Спорът за учебните планове- спор между министъра на здравеопазването и министъра на образованието!
В стария Закон за народното здраве имаше изискване Учебните планове за основните и средните учебни заведения да се съгласуват с Министерството на здравеопазването, за да се съобразят с възрастовите и физиологичните особености и възможности на учащите се и с хигиенните изисквания към учебно-възпитателния процес. Когато излезна Наредба № 4 през 1999 г. и последващата Наредба №6 през 2001г.за разпределение на учебното време бяха заложени законоустановените задължителни часове в раздел А и Б/задължителна и задължително избираема подготовка/:
22ч. за 1-2 клас,
25 ч. за 3-4 клас
30 за 5-8 клас и
32 ч. за 8-12 клас
Обаче СИП-овете /раздел В/ дойдоха като допълнително натоварване –над законовия минимум, без да бъдат санкционилани от здравното ведомство !!!
1 -2 клас-26часа седмично
3-4 клас-29 часа
5-8 клас-34часа
9-12клас-36 часа
СИП /свободно избираема подготовка/ формира индивидуалността на училището-паралкти с музика, с изобразително изкуство, с математика и т.н.
Освен тези часове има и други, които липсват в учебния план, но са задължителни за децата- това е Час на класа и трети час физкултура!
През учебната 1999-2000г. никой от МОН се изпълни разпоредбата на Закона за народното здраве и не представи учебните планове за утвърждаване!!!! Затова необезпокоявано учителите си караха учебните години като с тези СИП-часове допълваха норматива и по този начин се предпазваха от съкращения!
Но този Закон за народното здраве е отменен през 2004, а Наредбата за разпределение на учебното време си действа и по нея се обучават децата!
Ако предположим, че ученик отделя по половин час на предмет за самоподготовка при 6 предмета по програма-това са 3 астрономически часа ежедневно! Ако в училище занятията му започват от 7.30, то до 13.30 се трупат 6 астрономически часа учебна заетост на ден! Събират се повече от 9 часа натоварване на ден! В събота и неделя пък се посещават частните школи и уроците при частни учители, които не са по-малко от 3 часа дневно.Това е особено актуално при седмокласниците. Сметките показват, че в седемдневната седимица учениците ни са с над 50 часа заетост! По Кодекс на труда трудовата заетост не може да надвишава 40 часа седмично.Значи родителите имат с десетина часа по-малка заетост от децата....
Третия час по физкултура-нагледен пример за липса на координация и съгласуване между актовете на министерствата-първо министерството на спорта / министър Лучано
/ внесе изменение в закона за сторта и cлед като го гласуваха в парламента се разбра, че третия час нарушава закона за учебния план!!!Така този час се оказа хем задължителен, хем липсва в учебните планове. Никой не дава информация за полезност на този час-той се превърна в удобна форма за пълнеж на нормативи на учители с всякаква специалност/промениха наредба и дадоха право на всеки учител да допълва годишния норматив, за да си получава пълната заплата!/Учителите от своя страна провеждат екскурзии /обикновено извън населените места/ със задължението родителите да финансират разходите по транспорт, храна и нощувки. Няма информация колко учители са провели екскурзии и колко средства са измъкнати от родителские джобове, за да се изпълни разпореждането на МОН. Споделям моята ситуация- 39 лв. струваше двудневна екскурзия до Габрово и Търново, която проведе класният ръководител, преподаващ история, в изпълнение на възложеното обучение –трети час по физкултура!
Изход:
1.Да се намалят броя на часовете в училище и часовете СИП да влязат в нормата на Закона за степента и учебния план-промяна на закона и актуализация на учебните планове на училищата!
2. Да се удължи учебната година- - с един месец-започване на 1 септември и приключване на 15 юли-40 учебни седмици. Пак е наложително промяна на учебните планове.
3. Да се помисли за учебните планове на спортните училища-те са свръх натоварени и не водят до качествено образование!