Ученици от Троян дефилират в чест на празника на сливата. Троянските училища имат право да кандидатстват с проекти до 2000 лв. от общинския фонд "Резервен" за извънкласни дейности на учениците. |
"Плюсовете са далеч повече - променя се отношението между мести власти и училища, повишава се доверието, прозрачността, ефективността", обяснява Пламен Данчев от Инициатива "Местно самоуправление". Как работи системата?
Промяна в статута на училищата
По-голямата финансова автономия става възможна с предоставянето на нов статут на училищата - като второстепенни разпоредители с бюджетни средства. Те получават правото да разкриват собствени банкови сметки, да водят самостоятелно счетоводство, да провеждат процедури по закона за обществените поръчки вместо общината, автономно да отдават под наем помещения. Спестените средства по дадено перо могат да се изразходват по друго, тоест училищата имат право да пренасочват пари в зависимост от приоритетите си.
Степен на автономност
Едно от най-мъчните решения при въвеждането на системата на делегираните бюджети е степента на финансова автономност, която да се даде на училищата. Не всички общини се решават да прехвърлят на директорите всички правомощия, свързани с финансите. Така например някои общини предпочитат сами да управляват средствата за капиталови разходи - основни ремонти и закупуване на дълготрайни материални активи, вместо да предоставят това право на директорите. В други - като Троян и Омуртаг например, училищата имат право да изразходват натрупани икономии за ремонти и машини с формално разрешение от общината.
Рядко на училищата се дава право и сами да провеждат търговете за доставка на гориво, като презумпцията тук е, че на централно ниво ще се договори по-ниска цена. Това не пречи на някои общини като Димитровград и Омуртаг да определят нуждите на училищата по справедливи критерии - отчитайки показатели като отопляема площ, брой ученици, начин на отопление. Местните власти предпочитат централизирано да управляват и средствата за покриване на пътните разходи на учениците и учителите, наличните суми за организиране на училищни състезания, разходите за поддържане на здравни кабинети.
Въпреки тези ограничения директорите получават достатъчно голяма свобода. Те например имат стимул да сформират по-пълни паралелки срещу по-малко училищни щатове и така да реализират икономии.
Формули за разпределение на общите средства по училища
Общините, въвели делегирани бюджети, разпределят общинския бюджет за образование между училищата много по-прозрачно и справедливо. Сериозен плюс при прилагането на обща формула за определяне на субсидията е и възможността за залагане на приоритети. Така например почти всички общини са въвели по-голям коефициент на финансиране на 1 ученик в гимназията спрямо 1 дете, записано в начален или прогимназиален курс. Разлика има и във финансирането на нормални или профилирани паралелки, като за децата в профилирани паралелки се заделят повече средства. Община Димитровград е решила най-голям бонус да има за децата в музикалните паралелки, следвани от тези в професионалните, профилираните и в паралелките за изобразително изкуство.
Механизъм за въвеждане на системата
Решението за преминаване към делегирани бюджети се взима от Общинския съвет. В него трябва да бъдат уточнени видовете разходи, които се прехвърлят за управление на училищата, формулата, по която ще се разпределят тези средства между директорите, правото на общината да спира финансирането при нарушаване на финансовата дисциплина. Общинските съвети обикновено задължават кметовете да сключат договори с директорите на училищата, в които изрично да бъдат дефинирани правата и задълженията на двете страни. В договора, сключен от кмета на Троян с директорите на училищата, той се задължава общината да привежда от 10-о до 25-о число на месеца субсидиите за делегираните на училищата дейности. Директорите пък от своя страна до 3-о число на всеки месец следва да внасят отчет за касовото изпълнение на бюджета.
В договора на община Троян е уреден и въпросът за ползването на фонд "Резервен". Такъв фонд са заделили всички общини, въвели делегирани бюджети, като средствата в него варират от 3 до 10% от общия бюджет за образование. Парите са предвидени за покриване на непредвидени разходи или за текущо балансиране на евентуални разлики между приходи и разходи.
Статистиката показва, че общини, въвели делегирани бюджети, са по-склонни да заделят допълнителни средства от собствените си приходи за образование над получената от държавата субсидия. Процентът на дофинансиране при тях е 2.6 срещу 1.4 средно за страната. Просветното министерство има амбицията да разшири чувствително системата от делегирани бюджети, като именно такива общини ще бъдат включени в пилотния проект за създаване на училищни съвети към училищата, които да участват в избора на директори.
ДОБРИ ПРАКТИКИ
Сред една от най-успешните общини, въвели делегираните бюджети, е Троян. Още през 2001 г. директорите на училища регистрират в съда свое сдружение с цел да работят по-ефективно. Ежегодно в Троян се провеждат няколко обсъждания за разпределение на парите между училищата, като в срещите участват всички директори, счетоводителите на училищата, представители на общинските дирекции "Образование" и "Бюджет и човешки ресурси". Решението за формулата, по която да се разпределят парите и размерът на резервния фонд за образование, се взима съвместно. Покрай новите отговорности на директорите Общинският съвет е увеличил заплатите им с от 6 до 12% в зависимост от категорията на училището.
В общината в Свищов пък е създадено отделно звено за управление на делегираните бюджети с щатен състав от 14 души. В Кюстендил и Омуртаг спестените средства от фонд "Работна заплата" се централизират в общината и се разпределят по равно на база брой заети учители. В Омуртаг всички разходи, без капиталовите, са делегирани за управление на училищата.