Щом не събира глобите, очевидно държавата не се интересува от това дали ще има ред или беззаконие по пътищата. |
Години наред различни правителства и управляващи мнозинства волно или неволно толерират пътните нарушители. И така носят и своята отговорност за хулиганщината по пътищата. Защото така и не намериха механизъм, по който поне да събират наложените и необжалвани глоби - колкото и малко от милионите пътни нарушения да се санкционират официално.
Сегашното ръководство на МВР поне не си трае по темата
и търси някакви варианти налаганите глоби да се събират
Но като че ли то единствено настоява за това. Всички останали се окопаха и си мълчат. Простата икономическа, наказателна, възпитателна, а и човешка логика е, че като има нарушение на пътя, трябва да има санкция. Тя или се обжалва пред съд, или се плаща. Като във всички цивилизовани страни. У нас това е обърнато с краката нагоре - или се плащат масово подкупи, или хилядите наложени глоби не се събират. Но в лутането си как да оправи положението, МВР роди екстравагантна идея, като предложи частните съдебни изпълнители да започнат да събират въпросните глоби.
Последните отклихнаха, че няма проблем да се занимават и с това. Като оставим настрана, че по този начин държавата се отказва от права и задължения, вменени й от конституция и закон, в чисто практически план нещата куцат. Годишно се издават 450 000 наказателни постановления с налагане на глоби. Още толкова са долу-горе глобите с фиш. Значи близо милион.
Да приемем, че се глобяват около 500 000 водачи, което е твърде занижена стойност. В момента има близо 100 частни съдебни изпълнители. Или на всеки един се пада
да събере примерно глоби от около 5000 души.
Това няма просто как да стане.
Защото събирането от частен съдия-изпълнителен не е проста работа. Прави се изпълнително дело, търсят се доходи, какво да се запорира, ако продължават да не се плащат и т.н. Или иначе казано, при свръхжелание ще бъдат събрани най-много 10% от глобите. Ами и в момента общата събираемост е толкова. Т.е. ще се събират най-много 20%. За останалите до 30 милиона изтича давността и никога няма да стигнат до държавния бюджет.
Абсурдът с глобите стигна своя връх още в началото на тази година, когато данъчните се отърваха от задължението си поне да ги събират. Не че тяхната функция дотогава не се изразяваше само в това да питат хората дали ще си платят санкцията и обикновено получаваха отговора "другия път". Но след приемането на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и това задължение им отпадна. Направи се някакъв опит с разкриването на някаква сметка в НАП, която все пак се съгласи да взема парите - ама някак с неохота, почти тайнствено. И сега малцината, които все пак искат да си платят, се оплакват, че не могат да го направят.
Какво трябва да стори държавата?
Да създаде ясен механизъм: КАТ издава наказателното постановление, то отива еди-къде си, плаща се в еди-какъв си срок, по точно определени сметки, които да са известни на всички - от НАП, през КАТ и МВР, чак до банките.
След това да идват още санкции. Парадоксално е да те застрашават куп санкции, ако не си платиш данъците, които не се водят наказание, а за глоби за нарушения - някои от които животозастрашаващи, да няма. В повечето цивилизовани страни проблемът е решен недвусмислено - налага ти се глоба примерно от 30 евро. Дава ти се срок от седмица да я платиш. Ако не го направиш, става 60 евро. Ако и следващата не я платиш - набъбва до 120 и т.н. Не можело по българското право да се налага за едно и също провинение два пъти наказание, ще кажат мнозина. Ще се промени законът. Това не е наказателна, а административна отговорност. Има и още подходи. Ако не си платиш - няма излизане в чужбина. Или пък няма да ти се издава бележка, че не дължиш нищо на държавата - и няма да можеш да теглиш кредит, да продаваш и купуваш кола или имот и т.н. Какво стана с идеята, ако не си платиш глобата в срок, да ти вземат книжката за няколко месеца? Ами нищо.
НАП и Агенцията за събиране на държавните вземания отказват да събират глобите, защото плащали повече за събиране, отколкото събраното. Що за поведение? На кого, ако не тяхна е тази работа. Или пък МВР? Ами да вземе вътрешното министерство да отдели само една мъничка част от своята над 60 000 армия да се занимава няколко месеца със събирането.
Въпросните глоби не са основен финансов проблем. Но държавата не може да разсъждава като счетоводител. Тези глоби трябва да се събират, защото обратното води до още по-големи беди. Често излиза наяве, че някой прегазил дете, виси поне с десетина неплатени санкции. Докато не се реши този проблем, всяка следваща жертва на пътя тежи и на съвестта на властта.