Къщата на Маргина на ул. "Иван Радоев". До нея е тази на застреляния му съдружник от бившата СИК Дмитрий Минев - Димата Руснака. |
В началото на ноември 2005 г. прокуратурата повдигна обвинение на Красимир Маринов и брат му Николай и на още петима, че като организирана престъпна група са готвили три убийства.
Едва сега Софийският градски съд е сезиран и възбрани имоти и запорира сметките в български банки, дялове и акции в различни дружества единствено на Красимир и съпругата му Мария.
Искът е само част от процедурата за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. Комисията "Петканов", ръководена от Стоян Кушлев, може да поиска конфискация едва след влизането в сила на осъдителна присъда.
"Веднага след като на Маринов бе повдигнато обвинение, сме уведомили комисията", заяви пред "Сега" Роман Василев, един от наблюдаващите прокурори по делото срещу Маргините. Т.е. хората на Кушлев имат данните още от ноември м.г.
От комисията са категорични, че са се задействали веднага, след като са били уведомени за делото срещу Маринов. За да се извърши предварителната проверка на имуществото, експертите имат 10 месеца. В случая с Големия Маргин този срок със сигурност е просрочен с два месеца.
От съда вчера обясниха пред "Сега", че са се произнесли в срок по искането, но не казаха кога е станало това. Нямаха информация и дали в блокираните сметки са останали пари.
След скандала с продадения хотел на Константин Димитров-Самоковеца, за който никой не бе поискал възбрана, Стоян Кушлев се оплака, че прокуратурата ги е сезирала късно за делото срещу вдовицата. После пък заподозря, че е изтекла информация от службите по вписванията, където са правени проверки. Вчера пред Инфо радио той обясни, че от 25 септември, когато бе подписана инструкция за съвместна работа между комисията му, МВР, ВКП и МФ, вече няма да има проблеми. 7-8 месеца бяха нужни, за да почне комисията да прилага закона "Петканов". 118 са вече образуваните производства за установяване на имущество в комисията. Наложени са над 22 запора.
"Всяка информация от комисията преди внасянето на иск за конфискация е класифицирана", обясни говорителката й Десислава Михайлова. И не отговори дали има производства срещу Николай Маринов и останалите петима от групата.
Според СГС разходите на Маринови в далечния период 1982 - 1998 г. са 680 227,83 нови лв. За същото време доходите им били 101 835, 49 лв. Това означава, че разходите надвишават доходите с 578 392,34 лв. Към онзи момент това са били 17 833 минимални работни заплати. Сега сумата вече е 2 835 260,80 лв.
Изобщо не е ясно защо се изчисляват доходите и разходите на Маринови точно за този период. Още повече, че през 1982 г. Маринов е бил едва 18-годишен. След 1998 г. пък голяма част от имуществото на бившите групировки вече бе узаконено. Красимир Маринов бе един от най-големите данъкоплатци и за 2002 г. внесе 220 000 лв. В списъка са и останалите основатели на СИК - Димитрий Минев - Димата Руснака, Младен Михалев-Маджо и Румен Николов-Пашата. От МВР тогава коментираха, че декларирани данъци показват, че сикаджиите са узаконили голяма част от бизнеса си и вече трудно може да се оспори произходът на парите им.
БЛОКИРАНО
Съдът блокира 10 офиса, магазин, гараж и паркомясто в сграда в елитния столичен кв. "Лозенец, луксозната къща на Маргина в друг престижен квартал - "Симеоново", и нерегулирано дворно място от половин декар в кв. "Барите". Запорирани са и дяловете на двамата съпрузи в три фирми - "Роял - КМ" ЕООД, ЕТ "Красавто - Красимир Маринов" и ЕТ "Мимиавто - Мария Маринова". Според ДАКСИ Големия Маргин е собственик и в други фирми - "Майер+", "Изи мъни" и "Олимп-94" - ООД. Маринова пък има дялове и в "Юнион инс", която е в ликвидация, "Файненшъл консулт" и "Бългериан индъстрис груп". Комисията настоява за блокиране на такава част от имуществото, която би обезпечила иска за конфискацията.