:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,152
Активни 632
Страници 7,717
За един ден 1,302,066

500 лв. глоба за училищата заради учебната програма

Десетки училища са в нарушение на здравните изисквания за максимално натоварване на учениците заради противоречие в нормативната уредба. Инспектори смятат да глобяват директорите им по 500 лв.

Здравното министерство забрани струпването на повече от 30 часа седмично за учениците от 5-и до 8-и клас. Но се оказа, че здравните изисквания не могат да се приложат за 6-, 7- и 8-и клас. Те учат по стари учебни програми и често седмичният норматив надхвърля лимита. Директорите не могат да спазят изискванията на МЗ, защото законът им забранява да правят промени при започнал образователен етап. Т.е. за сегашните шесто- и седмокласници това е трябвало да стане още когато са били в 5-и клас.

РИОКОЗ-Пловдив е предупредила, че ще глобява училищата, ако до 12 октомври не предадат преработени програми. Просветните инспекторати пък все още се надяват да стигнат до споразумение с колегите си от здравеопазването.



Още - в "България"
29
3458
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
06 Октомври 2006 08:06
Аха, значи сега децата ще учат по-малко.Ясно.Ами то както е тръгнало дайте да затворим училищата.Те и без това вече никаква работа не вършат като гледам на какво ниво са знанията на учениците.
06 Октомври 2006 08:26
StelaArtois - не си прав ! Никой не иска да учат по-малко , а да имат по-малко дневно и седмично натоварване . Това може да стане за сметка на прекалено дългата лятна ваканция . По-добре учениците да са натоварени по-малко , но равномерно през годината , а не да ги побъркват със седем и осем часа дневно ! Разиииииш ?
06 Октомври 2006 08:27
А за нивото на знанията , приказката е съвсем друга ...
06 Октомври 2006 08:27
Мила ми Стела Артоис, Какво мислите ? Дали пък е възможно едно дете в пети клас да издържи осем часа или дете от седми клас да има четири разказвателни предмети плюс математика и три езика? Вие такава програма имахте в училище?
06 Октомври 2006 08:32
Ами честно казано не съм имала 8 часа в 5-ти клас, но в 6-ти и 7-ми имах не по-мако от 6 на ден.И не забелязвам това да се е отразило негативно на знанията ми.Иначе, Мечо, да, съгласна съм за ваканцията.Наистина е прекалено дълга и децата забравят това, което са научили.
06 Октомври 2006 08:43
До stela artoa, Едната ми дъщеря в момента е 6 клас, другата 4-ти. Горкичката шестокласничка е последен випуск по старата програма (както майка й едно време беше последен випуск, който учеше и събота) и само за твое сведение ще ти кажа, че 3 пъти в седмицата има 8 часа - по един нулев +7 редовни, в останалите два дни са по 7 часа - изводите и коментарите оставям на теб.
06 Октомври 2006 08:46
Става дума за това, че една безумно натоварена праграма не прави децата ни нито по-умни , нито по- интелигентни... Не зная дали имате деца, но бих искала да Ви кажа, че наблюдавайки отблизо съучениците на моите деца, пък и самите тях това, че ги натоварват само ги отчуждава от желанието им да учат. Смея да твърдя, че нито аз , нито те са глупави или с недостатъчно възможности, но всеки има предел на силите. И го твърдя и от професионална гледна точка!
06 Октомври 2006 08:58
Липсата на синхрон между различни документи си е отдавнашна традиция в България . И след влизането в ЕС нещата дълго ще си останат така . Ще страдат обаче пак невинните : ученици , учители
06 Октомври 2006 09:14
Тези програми са направени за осигуряване на необходимия брой часове на същите учители при намален брой деца. По същата причина беше измислен 12 клас. Аз завърших училище след 11 клас при 5 часа дневно. Сега учат до 12 клас по 7 часа дневно. Освен тези 7 часа, за детето са необходими още поне 2 часа да си подготви уроците и домашните.
Някой от министерството ще се замисли ли как би се чувствал след плътно натоварен 9-часов работен ден?
06 Октомври 2006 10:01
Някой от Вас има ли представа, че образованието вече не е на ниво и децата ни губят от тази цялата история. НАТОВАРВАНЕ - глупости !!!!!!!
От хленчене в тази държава нищо друго не чувам, на никой не може да се угоди. Затваряйте училища, закривайте паралелки в ЕС винаги е имало нужда от неквалифицирана работна ръка.
06 Октомври 2006 10:02
От здравното министерство са прави, но защо прехвърлят нещата от болната на здравата глава! Да глобяват чиновниците и инспекторатите! На директорите им е наредено едно нещо и те си го изпълняват (друг е въпросът как).
06 Октомври 2006 10:33
StelaArtois няма да си го усетиш негативното влияние. *****

Редактирано от - bot на 06/10/2006 г/ 10:39:35

06 Октомври 2006 10:45
повече от 6 часа на ден е претоварващо за децата!
Ако някои иска да си прави изследване, моля върху собственото си дете
06 Октомври 2006 10:52
Твърдо съм против тъпите образователни наредби и закони.Защо никога не видях поне един път те да са зобразени с другото законодателство в България?Защо винаги се поставят над законите?Някой чел ли е прословутото ППЗНП(правилник за приложение на закона за народна просвета) това творение на образователните чиновници. Защитниците на тази остаряла образователна система имат ли и най-малка престава какви точно предмети и по-точно какво пише в тях. ГОРКИТЕ ДЕЦА АМАН ОТ ПСЕВДО ЗАГРИЖЕНИ ЗА ГРАМОТНОСТТА
06 Октомври 2006 13:47
Чиновниците в МОН
Чрез обесване
Защото не разбират, надути са, и са по-вредни от птичия грип.
06 Октомври 2006 13:49
Даже учителите казват, че не е редно така, обаче отгоре им нареждали
06 Октомври 2006 13:52
А преди обесването - по сто дрянови пръчки на голо на чиновник.
06 Октомври 2006 13:53
То бива некадърност, ама толкова много събрана на едно място....
06 Октомври 2006 13:58
Слушайте какво чиновници:
Ако имах възможност - щях да изпратя детето си да учи в чужбина. Поне щеше да научи нещо. Тук - само тормоз и глупости.
Повтарям: Тормоз и глупости.

06 Октомври 2006 14:49
Така е
Какво заплащането такава и стоката/услугата
06 Октомври 2006 15:15
ОТ КЪДЕ ЗАПОЧВА УЧИТЕЛЯТ?

"... Какви качества трябва да притежава учителят? Ето го едно от основните - честността. "Да живееш честно - казва Толстой, - това е да се дърпаш, да се луташ, да грешиш, да започваш и да зарязваш, и отново да започваш, и отново да зарежеш, и вечно да се бориш и да се луташ." Това е! Вечно да се бориш и да се луташ е нашата учителска съдба. Противопоказни са всякаква мекушавост или самодоволство. Ако ние вложим грижата за детето, грижата за развитието на неговите духовни и физически заложби, в основата на всичките си педагогически постройки. Ако ние вярваме на ученика при всякакви, дори безнадеждни, обстоятелства, ще успеем да го водим по пътя към успеха.

Ако бъдем честни пред своя народ. Ако всяка стъпка, дума, действие, възглед, усмивка, съобразяваме с целта на възпитанието. Ако се ръководим от нея в нашата съвместна (заедно с ученика) дейност, нашият педагогически талант не ще пресъхне, а напротив, ще укрепва и ще се усъвършенства постоянно. И изведнъж ще ни осени онази удивително проста, но изключително важна истина, че за да си умел водач, трябва първо да си повел себе си неуморно по своя път към собствените си "върхове". ..."

Цялата статия на академик М. Шчетинин -------> Натиснете тук

06 Октомври 2006 15:17
ОТ КЪДЕ ЗАПОЧВА УЧИТЕЛЯТ ---> Натиснете тук
06 Октомври 2006 15:22
Поредната простотия на "просвет/е/ния" ни елит и естествено, пак на гърба на учениците
06 Октомври 2006 17:29
Ако ученикът е в училище 4 часа (примерно), най-малко толкова му трябват за подготовка в къщи. Личният ми опит както ученик едно време, така и сега като даскал, ме е убедил в това правило.
Голямото натоварване в училище идва от безумните учебни програми и идиотското съчетание на дисциплини в различните училища. Например: дете с интереси в природоматематическите науки вместо да изучава предимно такива предмети, допълнително е натоварено с пълния обем по хуманитарните предмети и обратно. Така вместо дда се съсредоточи в подготовката си в областта на бъдещата си професионална и житейска реализация се разтроява, разчетворява и т.н. В резултат: никъде не е достатъчно подготвен, изхабени са ненужно обществена енергия и ресурс за подготовката му в другите области.
Принципът трябва да е такъв че учебните програми да гарантират натоварване най-много в рамките на 8 часа/дневно (50% в училище/50% в къщи). Нали работата на ученика е да учи. Е, след като възрастните по закон работят 8-8, 5 часа дневно, защо децата ни да ги товарим повече?
06 Октомври 2006 18:14
Абе хора, не ви ли е ясно, че МОН пак впряга коня преди каруцата!!! Ами учебното съдържание не е променено, а искат да се намалят часовете!! Хайде стига глупости, че часовете са много заради учителите!!! Защо мислите, че ние искаме да са претоварени децата?! Знаете ли колко протести - и писмени, и устни има срещу "промените" в образованието?! Възмущаваме се, но няма кой да ни чуе! Само се плюе по адрес на учителите! Сякаш ние одобряваме безумните учебници! И още по-безумните учебни програми...
06 Октомври 2006 18:37
Сова
Без да имам и капка намерение да обиждам когото и да е било искам да попитам изказалите се по - горе:
Сложете ръка на сърце и си задайте въпроса, изобщо познавате ли собствените си деца? Знаете ли какво правят вън от къщи? Знаете ли, например, какво правят в училище? А интересували ли сте се от това? Видяхте ли кадрите в интернет от софийските училища?
Знаете ли защо Ви питам? Защото моите деца също бяха ученици. На родителски срещи присъствахме по 5 - 6 родители и то винаги едни и същи, през целия период на обучението им. А другите "родители", така и не се появиха с години /поне 5 години/ ...
Предполагам, че точно те са тези, които искат да бесят и т. н ...
06 Октомври 2006 20:24
Спорът за учебните планове- спор между министъра на здравеопазването и министъра на образованието!
В стария Закон за народното здраве имаше изискване Учебните планове за основните и средните учебни заведения да се съгласуват с Министерството на здравеопазването, за да се съобразят с възрастовите и физиологичните особености и възможности на учащите се и с хигиенните изисквания към учебно-възпитателния процес. Когато излезна Наредба № 4 през 1999 г. и последващата Наредба №6 през 2001г.за разпределение на учебното време бяха заложени законоустановените задължителни часове в раздел А и Б/задължителна и задължително избираема подготовка/:
22ч. за 1-2 клас,
25 ч. за 3-4 клас
30 за 5-8 клас и
32 ч. за 8-12 клас
Обаче СИП-овете /раздел В/ дойдоха като допълнително натоварване –над законовия минимум, без да бъдат санкционилани от здравното ведомство !!!
1 -2 клас-26часа седмично
3-4 клас-29 часа
5-8 клас-34часа
9-12клас-36 часа
СИП /свободно избираема подготовка/ формира индивидуалността на училището-паралкти с музика, с изобразително изкуство, с математика и т.н.
Освен тези часове има и други, които липсват в учебния план, но са задължителни за децата- това е Час на класа и трети час физкултура!
През учебната 1999-2000г. никой от МОН се изпълни разпоредбата на Закона за народното здраве и не представи учебните планове за утвърждаване!!!! Затова необезпокоявано учителите си караха учебните години като с тези СИП-часове допълваха норматива и по този начин се предпазваха от съкращения!
Но този Закон за народното здраве е отменен през 2004, а Наредбата за разпределение на учебното време си действа и по нея се обучават децата!
Ако предположим, че ученик отделя по половин час на предмет за самоподготовка при 6 предмета по програма-това са 3 астрономически часа ежедневно! Ако в училище занятията му започват от 7.30, то до 13.30 се трупат 6 астрономически часа учебна заетост на ден! Събират се повече от 9 часа натоварване на ден! В събота и неделя пък се посещават частните школи и уроците при частни учители, които не са по-малко от 3 часа дневно.Това е особено актуално при седмокласниците. Сметките показват, че в седемдневната седимица учениците ни са с над 50 часа заетост! По Кодекс на труда трудовата заетост не може да надвишава 40 часа седмично.Значи родителите имат с десетина часа по-малка заетост от децата....

Третия час по физкултура-нагледен пример за липса на координация и съгласуване между актовете на министерствата-първо министерството на спорта / министър Лучано / внесе изменение в закона за сторта и cлед като го гласуваха в парламента се разбра, че третия час нарушава закона за учебния план!!!Така този час се оказа хем задължителен, хем липсва в учебните планове. Никой не дава информация за полезност на този час-той се превърна в удобна форма за пълнеж на нормативи на учители с всякаква специалност/промениха наредба и дадоха право на всеки учител да допълва годишния норматив, за да си получава пълната заплата!/Учителите от своя страна провеждат екскурзии /обикновено извън населените места/ със задължението родителите да финансират разходите по транспорт, храна и нощувки. Няма информация колко учители са провели екскурзии и колко средства са измъкнати от родителские джобове, за да се изпълни разпореждането на МОН. Споделям моята ситуация- 39 лв. струваше двудневна екскурзия до Габрово и Търново, която проведе класният ръководител, преподаващ история, в изпълнение на възложеното обучение –трети час по физкултура!
Изход:
1.Да се намалят броя на часовете в училище и часовете СИП да влязат в нормата на Закона за степента и учебния план-промяна на закона и актуализация на учебните планове на училищата!
2. Да се удължи учебната година- - с един месец-започване на 1 септември и приключване на 15 юли-40 учебни седмици. Пак е наложително промяна на учебните планове.
3. Да се помисли за учебните планове на спортните училища-те са свръх натоварени и не водят до качествено образование!
08 Октомври 2006 10:37
Госпожо Малинова, намерението ми не беше да твърдя, че Вие или децата Ви са глупави или подобен род обиди към когото и да било.Мисълта ми беше, че в момента заради намаления брой часове може да се наложи децата да карат и 13 клас, защото все пак има някакъв минимум знания, който трябва да се покрие.И не съм "псевдозагрижена", защото все пак съм учител.Малко или много ме тревожи мисълта, че имам колеги, които са неграмотни и преподават в училище.В резултат на днешната система на образование мисля, че те няма да намалеят, а ще се увеличат.И това няма нищо общо (слава Богу) с интелигентността на децата. И може би няма как да усетя негативното влияние на предишната система върху себе си, но смея да твърдя, че съм получила едно добро количество знания именно от нея.
08 Октомври 2006 18:41
за мен Стела е права и неправа!не съм съгласен децата да се прегъват от пълна чанта с учебници и да стават гърбави.много са им часовете и е смешна Масларова с тези закуски, които ту се дават, ту не се дават!малко са часовете по физклтура, съкратиха лекарите и мед.сестрите, зъболекарите и т.н.До гуша ми дойдоха министрите на овразованието на Тодор Живков, а и от1989г.насам!Който дойде веднага започва да реформира, ама знае, не знае, налага си тъпото мнение!помните ли я Дража Вълчева от Пловдив?цяла София приказваше, че любовницата на Т.Живков ще оправи за 0 време образованието!видяхте колко го оправи, ккто ни оправи сакскобурга за 800 днс!това се приказваше по трамваи, пазари и на всякъде!народа ни не е тъп, но лошо си избираме депутатите, а те от своя страна избират най неподходящите министри!Като скитат с наши пари из чужбина нямат ли поне толкова акъл, че да вникнат в системите на разните държави, ане да се напъват да измислят топлата вода!Но те ссе само разхождат, малко ги е еня да учат нови системи!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД