Данъчните промени догодина ще спестят на бизнеса 5 пъти повече средства, отколкото на работещите, предупредиха от КНСБ. "С промените в преките данъци и осигуровките бизнесът ще спести около 350 млн. лв., а работещите - около 65 млн. лв.", съобщи зам.-председателят на синдиката Пламен Димитров. Така за втора поредна година балансът на интересите между работодатели и служители е нарушен, твърдят синдикалистите. Миналата година държавата намали осигуровките за пенсия с 6% и промени съотношението на вноските на 65:35. Така работодателите спестиха 600 млн. лв.
Догодина в бизнеса ще останат 290 млн. лв. повече заради намаляването на корпоративния данък от 15% на 10%. Работодателите ще спестят още 70 млн. лв., защото данъкът върху социалните разходи вече ще се плаща от служителите. Единственото плащане в повече за бизнеса ще са около 10 млн. лв. заради разходите по ваучери за хранене, смятат от КНСБ.
Същевременно работниците печелят 120 млн. лв. от увеличението на необлагаемия минимум от 180 на 200 лв. Още 5 млн. лв. остават за семействата с деца заради данъчни облекчения. От целия "бонус" обаче бизнесът ще изземе от работещите 70 млн. лв., защото им прехвърля данъците по социални разходи.
Реалният ръст на средната заплата през 2007 г. ще е едва 4%, пресметнаха от профсъюза при номинално заложено в бюджета 8.4% увеличение. Средната заплата в момента е 344 лв., а догодина ще е 373 лв. "След приспадането от осигуровки и данъци реалният размер ще бъде 299.70 лв.", съобщи Димитров.
Бюджетът беше приет вчера на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Работодатели и синдикати обаче единодушно недоволстват, че за поредна година държавата предвижда преизпълнение на приходите. Затова КНСБ предлага с 400 000 лв. от тазгодишния бюджетен излишък да се платят коледни добавки за пенсионерите и бюджетните служители.
От своя страна Българската стопанска камара настоява в бюджета изрично да бъде записано, че от 1 юли осигуровките ще бъдат намалени с още 3%. Бизнесът поиска още вноската за гарантиране вземанията на работниците да бъде намалена от 0.5% на 0.1%. "В този фонд вече са натрупани 53 млн. лв., а са изхарчени едва 94 000 лв. Ако вноската остане същата догодина, излишъкът във фонда ще бъде 83 млн. лв.", обясни зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян.
СПАД
С 30% намаляват работните места по програмата "От социални помощи към осигуряване на заетост" през 2007 г., съобщи Агенцията по заетостта. Основна причина е нарастването на доходите, аргументират се от социалното министерство. Освен това повечето от социално слабите, участвали в програмата, вече са намерили постоянна работа. Програмата стартира през 2003 г., когато социален министър беше Лидия Шулева. Целта й беше продължително безработните да свикнат да се трудят.
---------------
Коментар на Пламен Димитров - на стр. 11

Кадрите от АОНСУ, къде се изпокрихте, бре ?

Сериозният въпрос е: има ли някой в парламента да отстоява интереса на наемниците или с бързи крачки се движим към криза на представителността?