Веселин Близнаков и Ивайло Калфин са категорични, че участието на български бойци в Ливан ще е мироопазващо, а не мироналагащо. |
Ройтерс пък съобщи вчера, че страната ни ще изпрати в Ливан 300 войници. Източници от правителството веднага опровергаха пред "Сега" информацията и обясниха, че цифрата е значително по-малка - между 30 и 100 човека.
Темата за евентуалното ни участие в мисията на ООН е била обсъждана тези дни от премиера, външния и военния министър. Правителството още не е запознато с предложението. И Близнаков, и Калфин смятат, че има различни варианти за участие на наши сили. "В момента преценяваме степента на риска в района", каза Близнаков. "Българското участие може да е щабно, може да е и с медицински екипи", добави Калфин. При всички случаи ставало дума за мироопазваща, а не мироналагаща операция.
Шефът на МВнР напомни за резолюцията на ООН и ангажимента да се изпратят сини каски в буферната зона между Израел и Ливан. "Анализираме ситуацията в Ливан. В непрекъснати консултации сме със страните от ЕС, участваме във всички форуми на ООН, които са свързани с изпращането на военни части", допълни той. Калфин обясни, че трябва да бъдат изяснени още факти, включително за мандата на сините каски, преди да сме готови с решение.
"Един от проблемите е свързан с наличието на въоръжени части на "Хизбула". Абсурдно е български войници да участват в разоръжаването им", бе категоричен Калфин. ООН иска максимално бързо да разположи части там и амбицията е първите войници да отидат до края на август.
Заради тази новина професионалното ръководство на армията бе изправено на нокти. Най-малко един месец е срокът, който е необходим за набирането, комплектуването и подготовката на контингент за мисия зад граница. "А и армията ни в момента е оголена откъм бойци, които биха могли да поемат такъв ангажимент", коментираха военни. В момента се подготвя ротация на контингента ни в Босна и Херцеговина. Там са 198 наши бойци под егидата на ЕС. Ротата очаква всеки момент да бъде сертифицирана, което означава, че не е възможно от нейните структури да бъдат пренасочвани хора за друга мисия. Скоро ще започне подборът и подготовката за ротация на контингента ни в Ирак. От голямо значение е и финансирането на подобна мисия, тъй като в момента армията ни е на "червено".
---
БЕЗ БЪРЗАНЕ
Европа не бърза да праща войски в Ливан, коментира руският в. "Росийская газета". Европейските столици смятат, че целите и задачите на миротворците на ООН трябва да бъдат ясно определени. Препъникамъкът стана въпросът за разоръжаването на "Хизбула", тъй като никой не иска да се занимава с това.
Първите миротворци, изпратени в Ливан, ще бъдат мюсюлмани. Сини каски в региона ще изпратят Бангладеш, около 2000 войници, Индонезия и Малайзия - по около 1000. Към тях постепенно ще се присъединят близо 5000 души от Турция. Франция заяви, че е готова да изпрати около 200 души, макар че от нея се очакваха доста повече, Австралия - 100, Бруней - около 200, Мароко - близо 2000 войници.