:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,549
Активни 673
Страници 24,479
За един ден 1,302,066

Банкерът на бедните взе Нобелова награда за мир

Мухамад Юнус от Бангладеш и банката му получиха приза за усилията си за подобряване на живота на социално слабите
Снимка: АФП/БГНЕС
Мухамад Юнус (в средата) разговаря с клиенти на Грамийн банк в Бангладеш. Над 90% от получателите на кредити, отпускани от банката, са жени.
Нобеловата награда за мир за 2006 г. бе разделена между икономиста Мухамад Юнус от Бангладеш и неговата банка за микрокредити Грамийн банк, съобщиха осведомителните агенции. Отличието им се присъжда за усилията за създаването на икономическо и социално развитие в родината им, като използват иновационни икономически програми за микрокредитиране.

"Всеки човек на Земята има потенциала и правото да живее добре. Сред различните държави и цивилизации Юнус и неговата банка показаха, че дори най-бедните сред бедните могат да работят, за да допринесат за собственото си развитие", се казва в официалното съобщение на Нобеловия комитет.

Мухамад Юнус спечели авторитетния приз и за метода за отпускане на микрокредити, който помага на бедни жени да се избавят от бедността. 96% от общо 6,6 млн. кредитополучатели на Грамийн банк са от нежния пол. Банката на Юнус отпуска кредити на хората в селските райони на Бангладеш, без да изисква каквито и да е било гаранции.

"Микрокредитите на Грамийн банк са ефективно оръжие за борба с бедността, което служи за катализатор на цялостното развитие на социално-икономическите условия на бедните, държани досега настрана от банковото кредитиране под предлог, че са бедни и не удовлетворяват изискванията на банките. Траен мир не може да бъде постигнат, ако една значима част от населението няма средства, за да излезе от бедността. Микрокредитирането е едно от тези средства", се казва в съобщението на Нобеловия комитет.

Наричан "банкерът на бедните", Мухамад Юнус основава Грамийн банк през 1976 г. Тя си спечелва славата на първата банка в света, която отпуска микрокредити на напълно неплатежоспособни хора, за да започнат свой бизнес. Единственото условие да получат кредит е те да се обединят в групи по петима и да се подкрепят при изплащането на кредита.

"Много съм щастлив. Вие подкрепихте мечтата за създаването на един свободен от бедността свят", заяви пред норвежко радио Юнус минути след като научи, че печели наградата. Той ще получи 1,36 млн. долара на официална церемония на 10 декември в Осло.

Присъждането на приза вчера бе изненадващо за немалко хора. За главни фаворити бяха смятани финландецът Марти Ахтисаари и австралиецът Гарет Еванс - международни посредници в мирни преговори.

"Царски опит"

Микрокредитирането, което беше предложено от Симеон Сакскобургготски през 2001 г., стана по съвет на Стоян Ганев. Той съобщи, че заимствал точно модела, който прилагат в Бангладеш Мухамад Юнус и неговата Грамийн банк. Идеята тогава беше да се отпускат т.нар. "царски кредити" от 5000 лева. Тя вдъхнови част от избирателите, но изпълнението й после ги разочарова.
4
1277
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Октомври 2006 01:53
"Нобелова награда за мир" e bullshit!
14 Октомври 2006 07:38
Рядко т, н, нобелова награда за мир се е давала на толкова достоен човек!
14 Октомври 2006 18:20
Прочетете повече за неговата инициатива! Много достоен и благороден човек, който е направил толкова много за страната си и е помогнал на милиони семейства да си осигурят минималното необходимо!
15 Октомври 2006 03:01
М даааа.

заслужава типчето, Този път не я дадоха на America-hater.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД