:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,910
Активни 522
Страници 13,377
За един ден 1,302,066
Богат беден

Харвард предизвиква революция в елитния прием

Престижният университет се отказва от предварителната кампания, но едва ли ще го последват много училища
СНИМКА: Ройтерс
Дали Харвард ще остане сам в опита си да направи по-справедлив приема в най-елитните висши училища на САЩ?
С бюджет от 26 милиарда долара и 370 г. история Харвард спокойно може да си позволи една рискована стъпка, която ще доведе до революция в приема на всички елитни университети. Тази седмица престижният американски университет обяви, че възнамерява да прекрати практиката на ранен прием и призова другите вузове да го последват, съобщи АП. При ранния прием кандидатите получават известие, че са приети в даден университет, но това им позволява да кандидатстват и на други места за пролетния семестър. При други висши училища пък този ранен прием не позволява кандидатстване на друго място.

Според Харвард ранният прием има две негативни страни - възпрепятства влизането на студенти от бедни и малцинствени групи, освен това създава достатъчно напрежение и за по-висшата класа кандидати, които обикновено се възползват от него.

Близо 23 000 души кандидатстват всяка година в Харвард, от тях 4000 подават документи в ранния прием. Промяната обаче ще засегне не само тях, а може да убеди и други елитни висши училища да променят практиката си. Много престижни университети също признават, че ранният прием се е превърнал в печеливша стратегия за по-богатите и като цяло ощетява програмите им. Никой друг обаче не се е отказал от него до този момент.

Безпрецедентната стъпка би променила съществено цялата традиция на университетското кандидатстване. Така младежите ще са изправени пред по-малък натиск да правят избор още в последната година на гимназията, но, от друга страна, ще изгубят възможността да приключат сравнително рано с този болезнен процес.

Ако обаче Харвард остане сам в начинанието си, деканът по приема Уилям Фицсимънс признава, че може и да се откажат от експеримента.

Едва ли такива промени биха помрачили привлекателността на университета сред най-способните младежи. Също тази седмица университетът съобщи, че е набрал 595 милиона долара през финансовата 2006 г. И въпреки това съществува риск някои от най-добрите кандидати да заложат на нещо сигурно и да изберат друг университет. "Няма опасност да изгубим добри студенти, смятаме, че е по-важно да вземем правилното решение", твърди Фицсимънс.

Консултантите, които работят към центровете за ориентация на потенциални студенти, също приветстват новината. На това мнение например е Джоана Шулц от центъра в колежа "Елис" в Питсбърг. Около 60% от неговите гимназисти се възползват от ранния прием. Според Шулц обаче това измества цялата кандидатстудентска кампания към първите 2-3 месеца на последната година в колежа и на практика лишава децата от нея.

Отмяната на ранния прием няма да засегне гимназистите, които ще кандидатстват тази есен.

Харвард приема около 21% от подалите документи в ранния прием срещу едва 7% от тези, които кандидатстват в редовния. Обяснението за това е, че в ранния прием се явяват академично по-силните кандидати. В същото време обаче в тази кампания е по-вероятно да се включат младежите, които имат достъп до добре осведомени консултанти и нямат нужда от стипендия.

Макар непрекъснато да увеличават пакетите финансова помощ за студентите си, елитните висши училища често предизвикват критики, че работят най-вече за богатите. Проучване от 2003 г. показва, че едва 3 на сто от студентите в топуниверситетите произхождат от най-бедната прослойка на обществото, докато 74% идват от най-богатата.

Въпреки това Фицсимънс смята, че отмяната на ранния прием няма да понижи качеството на кандидатите. Харвард няма притеснения и за спортните си прояви, макар че точно университетските спортове залагат много на ранния прием, за да наберат подходящи кандидати.

"Ако някой може да си позволи такива рискове, това е само Харвард", казва Бармак Насирян, асоцииран изпълнителен директор на Американската асоциация на завеждащите студентски отдели и приема. "Когато отхвърляш 9 от 10 кандидати, какво значение има, че няма да вземеш кандидат №1? Кандидат №6 е също с изключителни качества", дава пример Насирян.

Останалите университети от ранга на Харвард са на различни позиции по въпроса. "И преди сме казвали, че ще бъде предизвикателство за една институция да промени правилата сама. Ако обаче и други университети предприемат курс към един-единствен прием, за нас няма да бъде проблем да се присъединим", казва Кас Клиат, говорител на Принстън, където също има ранен прием.

Йейл обаче излезе със становище, че отмяната на ранния прием ще доведе до излишни предимства за кандидатите с по-ниски доходи. Това според вуза изисква промени и в кампанията по набиране на потенциални студенти. Университетът на Пенсилвания също обяви, че няма намерение да прави промени.

Деканът по приема на Станфорд Ричард Шоу определи решението на Харвард като "смела стъпка", но добави, че техният университет ще действа според собствените си нужди, а не според тези на другите. Вероятно на същата позиция ще застанат и повечето от около 400-те висши училища, които имат ранен прием. Те просто не разполагат с ресурсите на Харвард, с неограничените способности на неговите кандидати и ако щете, с армията от служители, които да изчетат толкова много документи за кандидатстване.
3
6128
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
18 Септември 2006 13:30
С бюджет от 26 милиарда долара...

Бах мааму, туй мноо пари ве... Утре отварям и аз Унивеситет!
18 Септември 2006 13:33
Варна-Морето, действай!
18 Септември 2006 20:16
... и 370 г. история ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД