:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,417
Активни 632
Страници 11,347
За един ден 1,302,066

Търси се гробище за мазутния отпадък по Дунав

Институциите продължават да си прехвърлят топката кой да заведе дело за обезщетение
Джевдет Чакъров
Въпреки че беше овладян навреме, нефтеният разлив по Дунав продължава да предизвиква главоболия. Този път проблемът е как да се постъпи с отпадъка. Очаква се да се изземат 1260 куб/м от него и грижата за това ще имат областните управители на Видин и Монтана, съобщиха от ведомството на Джевдет Чакъров. Те трябва да осигурят гробище за разлетия мазут. Само три са лицензираните фирми, които могат да се заемат с тази дейност. Областните управители обаче не са наясно колко пари и за какво време трябва да платят на съхранителите.
Приблизителната замърсена площ е 39 дка. Данните са получени от петте регионалните инспекции на МОСВ в Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, басейновата дирекция в Плевен и петте регионални лаборатории на Изпълнителната агенция по околна среда. На 3 октомври министър Джевдет Чакъров им разпореди да установят какви брегови участъци на наша територия са засегнати и дали сред тях има защитени територии. В доклада на специалистите е записано, че пострадали защитени територии няма. Замърсяването е само в двете области Видин и Монтана.
Нефтеното петно се появи в българския участък на реката на 1 октомври. До този момент Сърбия отрича да е основен източник на замърсяването, макар че техният министър на земеделието призна за авария в пристанището на Прахово.
Средствата, необходими за почистването и за последващото третиране на опасния отпадък, ще бъдат превеждани на областните управители. С търг те трябва да определят лицензираните фирми, които ще работят с отпадъка. Екоминистерството обаче няма да отпуска пари.
За почистването във Видинска област са необходими около 800 000 лв. и вече е пратено писмо до Емел Етем, обясниха от областната администрация. От Министерството на бедствията пък казаха, че тази седмица постоянната комисия към МС ще финансира възстановителните работи. Изземването на отпадъка ще започне, след като получим финансирането, обясниха от кабинета на областния управител на Видин.
---
ПРЕПОРЪКИ
От ведомството на Джевдет Чакъров обясниха, че не дават предписания за събирането на отпадъка, а само ще направят анализи на каква дълбочина да се изземе почвата и ще съгласуват временното съхраняване на отпадъка.
Все още цари пълна мъгла сред институциите кой да подготви искането за дело за обезщетение срещу Сърбия. От екоминистерството обясниха, че това не било тяхна работа. От ведомството на Етем смятат същото. А Външно е на мнение, че може само да придвижи вече подготвени документи.


3
1726
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
17 Октомври 2006 00:41
Бе нема кво да търсят бе!....През Връшка Чука та отатъка браздата!...
17 Октомври 2006 09:49
прави ми впечатление че избират най подходящите снимки на министри явно по хубави нямат вчера бяха изтипосали кабил
17 Октомври 2006 18:06
Решението е едно - сами си финансираме почистването и компенсации от Сърбия "до дупка". Първо плащат после подкрепа за НАТО, ЕС и т.н.
... е това последното е в случай, че се намери някой държавник сред тия мижитурки на Дондуков !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД