата стига само до третия етаж, а проблемите с водопроводите са от години.
Карагьозов така се разпалва по въпросите на държавната политика, че човек почва да се чуди как още никой не се е сетил да натрупа политически дивидент от епидемията в гетата. Единственото спасение според него е
да се построи нов ромски квартал
в непосредствена близост до „Столипиново". Факт е, че то е пренаселено - живеят 40 000 души върху 600 декара. Това според ромския лидер е четири пъти повече от нормалното. Само със заселването на част от тези хора в нов квартал могат да се разрешат проблемите с лошата инфраструктура и незаконното строителство, смята той.
Идеята се подкрепя и от районния кмет Красимир Кузмов. В унисон с правителствената програма за жилищната политика той смята да внесе в местния парламент предложение 100 декара общинска земя да бъдат застроени с нови постройки и част от ромите да бъдат преселени там. Но има проблем - реституционни претенции към част от терена. Кузмов обаче е оптимист: "Можем да ги обезщетим със земи в други райони на Пловдив". Кметът не се притеснява, че новодомците няма да си плащат наема, както стана с луксозните ромски мезонети в другото пловдивско гето „Шекер махала". Идеята му е къщичките да бъдат малки, с дворчета, наемите ще са ниски.
И преди на ромските махали в Пловдив се гледаше като на анклави. След избухването на заразата обаче те още повече се превърнаха в парчета откъсната земя, където другите не смеят да стъпят заради върлуващата болест. Епидемията от хепатит А донесе със себе си истерия, която надхвърли страховете за птичия грип и зарази на стотици, предимно млади майки. Една от тях е 34-годишната Марта, която има двама синове - на 15 и на 5 години. Пазарува плодове и зеленчуци със съпруга си. Примамен от апетитния външен вид на пъпеш, разцепен от сладост, той предлага да го купят. "Ти луд ли си, не виждаш ли, че е отворен, 100% е заразен с хепатит", възкликва жената и го повлича към следващата сергия.
Марта е една от майките, които вече са ваксинирали децата си против хепатит А със собствени средства. Независимо че цената на живата ваксина спекулативно се вдига успоредно с ръста на заразените и от 92 лв. преди седмица вече струва 130 лв.
Осъдени на апетит
Пак вица за щъркелчетата, щъркелката и осраното гнездо
__________________________________________
кликай: аз пия от линка кръвчица, ти се включваш в игрица ...още... тук