:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,931
Активни 747
Страници 15,805
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Цунами може да залее партиите след изборите

Размиването на границите между формациите ги прави етикети, които прикриват бизнес интереси. Това може да доведе до сценарии като тези в Полша и Унгария, твърди политологът Антони Тодоров
Снимка: Борислав Николов
Антони Тодоров
Антони Тодоров е завършил международни отношения в УНСС, София. Той е доцент по политология в Нов български университет и шеф на Магистърския факултет. Председател на Българската асоциация по политически науки. Член на УС на института "Иван Хаджийски". Работи в областта на политическата социология и международните отношения.



- Г-н Тодоров, как си обяснявате скучния старт на президентската кампания - играчите ли са слаби, или вотът не е интересен?

- Не смятам, че президентските избори не са достатъчно интересни, за да мобилизират политическата енергия в обществото. Причините за тази начална скука на кампанията са няколко. Може да се каже, че с доклада на Европейската комисия и решението да станем член на ЕС от 1 януари 2007 г. политическият процес се е успокоил, че няма големи идеологически битки, които да мобилизират политическата енергия. Но това е повърхностно обяснение. По-скоро причината е в състоянието на партийната система. Самите партии като основни участници в политическия живот се оказват с проблеми, с които не могат да се справят. И затова няма как да се мобилизират достатъчно за президентските избори. Партиите се мъчат да разрешат свои вътрешни проблеми с президентските избори. А това прави стратегиите на играчите съвършено различни. И се получава така, че няма нищо общо, което да прави от кампанията състезание. И то състезание, което се следи от широката публика.

- Т.е. партиите са виновни за скуката на кампанията?

- Да. В тях е основната причина. Издигането на кандидатите показа проблемите на партиите. Това, че президентът Георги Първанов ще се кандидатира за втори мандат, бе ясно от доста време, тъй като той може да се похвали с един успешен мандат. По-различно стои въпросът обаче с другите кандидати - например г-н Неделчо Беронов като общ кандидат на десницата. Трудността, с която бе достигната тази кандидатура, демобилизира много от десните избиратели. Беронов няма как да изиграе политическата роля - обединяване на десницата. Това може да направи само политически лидер. Но лидерите вдясно се отдръпнаха.

Но по-интересното е какво преследват кандидатите в кампанията. Георги Първанов иска да продължи мандата си, но политическата цел, която стои зад това, е да стабилизира управляващата коалиция и правителството, водено от Сергей Станишев. Афишираната цел на кандидата Неделчо Беронов е да обедини десницата. Но това е непостижима за такъв кандидат цел. Единствената реална цел, която може да постигне Беронов, е да създаде илюзията, че дясното единство не е съвсем невъзможно и не е съвсем изчезнало.

- Какво преследва Волен Сидеров?

- Винаги е имало на президентските избори кандидат, който се отличава от другите с особено яркия си популистки дискурс. Сидеров ще се впише в една роля, която е съществувала на всички президентски избори. Но това е само привидната страна на нещата. Волен Сидеров не можеше да не се кандидатира на тези избори, защото, ако не го беше направил, това щеше да ускори разпада на собствената му партия. Неговата цел е да запази онова, което още не се е разбягало от "Атака". Сидеров иска да изиграе ролята на кандидата на всички недоволни.

- Ще успее ли?

- Ще я изиграе донякъде, но няма да може да стигне докрай. Защото недоволните са изключително разнородни. Не е трудно да им подхвърлиш няколко лесно разбираеми тези от типа "Циганите са виновни", "ЕС е виновен". Но хората все повече разбират, че това не решава нито един проблем.

- Какво значи "донякъде"?

- Може да стигне до балотаж, но няма как да спечели изборите. Защото дори да стигне до балотаж, вярвам, че ще има една свръхмобилизация в подкрепа на Първанов и дори хора, които иначе никога не биха гласували за него, ще го подкрепят.

- Как си обяснявате това, че никой не признава Сидеров за основен опонент на Първанов?

- Едно такова признание ще е признание на факта, че политически България се е разделила на привърженици и противници на демокрацията. Признаването, че това е основната ос, е неудобно за всички. Тази ос е неудобна не само за дясната опозиция, но и за Първанов и управляващите. Защото ще излезе, че едва ли не 16 години след прехода успяхме да произведем такава ос на политическия дебат.

- А това ли е всъщност основната ос?

- Не. Появата на един такъв радикално говорещ политически актьор не е новост. Сидеров не носи по същество нито една нова политическа идея. Главната ос обаче остава някак скрита. Защото все още ни тежи онзи дебат на прехода, който противопоставяше бившите комунисти на антикомунистите. Тази ос вече я няма. И много политици се чувстват в един преходен момент, в който не могат да кажат кои са и за какво се борят. Цялата политическа стратегия на днешните десни и стария СДС е реализирана - България е част от Запада, тя е демокрация, пазарна икономика. И следователно трябва да се измислят нови цели. Но лидерите на десницата не могат да го направят. Вляво също има проблем. Старата БКП, от която произлезе БСП и която се трансформираше дълго и успешно, сега е поставена в ситуацията да управлява една България, за която не е имала план преди 15 години. Т.е. налага й се донякъде да управлява според чужд план. Това създава напрежение.

- Защо?

- Защото в БСП има хора, които не харесват това й развитие. И например кандидатурата на ген. Любен Петров прави опит за алтернатива на това развитие на БСП. Той се опитва да говори ляво, но по начин, който да привлече онази публика, която не харесва прозападния профил на днешната БСП.

- Като говорехме за ролите, не споменахте Георги Марков.

- Не споменах и Григор Велев. Единият се опитва да убеди, че е автентичният седесар, а другият - автентичният националист. Двойката на Григор Велев ще остане последна в състезанието. Интересно е наистина каква е ролята в тези избори на Георги Марков. Дали, както смятат едни, той само ще раздели гласовете на десницата. Или, както смятат други, ще мобилизира такива десни гласоподаватели, които т. нар. общ кандидат Неделчо Беронов няма да може да събере. Склонен съм да смятам, че тактическата му роля ще е по-скоро втората. Защото става дума за хора, които още не могат да повярват, че СДС от 1990 г. не съществува и вероятно Марков ще обере точно този вот. Такива хора има, но те не са много и няма да са достатъчни.

Интересното е, че никой от кандидатите не казва какво би се случило, ако не стигне до балотаж. Дори партия като НДСВ, която не излъчи свой кандидат, или оформяща се партия като ГЕРБ се въздържат от каквато и да е декларация в полза на един или друг кандидат.

- И как си обяснявате това въздържание?

- Ами те просто не могат да разберат как да се позиционират в осите, които разделят политическото пространство. Мълчат си, защото не знаят коя е печелившата карта за бъдещето на партията им. А именно ефектът, който ще създадат президентските избори върху политическите партии, е може би най-интересното нещо от тези избори.

- И какъв ще е този ефект?

- Независимо от резултата от изборите ефектът от тях ще е като цунами за партиите. Ще има голямо разтърсване вътре в партиите, което впоследствие ще разтърси и партийната система. Задайте си въпроса ако Първанов спечели, което е много вероятно, кой ще си припише заслугата? Несъмнено БСП. Но вътре в БСП какво ще се случи? В БСП има хора, които не подкрепят нито политиката на Първанов, нито тази на правителството. И каквото и да направят тези хора след изборите, това ще създаде напрежение. За ДПС е ясно - те подкрепят Първанов и там криза няма да има. Но какво ще се случи с НДСВ? Тези, които са пледирали за собствен кандидат, ще бъдат крайно неудовлетворени. Другите, които са смятали, че е по-добре честно да подкрепят Първанов, също ще са недоволни. И това ще усили конфликта в партията. Но най-големи поражения ще има в десницата. Ако Неделчо Беронов спечели изборите, което е крайно невероятно, кой ще си припише победата - Иван Костов, Петър Стоянов? А ако загуби изборите, критиките срещу лидера на СДС ще бъдат огромни за това, че не се е кандидатирал. Сътресения ще има във всички десни партии, а някои от тях може и да изчезнат от хоризонта.

- Добре, но как тези вътрешни сътресения ще се отразят върху партийната система като цяло?

- Вътрешните сътресения няма как да не се отразят като цяло на системата. Но има и друг подтик, който ще окаже влияние. И това е, че при неясните различия между партиите хората все повече ще бъдат убедени, че партиите са просто етикети, които прикриват частни бизнес интереси и не заслужават никакво доверие. А това би довело до сериозно разклащане на доверието в многопартийната система. Ударите върху партийната система ще тръгнат от две страни.

Президентските избори могат да заличат още повече разликите между партиите, защото обикновено на втори тур се очертава основната политическа ос. Тогава се очертава ясно и кой е основният въпрос, който разделя обществото и по който трябва да се вземат решенията. Ако няма втори тур, тогава кой ще е този основен въпрос не е ясно. Ако Първанов и Сидеров отидат на балотаж, как ще се групират партиите? Кой с кого ще се окаже в коалиция - това също не е ясно. И така се размива границата. А всичко това ще доведе дотам, че да бъде все по-трудно постигането на така желаното мнозинство в парламента и може да ни чакат сценарии като тези в Полша и Унгария. До това може да доведе тоталната неяснота хората между какво и какво избират.

Всичко това може да не се случи, ако политическите елити не се захванат да оправят партиите си и да очертаят границите между себе си и другите политически играчи.
107
4747
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
107
 Видими 
03 Октомври 2006 00:54
много дълго, не ме влече да го чета, а и не го повярвах, гоце не може да удържи недоволството, кои са му феновете, старци, селяни, не ги срещам нещо, сигурно в софия е друго
03 Октомври 2006 01:24
Статията има много достойнства.
Доставя удоволствие на читателя...
03 Октомври 2006 01:32
Ако се абстрахираме от факта, че това е поредното платено писание от кампанията на Първанов, то в многословието успоредно с многото пропагандни клишета и умишлени изкривявания се прокрадват и верни неща.
Тази ос е неудобна не само за дясната опозиция, но и за Първанов и управляващите. Защото ще излезе, че едва ли не 16 години след прехода успяхме да произведем такава ос на политическия дебат.
.... Главната ос обаче остава някак скрита. Защото все още ни тежи онзи дебат на прехода, който противопоставяше бившите комунисти на антикомунистите.

По-голямо признание, че прехода в България не се е състоял и тепърва започва едва ли може да има. В България нямаше преход към демокрация, а единствено мутризация на социализма. Режисирана имитация. Но нямаше как и да бъде друго яче, при положение, че към 10.11.1989 г. най голямата опозиционност на "дисидентите" бе да оборват марксизма, чрез лененизма.
*
Преходът в България тепърва предстои. Преходът към автентична демокрация.
Премахване на всички административни и законодателни пречки пред предприемачите. Без лицензионни режими. Политика на активно и поносимо за всеки предприемач кредитиране.
*
Премахване на съдебното преследване на журналисти законодателно.
*
Прилагане на системата на референдума за важни национални въпроси:
*
Пълно финансиране на изборите от бюджета. Абсолютно равни възможности за публична изява за всички кандидати, без оглед на численост на партията и парламентарната й представеност. Закон за партиите, позволяващ регистрация и участие в изборите без представяне на членска маса и структури.
*
из Програмна схема на "Атака" Натиснете тук
03 Октомври 2006 01:52
Този беше от тези, които твърдяха, че "Атака" НЯМА да влезе в Парламента- а тя влезе като ЧЕТВЪРТА по брой депутати политическа формация/ преди разните му СДС- и НЕсдс "демократи", земеделци и прочие/!!!
.........
/:/ "...Едно такова признание ще е признание на факта, че политически България се е разделила на привърженици и противници на демокрацията. Признаването, че това е основната ос, е неудобно за всички"
.........
ГРЕШКА!
Демокрация е КОГАТО СТАВА ТОВА, което е по Волята на Мнозинството от Народа! В България, вече 17 години, дори НЕ го питат Народа/с референдум/ каква Му е Волята!
България вече е разделена на ОГРОМНО Мнозинство от НЕдоволни и на минимално Малцинство от доволни!
България ВЕЧЕ е разделена на едно Малцинство от ДОВОЛНИ от Досегашното и Досегашните, и на огромно Мнозинство от НЕДОВОЛНИ от Досегашното и Досегашните!
Привържениците на Партия "Атака" и В. Сидеров са НЕДОВОЛНИТЕ от Досегашното, Досегашните и Досегашния/президент/! Те казват:
НЕ на Досегашното, Досегашните и Досегашния/президент/!
17 ГОДИНИ ни СТИГАТ!!!
"АТАКА-А-А-А-А!"


Редактирано от - paragraph39 на 03/10/2006 г/ 01:56:38

03 Октомври 2006 01:52
Щастлив чиляк си, щото
вятър те вее на бял кон...
03 Октомври 2006 01:54
И теб също
03 Октомври 2006 02:07
Борисов: Стоянов и Костов да подадат оставки при провал
Двамата сини лидери обаче нямат намерение да си ходят

В. "НОВИНАР"-03.09.2006
Столичният кмет Бойко Борисов призова вчера от студиото на “Коритаров лайф” лидерите на СДС и ДСБ Петър Стоянов и Иван Костов да подадат оставки при евентуална загуба на кандидата им Неделчо Беронов на президентските избори на 22 октомври. Според кмета независимо дали Беронов ще стигне второто или третото място по подкрепа на вота, двамата лидери трябва да поемат политическата отговорност за загубата...
......................................... ......................................... .....................................
Е, излиза, че Бат` Бойко е фен на Костов и Стоянов- защото обеща подкрепата си за Беронов, за да ги спаси от отставка, може би?!

03 Октомври 2006 02:46
Наемните работници страдат от падането на търговските бариери
Станете бързо капиталисти!
Средната класа в богатите страни се оказва най-уязвима

В. "СТАНДАРТ"-0310.2006

"THE ECONOMIST" : Глобализацията е процес и мнозина казват, че всички печелят от него. Но дали е така? Делът на заплатите на работниците в брутния вътрешен продукт (БВП) на развитите страни е най-нисък от поне три десетилетия (граф. 1). В много страни реалните заплати са в застой или падат. Същевременно обаче капиталистите сякаш никога не са били по-добре. В САЩ, Япония и в страните от еврозоната делът на корпоративните печалби в БВП достига рекордни нива (граф. 2). Корпоративна Америка увеличи своята част в БВП 7% през 2001 г. до 13% т. г.
Това преразпределение на парите от бедните към богатите може да бъде обяснено с навлизането на Китай, Индия и други развиващи се страни на световните пазари. Това всъщност е глобализацията, която вдигна печалбите за сметка на заплатите по няколко начина. Първо - износ на производството към страни с ниски заплати намали разходите на фирмите. Второ - самата възможност на работодателите да изнасят производството намали шансовете на работниците да се пазарят за по-високи заплати. В Германия например няколко големи фирми договориха сваляне на заплатите на работниците, за да не изнесат фабрики в Централна Европа. И трето - растящата имиграция доведе до падане на надниците в услугите, земеделието и строителството...
......................................... ......
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
======================
ТЪЙ, тъй!
Нека да стане ЯСНО защо "Големите Пари" в Европа/които, всъщност, задкулисно управляват ЕС- примерът с АЕЦ "Козлудуй"!/ са ЗА разширяването й! Става въпрос за ПЕЧАЛБИ, а НЕ за Демокрация!
03 Октомври 2006 02:52
И аз открай време (януари 2003 помня примерно) разправям, че преходът у нас ще започне (а не завършва) след влизането ни в НАТО и ЕС. Не преди това, а след това.
*
Идеята ми беше, че дотогава у нас не може да се говори за "ляво" и "дясно", а само за "промяна" и "непромяна" - разломът между тях вървеше посред партиите, не между тях. След влизането в ЕС силите на промяната щяха да породят лявото и дясното в рамките на новото положение, а силите на непромяната щяха да минат в пенсия.
*
На практика излезе, че всички почти партии се оказаха сили на промяната (и винаги са били такива) и никой няма ищах да минава в пенсия.
*
Но още не сме в ЕС, да изчакаме няколко месеца.
*
Сидеров остана последният гърч на все още самосъзнаващата и самоафиширащата се като такава непромяна, надявам се предсказанията на оле-ле след месец да са куриозни антики.
03 Октомври 2006 02:58
ЧИЧО ФИЧО,
Ти за "Гоце" ли ще гласуваш, ако има балотаж Сидеров-Първанов/"Гоце"/??? Или НЯМА да гласуваш- което е същото, защото, С ТВОЯ ПОМОЩ, българските цигани и българските турци ще изберат ПАК Първанов/"Гоце"/- човекът на "Сава"/Доган/!!!
Само пиТам- НЕ пиПам!
03 Октомври 2006 03:23
Чичо Фичо,
съгласен съм с мотивацията ти в първата част, но във втората оплескваш нещата (вероятно от недостатъчна информация, пораждаща пристрастия).
*
Ако промяната е да откраднем незаконно и законно (като си приемем незаконни закони), собствеността, и от държавна да стане частна, то преходът е свършил заедно с разграбването. Битият бит пре....ят - прее....н. Кой крал-крал, кой не е - да е.
*
Дори и това е спорно, ако приемем, че собствеността е право на владеене и разпореждане, а не чиста формалност.
Същите хора, които я владееха и се разпореждаха с нея от името на държавата започнаха да я владеят и се разпореждат с нея от свое частно име. По същите правила. Правилата на тоталитарната държава естествено преминаха в правилата на мафията. Нищо ново.
Дори и в геополитическата ориентация, (колкото и на пръв поглед да изглежда обратното).
*
Ако обаче промяната е смяната на правилата на играта, то никаква промяна няма. Няма истинска свобода на частната инициатива и конкуренция. Дори вече започва отново да няма истинска свобода на словото и политическа свобода.
*
И не разглеждай Сидеров, като нищо повече от това, което е - Първата птичка на началото на закъснялата промяна от реален мафиотски тоталитаризъм към истинска демокрация.
03 Октомври 2006 04:59
Хайде сега - промяна та промяна! Винаги са ни таковали и занапред ще ни таковат, и няма смисъл да изпадаме в нездрава възбуда всеки път когато решат да променят позата..
03 Октомври 2006 05:35
Не си съвсем прав, Анацефал. Народа е загрижен и заинтересован - ще има ли при тез избори вазелин или не....
03 Октомври 2006 06:27
Старата БКП, от която произлезе БСП и която се трансформираше дълго и успешно, сега е поставена в ситуацията да управлява една България, за която не е имала план преди 15 години.


От БКП произлезнаха и СДС и ДПС и НДСВ, а също и такива политолози, социолози, културолози и всичколози. Чиято единствена задача е да обясняват кражбите като реформи и да замъгляват действителността. За това им се плаща.
03 Октомври 2006 07:41
За съжаление липсата на достоен кандидат некомунист, че ме принудят мен, а сигурно и много други да гласуваме за Сидеров.Все пак той е българският кандидат.Особено ако отиде на балотаж.Тогава ще се види кой кум, кой сват , кой на булката брат.
Ще бъде много тежък момент за десните партии, защото ще трябва да изберат
дали да подкрепят турският или българският кандидат.That, s the question.
Дошло е време разделно.
03 Октомври 2006 08:29
Волен Сидеров е на балотаж, това е 100 % сигурно; Те и на миналите избори викаха АТАКА я влезе, я не - ама спечели над 8 %.От БКП произлезнаха и СДС и ДПС и НДСВ, а също и такива политолози, социолози, културолози и всичколози. Чиято единствена задача е да обясняват кражбите като реформи и да замъгляват действителността. За това им се плаща.А_така
03 Октомври 2006 08:30
авторът е пропуснал парадигмата бсп европейската партия, притежаваща кивота с европейски ценности, другите, всички останали не, ще го мъмрят, а най.хубавото на 89 е че отвориха границата, и комунизма спасен и младите в истинския свят
03 Октомври 2006 08:47
Политологът обговарва сто процента неща, които сме твърдели тук отдавна.
Един вид журналистката го пита " Ама вЕрно ли след изборите ще стане тва, което твърди тук едикойси" Ами верно е. Волен ще вземе милион гласа. Оше толкова ще са другите гласове заедно-всички те са гласове срещу статуквото. При това положение неприемащите статуквото са болшинство, което ще го взриви, използвано от този, който е с най добри позиции. Цунамито ще разклати коалицията и сетне....
03 Октомври 2006 09:10
сорри, цъ, разделението ще е европейци, неевропейци, бате бойко е най.печен, записвайте се докато още приема, аз съм аполитичен
03 Октомври 2006 09:11
Голям прас! То и през 2001 ги заля и кчво се промени?
03 Октомври 2006 09:26
Интересно нямали идеи и послания десните партии@!, ами като влезнахме в НАТО и ЕС, нали требе да "строим активно новия живот", та т, ва малка идея ли е бе джанъм, а Костофф и Стоянофф пак се Фанаха за антикомунизма, явно искат да строят само собствения си капитализъм...Пфу...
03 Октомври 2006 09:40
милчо, не става така, костов антикомунист, и как го пуснаха да разпределя приватизацията, и още.... ама друг път, а ти си пиши, ваш'те ще ти поверват
03 Октомври 2006 09:52
Ами аз да запитам кое требе да е европейското (французко) поведение на втория кръг? Дали да подкрепим ксенофоба и расиста срещу комуниста или обратното?
03 Октомври 2006 10:00
Цунами - цуни ма....
03 Октомври 2006 10:07
Paragrafa е препечатал интересна статия от "THE ECONOMIST".
Нещата на Запад са сбъркани още когато започна така наречената монетаристична идеология. Вместо парите да са отражение на произведените стоки на дадена страна (зашото парите са практически хартиен или монетен заместител на произведена стоки) то според монетаристите парите станаха оръдие за манипулиране на производството и пазара.Следващата стъпка беше Глобализацията. Така капитализмът може с монетаристични средства да манипулира цялата световна продукция.
Трябва да бъде ясно, че Глобализацията е една историческа необходимост, но глобализациящкапитализъмщмонетаристична практика дава това изкривяване - проивеодството на стоки да е в Щгоизточна Азия за жълти стотинки, а големите пари да са на Запад.
А ние с гайдите какво да правим?
03 Октомври 2006 10:08
Пейчо, антикомунизма на Костофф, е като "цуна ми голямата вълна", парата, парата не я дава на фукарата...
03 Октомври 2006 10:13
Аз от Беронов ли е Биберонов ли е по-безличен кандидат не си спомням. Той досега не е изложил ни една платформа. То и онази лелка от "Български Орел" и Кире Либерало имаха по-изразени платформи.
За него, разбира се ще гласуват само защото браво Ваньо браво Костов го е посочил. Ако той беше посочил и едно магаре, такива като Круелка щяха да гласуват и за магарето, защото оно не е комунист.
03 Октомври 2006 10:25
Европейското, разбира се, е да подкрепим комуниста Гоце, пред ксенофоба и расиста. Само че аз не ща да подкрепям ни един от двамата на втори тур.. И такива като мен ще са бая. Ще се разделим по остта-"ти за демокрацията ли си, байно, или си за диктатурата" И тук става страшно!
Този милион, който разделя Гоце от Сидеров ще се разцепи на две. Гоце не може да е символ на демокрацията-много хора ненавиждат Сидеров, но ще искат да накажат демокрацията, тоест Прехода. С други думи ще трябва да си отговорят на въпроса за себеси-доволен ли си от живота си, от положението и статута си през тези години. Други, ненавиждащи комунизма пък ще искат да накажат десните партиии. Няма никакво значение фактът, че така отговарят на въпроса "оти тогава ядохме колците толкоз години"-първо, дръвцата вече са изядени , синините зараснали, те са оцелели, справили са се, второ, изборът е емоционален, няма значение юргана пред въшката- желанието да накажеш е нещо много по силно. То те прави за се чувстваш значим в собствените си очи, съпоставено с фактите на собствения скапан живот. Все пак надявам се на някакъв здрав разум, обилно полят от дружеските залпове на демократичната преса. Тя бързо ще забрави различията си пред идващата опасност(помните ли заканите на Сидеров в изборната нощ)-на промиционерокапиталистическа и контролирана от разни бизнессреди и всички заедно, барабар със Слави и цялатата повъзгласена за елит прислойка, ще нададат кански писъци-Помоооощ!
Защото ако демокрацията ни е в опасност, то и елитът на тази демокрация е в опасност.
Е как да не ги пернеш през кръстта тези ояли се тъпанари и селяни-само една бюлетника се иска..Как да не пернеш през кръста пишман Стоян, черен крадлив Иван и червен Първан. Как да не го бутнаш на дълъг Слави и скечовете му за първокласници, на дългия кухар и лиглите от сутрешното битиви, на агент Алберт и компания, на вацковските милиционерски примадони и тъпотиите, с които ни обливат, за да се мазнят на всяка власт.
Как да не го набуташ на данъчните мошеници, които те разкарват и ти губят времето, на здравната им каса, която ни съдира кожите, за да крадат лекарите от нея и после да ни изкарват с краката напред. На цялата им (не "ни"скапана сържава...
Просто няма как!
Признавам си-дори и аз съм сериозно изкушен!
Демокрацията, другари и другарки, се прави в богата държава. Всеки, който е търпял някакви ограничения през целия си съзнателен живот никога не ги забравя. Както всяка злоупотреба със здравето се записва и организмът някога подсъзнателно реагира, така и със ограниченията, които ни налагат родители, общество и живот-винаги оставят своите следи на подсъзнателно ниво. Докато има безпаричие-винаги ще наказваме управляващите, държавата и системата.. Докато има съзнателно налагане на воля-хората ще реагират инстинктивно, емоционално и ирационално, когато имат избор. Няма значения чия е волята, налагаща ограничения-своя, или доброволно наложена чужда. Значи, ще реагираме рационално само ако не търпим ограничения-ерго, когато отгледаме едно поколение непознаващо "нямаме пари сега". Само че това понятие е доста широко и колкото повече го поливаш, повече избуява. С други думи-дотогава орднунг! Никакъв избор!

Редактирано от - Зе Мария на 03/10/2006 г/ 10:39:27

03 Октомври 2006 10:37
Цъ, Марксе, не си прав. Ако е въпрос за магарето, то тогава щях да имам избор между двамцата (Гоцето и Боленчо)...
Аз с отвращение (за магарета) вече не гласувам. А въпросът ми беше провокативен. Щото и Гоцето е скрит расист и ксенофоб: как бяха лозунгите на ОКЗНИ "България на българите!", "България без фесове и шалвари" (фесовете и шалварите бяха нарисувани!), "В България - само с български имена!". И говорител на тези беше Гоцето! То Боленчо в сравнение с ОКЗНИ е направо либерал!
Ма некои работи ги помним като слон...
Дедо ти Беронов поне такива изцепки не е правил. Щото ако си много комуникативен, пробивен, кариерист и опортюнист няма начин да не се оа**ш. Архивите (пък и спомените) са живи.
03 Октомври 2006 10:37
Браво Зе Мария.*****

Редактирано от - bot на 03/10/2006 г/ 10:40:51

03 Октомври 2006 10:38
Моля, моля Марксчо, не обиждай на магаре, че в усата половината сенатори са от тази партия...Ха Ха.
03 Октомври 2006 10:47
Пак за прехода споменавате. Ами забравете го вече, той отдавна стана. А и тази демокрация не била оная! Коя? Демокрацията със социалистическо лице ли?
Има ли частна собственост върху средствата за производство? Има!
Има ли капитал(исти)? Има!
Има ли работна ръка за продажба? Има!
Има ли възможност всеки да избира – даже някое хулиганче? Има!
Има ли възможност да дрънкаме по форумите каквото ни дойде на устата? Има!
За какъв преход още бълнувате тогава, за каква “друга” демокрация.
Г-н Тодоров е абсолютно прав по отношение на партиите. Естествено е да свързва нещата с предстоящите избори, но и без тях те са същите – трябват вече нормални* партии. Досегашните се създаваха (а и сега продължават да се създават) заради кариерата на върхушките им. Затова и целите бяха само “днешни”. За какви “идеи”, за какво представителство на групи от обществото може да става дума!
И сега доста зор ще има да се създаде нормална дясна партия. Дясна, защото лявата беше облагодетелствана да избегне участта на менте-партия от този период. Първо, не се създаде, имаше си я. Второ, трябваше само да се преустрои – съвсем логично по европейски социалдемократически модел, т.е. нормална.
А нормална дясна трябва да има възможно най-бързо – с кого ще се сменя лявата във властта? Имам чувството, че ГЕРБ се готви за нещо подобно – не се прави заради лидер и групичка хора (въпреки екзотичния ББ), там май има под повърхността нещо по-сериозно...
Г-н Тодоров съвсем бегло споменава ДПС, но доста многозначително: “там криза няма да има”. Вярно, в контекст резултата от избора. Но от създаването ù до днес колко кризи е имало в ДПС? Според мен тази партия е уникален случай – хем създадена заради кариера на лидера си, хем представител на част от обществото.**
________________
* Под “нормални” аз лично разбирам партии, които имат виждане за развитието на страната, съобразено с интересите на тяхната група от обществото. Тия, които подскачат като петлета и само търсят с кого да се сбият, по-точно е да са в категорията “отбори”.
** Въпросът дали ДПС е етническа даже не е дискусионен – една партия се определя като етническа само при заложени текстове в програмата и устава ù . Нещо лесно установимо – ако го имаше досега наистина да са я забранили. Етническата принадлежност на болшинството нейни членове не може да бъде критерий в това отношение.

Редактирано от - Графът на 03/10/2006 г/ 10:50:29

03 Октомври 2006 10:50
Признавам си че бих се наслаждавал на увисналото чене на Първанката, но не и на цената да гледам резила на Сидеров на "Дондуков 2". Това би струвало доста на всеки български гражданин, на мен ми стига дори само срамът дето ще бера от изцепките които без никакво съмнение ще засенчат последната на Митето Стоянов.
Първанката може да е всякакъв, но хайде моя ви се, чак пък Сидеров...

Пък както сте почнали да умувате за втория тур, не забравяйте все пак да гласувате на първия.


Редактирано от - Oraсle на 03/10/2006 г/ 10:53:26

03 Октомври 2006 11:05
Абсолютно си прав. Въпросът не е дали Първанов е лош президент. Като президент той общо взето се справи-не, че нещо има кой знае кво да прави изобщо, де, но се опази от големи гафове. Няма никакво значение, че аз не го харесвам-има подавляващо мнозинство от хора, които не биха се задълбочавали в терзания дали и как той използва президентската власт на полза роду, а биха го избрали по външност, по пунт и пластика, каквито той има и владее. Няма социалист, който да не е цар на пунта и пластиката-това се учи в ранния комсомол.
Въпросът е, че той олицетворява статуквото. И не изобщо статуквото, а границите му. Той олицетворява не БСП, а държавата- и не само държавата, а системата демокрация. И не само демокрацията, ами всичките години на прехода. Защото днес ВЕЧЕ има алтернатива навсичкото това- и тя се казва антисистемната-макар и партия-Атака. Той не е виновен за този избор-но това е положението, до което се стигна с поливане на ирационалността на лявия по условие в нашата държава избирател.
Значи ся щем не щем, ще го припознаем за спасител. За олицетворение на Демокрацията, на партийността, на нормалността. За олицетворение на Прехода и неговия смисъл. За равносметка на живота ни дотук. Ще имаме Армагедон, вм прости избори за някой, който освен да се развява тук там по света на наши разноски, няма кой знае ква работа. Армиите на лъжедемокрацията, на бандитския преход, на окопната партийност, на статуквото , което обаче ни докара в Обединена Европа, където освен бръснене и робия не ни чака нищо, срещу армиите на промяната, на сриването на системата, с нейната тотална калпавост, на лъжеелита, на лъжепарийността, на лъжедемосрацията.
И знаеге ли кое е най интересно. Ще се учудите, но това се знае още от средата на миналия век, че дори успелите хора, които са доста малко като процент у нас, не познават механизма на собственото си успяване и го отдават не на собствените си усилия, а на лъки страйк, на късмет и външни сили. И това в другия свят-а у нас, когато тези сили са просто факт? Колко от тях ще застанат на страната на доволните от живота си, респ от Прехода и ситемата.. Аз освен Райчев и още стотина като него не се сещам за други...

Редактирано от - Зе Мария на 03/10/2006 г/ 11:17:00

03 Октомври 2006 11:08
Общо взето прав е Антони
Такава е ситуацията
Прав е и за причината - няма план за понататъка
Но с план този род маршрути не се прокарват вери сори
Тук става дума за проект, а за проект са нужни цели, зад които стоят яки ценности
Ето тук е липсата - няма ги нито яки нито никакви
Волен като добър журналист го усеща и точно тук се подвизава-имитира и с успех липсата
А защо десните не могат, а?
А защо левите?
Поради една и съща причина
Времето им отне възможността да целеполагат, иззе им ценностите - показа ги като реални постижения
А умните хора казват - ужас
Когато утопията се реализира - ценностите се превръщат в норми и схеми.Умират и на тяхната место изниква изневиделица идеология. А идеологията е работа за такива като Волен. Смисъла на тази работа е да показващш нещо което го няма като налично - ей го, хвани и всичко ще се промени на часа
...
Айде, се разприказвах за нищо

Редактирано от - Минавам от тук на 03/10/2006 г/ 11:20:56

03 Октомври 2006 11:09
милчо, чети чичо фичо, той е разбирач, аз съм в друг свят, на мисленето, тези теми са ми загуба на време, но ме алармят и ги почвам
03 Октомври 2006 11:27
Браво Зе Мария.Трябва да се хвърли камък в блатото.Трябва.Първо трябва обезателно да се гласува . Второ трябва обезателно да се гласува за този който поне ще се опита да промени статуквото.Че няма да успее е почти ясно, но като не е имало референдум поне по един жизнено важен въпрос, то сега тези, които не са го допуснали -да си ходят.А се сещам , че в Америка писателят и скандален журналист Мур регистрира за някакви избори един фикус фикусов и обра точките .После се разбра , че милите са гласували за истински фикус.При положение , че при нас никои не регистрира магаре или фикус за да имаме алтернатива и да го изберем.Лично бих гласувал за фикуса защото няма да ме подведе или да ми подмени вота , както ставаше последните 17год.
03 Октомври 2006 11:40
Той не е виновен за този избор-но това е положението, до което се стигна с поливане на ирационалността на лявия по условие в нашата държава избирател

Давам прост пример.
Митето Стоянов се издъни. За мен тва си е една полуневинна простотийка, каквато може да се очаква от него-двайсетинагодишен келеш, внезапно отзовал се вм на студентски купон на най високото място. Той просто не съзнава отговорността на мястото, на което се намира, като и 98 процента от наборите му , поставени на негово място. Инак в написаното няма нищо особено и за 98 процента от българите си е невинна закачка. Когато тази закачка се въздига от демократичната преса и демократичното статукво в ранг на международно престъпление, на публично проявен расизъм на суперважно място, като едва ли не поставена атомна бомба в колзета на Европарламента-това предизвиква само негативни нагласи към източниците, от страна на неприемащия такива квалификации за подобна постъпка народ. Ценностите на Европарламентаристите не са ценности на бай Стамат и 98 процента от нас, ерго, плюенето по Митето налива вода в мелниците на припознатия му баща.
Желанието да накажеш се припознава от милиционерщината като желание да даде на публиката сеир и обесени- и тя им го дава-по милиционерски. Защото посттоталитарната, разбирай негодна-администрация-няма правила и норми. Тя действа на юруш и под мероприятия и гази наред, виновни и невинни-като варненски чуждестранни туристи всички са на пода, сповалени от приклад. Като батбойковски екшън се трепят с гаубици кокошкари. Точно като в комунизма милиционерщината предизвиква не респект, а отвращение. Защото няма мярка в нищо, не знае правилата и няма рационалност, а има инстинкт-същият, като на сеирджията-тя просто си е от този сой.И не си дава сметка, че именно с това безогледно газене всъщност полива омразата към държавата, отвращение от устройството й и желание да бъдат изметени синца.
И хората са прави.
03 Октомври 2006 11:57
Интересно, всички анализатори и пр журналисти забравят другия кандидат - Берона. Добър или лош, той е ЛИЧНОСТ, за разлика от болшинството други национално неизвестни кандидати /дори не им помня името/. От друга страна, той е алтернатива на Волен. Дали това не причината?
03 Октомври 2006 11:58
Зе Мария !
03 Октомври 2006 12:02
Зе Мария, интересни неща пишеш, но би ли споделил с нас как точно ти виждаш изход от кризата? Какво решение предлагаш? Защото е ясно, че и ти както и мнозинството от хората осъзнаваме, че прогрес с такава олигархия няма и не може да има и че трябва да има някаква промяна. Какво смяташ ти, че трябва да направим, за да се спасим от това положение?

И моля без отговори от типа на "всеки сам да си оправя положението", защото лично моето положение в никакъв случай не мога да определя за лошо, но това не променя факта, че живея в една налудничава държава, излязла сякаш от роман на Стивън Кинг. Естествено аз не очаквам такъв елементарен отговор от страна на Зе Мария, а го казвам по-скоро за други участници, които възнамеряват да се включат.
03 Октомври 2006 12:05
Малеее, уплаших се, като се прочетох-звуча като Атакист. Аз не съм атакист-вероятно знаете това-напротив. Аз съм един уморен отегчен стар кон-а уморените коне ги убиват, нали?
Има алтернатива-дядо Беронов. Или трябва да се изнасяме-но кой иска стари коне? Аз лично се сещам само за едно подобно направление-за унгарски салами...
Наближава времето да ме купите от Метро. Вероятно тези дни.
03 Октомври 2006 12:07
Вземи, та запей "Хубава си, моя горо", аз тва си тананикам от вчера. Помага. Горе-долу.
03 Октомври 2006 12:11
Не пей ми се, не смей ми се...
03 Октомври 2006 12:15
А "Саванът няма джобове" чел? По-убава е от уморените коне.
03 Октомври 2006 12:19
И като стана сериозен разговор за партиите – макар и на страничен фон като президентските избори – да използвам случая още малко.
Времето на цунамитата пълно болшинство отмина. Те са възможни в бурно време. Пълно болшинство на левите, пълно болшинство на десните – забравете!
Идва времето на коалициите. Не само на такива от близки по интереси, а дори и на противоположни.
Лятото в Словакия се състави правителство от левицата, крайната десница и националистите. Днес чета, че в Австрия след спечелените от Социалдемократическата партия избори се очаква съставяне на правителство от нея и току-що загубилата Австрийска народна партия, като даже досегашният канцлер Шусел вероятно ще остане вицеканцлер.
И това си е естествено за нормални партии – за да защищаваш интересите на своята обществена група добре е да си с повече властови лостове.
А е и много добре за държавата. Добре е да има някой край шофьора, та като се заплесне по някоя мацка и забрави за пътя да дръпне кормилото за да не излети колата в хендека.
И още нещо. В понятието “нормалност” на една държава доста важно място заема и способността на нужните места да бъдат поставени хора, способни да си вършат добре работата. Особено като се слезе от “политическия връх”, който определя “линията”. Т.е., да няма “двайсетинагодишен келеш”, който “просто не съзнава отговорността на мястото, на което се намира”, както сполучливо е написал ]Зе Мария.
Все пак управлението на държавата не е виртуална игра...
03 Октомври 2006 12:21
Kefenin cebi olmaz
Не, ся чета "Мактуб"-на Паоло. Ще ставам манекенка-в някой друг живот..
03 Октомври 2006 12:28
А-а, не!
Демокрация у нас, Гълъбе, няма. Демокрацията е вид подреденост. А у нас такъв ред няма. Има партокрация.
А всичките партии ги нароиха същите марфаджии уж-комунисти. Комунизъма отколе си беше нарицателно за политическа марфа/злоупотреба с властта.
Да ни замотваш, че противопоставянето комунизъм/антикомунизъм е отпаднало е лъжа. Просто - ком-марфаджиите завзеха целият фронт (политическото пространство).
Нова ос имало - на желаещи демокрация и нежелаещи. А Атака, била срещу демокрацията. Глупост.
Не, с Атака е това което остана незавоювано - народът.
*
То че е трудно да си политолог в България е повече от ясно, но това не е оправдание за да брътвиш безмислици.
03 Октомври 2006 12:34
В Атака е бъкано с бивши комунисти, бивши ченгета, бивши шестаци. За каква истинска демокрация може да се надявате и да настоявате, че ще се изгради. Орднунг, арбайт махт фрай и йедем дас зайнем..
Дилемата

Свободни сме! И дума да не става!
Свободни сме(Доколкото ни дават!)
Пак можем, щом премръзнем, да треперим,
пред пълните витрини да се зверим,
със празен джоб" безгрижно да живеем",
да дишаме безплатно, да се смеем,
да пукнем, ако щем, сме с пълно право!..
И-продължи ли тъй-във строя пак
със бодра стъпка да ударим крак!
Свободни сме! Какво ли ни остава?...

............
Атака форевър!

Часовниковата стрелка обратно
вий искате сега да завъртите,
и смятате, че ходът безвъзвратен
на Времето така ще промените?
Въртете я! Но нека се запомни:
Не може Времето да бъде спряно!
Единствен само вашият часовник
ще бъде безнадеждно изостанал!..

Ерих Кестнер-1930г

Чао, засега, приятели! И не купувайте унгарски салами!


Редактирано от - Зе Мария на 03/10/2006 г/ 12:38:36

03 Октомври 2006 12:58
Ако Сидеров бъде избран за президент - това не означава че партия Атака идва на власт. Това ще означава, че избирателите не са съгласни, че в България положението е "нормално", както се опитват да ни убедят някои.
И както верятно изглежда от вън.
ЕС иска тази нормалност, политическата мафия също я иска.
Но, тази 'нормалност' ни убива.
Трябва Армагедон, както подхвърли Зе МАрия.
Тука няма никаква връзка какво има в партия Атака и прочие.
Нито - какъв е Волен.
А може би - колкото по-луд - по-добре?
Не е задължително, но помага.
Нали?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД