Приблизителната замърсена площ е 39 дка. Данните са получени от петте регионалните инспекции на МОСВ в Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, басейновата дирекция в Плевен и петте регионални лаборатории на Изпълнителната агенция по околна среда. На 3 октомври министър Джевдет Чакъров им разпореди да установят какви брегови участъци на наша територия са засегнати и дали сред тях има защитени територии. В доклада на специалистите е записано, че пострадали защитени територии няма. Замърсяването е само в двете области Видин и Монтана.
Нефтеното петно се появи в българския участък на реката на 1 октомври. До този момент Сърбия отрича да е основен източник на замърсяването, макар че техният министър на земеделието призна за авария в пристанището на Прахово.
Средствата, необходими за почистването и за последващото третиране на опасния отпадък, ще бъдат превеждани на областните управители. С търг те трябва да определят лицензираните фирми, които ще работят с отпадъка. Екоминистерството обаче няма да отпуска пари.
За почистването във Видинска област са необходими около 800 000 лв. и вече е пратено писмо до Емел Етем, обясниха от областната администрация. От Министерството на бедствията пък казаха, че тази седмица постоянната комисия към МС ще финансира възстановителните работи. Изземването на отпадъка ще започне, след като получим финансирането, обясниха от кабинета на областния управител на Видин.
---
ПРЕПОРЪКИ
От ведомството на Джевдет Чакъров обясниха, че не дават предписания за събирането на отпадъка, а само ще направят анализи на каква дълбочина да се изземе почвата и ще съгласуват временното съхраняване на отпадъка.
Все още цари пълна мъгла сред институциите кой да подготви искането за дело за обезщетение срещу Сърбия. От екоминистерството обясниха, че това не било тяхна работа. От ведомството на Етем смятат същото. А Външно е на мнение, че може само да придвижи вече подготвени документи.