Мухамад Юнус (в средата) разговаря с клиенти на Грамийн банк в Бангладеш. Над 90% от получателите на кредити, отпускани от банката, са жени. |
"Всеки човек на Земята има потенциала и правото да живее добре. Сред различните държави и цивилизации Юнус и неговата банка показаха, че дори най-бедните сред бедните могат да работят, за да допринесат за собственото си развитие", се казва в официалното съобщение на Нобеловия комитет.
Мухамад Юнус спечели авторитетния приз и за метода за отпускане на микрокредити, който помага на бедни жени да се избавят от бедността. 96% от общо 6,6 млн. кредитополучатели на Грамийн банк са от нежния пол. Банката на Юнус отпуска кредити на хората в селските райони на Бангладеш, без да изисква каквито и да е било гаранции.
"Микрокредитите на Грамийн банк са ефективно оръжие за борба с бедността, което служи за катализатор на цялостното развитие на социално-икономическите условия на бедните, държани досега настрана от банковото кредитиране под предлог, че са бедни и не удовлетворяват изискванията на банките. Траен мир не може да бъде постигнат, ако една значима част от населението няма средства, за да излезе от бедността. Микрокредитирането е едно от тези средства", се казва в съобщението на Нобеловия комитет.
Наричан "банкерът на бедните", Мухамад Юнус основава Грамийн банк през 1976 г. Тя си спечелва славата на първата банка в света, която отпуска микрокредити на напълно неплатежоспособни хора, за да започнат свой бизнес. Единственото условие да получат кредит е те да се обединят в групи по петима и да се подкрепят при изплащането на кредита.
"Много съм щастлив. Вие подкрепихте мечтата за създаването на един свободен от бедността свят", заяви пред норвежко радио Юнус минути след като научи, че печели наградата. Той ще получи 1,36 млн. долара на официална церемония на 10 декември в Осло.
Присъждането на приза вчера бе изненадващо за немалко хора. За главни фаворити бяха смятани финландецът Марти Ахтисаари и австралиецът Гарет Еванс - международни посредници в мирни преговори.
"Царски опит"
Микрокредитирането, което беше предложено от Симеон Сакскобургготски през 2001 г., стана по съвет на Стоян Ганев. Той съобщи, че заимствал точно модела, който прилагат в Бангладеш Мухамад Юнус и неговата Грамийн банк. Идеята тогава беше да се отпускат т.нар. "царски кредити" от 5000 лева. Тя вдъхнови част от избирателите, но изпълнението й после ги разочарова.