Татяна Дончева от БСП настоява за гласуване на скандалната поправка в НК, която първоначално е отхвърлена в правната комисия. |
"Въпросният текст фигурираше още в правителствения проект за големи промени в НК, внесен през април т.г.", съобщи за "Сега" вчера Яни Янев от НДСВ. Проектът е подготвен по поръчение на Министерство на правосъдието от работна група, ръководена от доц. Момяна Гунева. Проектът бе приет от кабинета, но по-късно бе върнат от парламента за доработка. След това управляващото мнозинство решава, че НК все пак се нуждае от спешна поправка, и за да се пести време, депутатите Мая Манолова (БСП), Надка Балева (БСП), Яни Янев (НДСВ) и Христо Бисеров (ДПС) внасят отново част от текстовете, предложени от правителството. Сред тях е и този за сводничеството. Мотивите към депутатския проект дословно преповтарят тези на правителствения документ. Текстът е гласуван почти единодушно в пленарна зала, а президентът Георги Първанов не налага вето и така поправката влиза в сила.
Доц. Момяна Гунева, която в понеделник нарече промяната "грешка в закона" и "нещо нечувано", вчера вече отказваше всякакъв коментар. Преди да затвори телефона си, тя троснато каза, че не може да разбере защо цял ден всички я търсят и препрати въпросите към вносителите.
Както "Сега" писа вчера, от стенограма на заседанието на правната комисия от 27 юли 2006 г. става ясно, че въпросната промяна в чл. 155 от НК е отхвърлена. Депутати обаче разказаха вчера, че на 10 август 2006 г. текстът отново е прегласуван. От стенограмата на това заседание на комисията става ясно, че за новото гласуване е настояла депутатката от БСП Татяна Дончева. Тогава поправката е одобрена. "Сега" безуспешно се опита да се свърже с депутатката, за да й даде възможност да изясни аргументите си.
Очаква се днес на заседание да се реши какво правят депутатите. Засега никой не казва категорично, че ще поиска промяна на скандалния текст. Янев, който два дни отказваше коментар, вчера обясни, че измененията в НК трябвало да бъдат направени, тъй като имало двусмислие в определени текстове на закона. Той не можа да си спомни конкретно защо поправката първо е била отхвърлена, а след това отново приета в правната комисия. Янев обаче защити промените и дори обяви, че няма да предлага нови изменения.
Борислав Ралчев от правната комисия на НС и вчера продължи да твърди, че няма проблем с НК, а съдиите не го тълкуват правилно. Все пак той се съгласи, че вероятно ще се наложи поправка в закона или тълкувателно решение на Върховния касационен съд. Тълкувателно решение обаче няма как да има, тъй като по делата за сводничество няма противоречива съдебна практика. Няма и обобщена статистика за висящите в момента дела за сводничество, по които ще се приложат облекчените наказания. По информация на "Сега" става дума за десетки дела.
Окръжният прокурор на Пловдив Андрей Атанасов вече предупреди, че промените ще хвърлят "черна сянка върху членството на България в ЕС".
Висши магистрати са категорични, че за поправката е лобирано и то точно заради делото срещу раппевеца Ванко 1.
-----------
Стенограми
Заседанието на правната комисия на 27.07.2006 г., на което скандалният текст е отхвърлен:
Янаки Стоилов: Уточнихме се по чл. 155.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура Петър Раймундов: Извинете, ще има ли за ал. 5 добавката "по ал. 4".
Янаки Стоилов: Не, това не го приемаме".
Заседанието на правната комисия от 10.08.2006 г., на което текстът е одобрен:
Татяна Дончева: Процедура. Поставям я, за да не я забравя. В края на миналото заседание сте разгледали, сигурно при условията на усилено спадащ кворум, чл. 155. Предложението ми е да си остане, както е по вносител.
Янаки Стоилов: За да не се получава двойна квалификация.
Борислав Ралчев: Иначе се получава nonsense.
Янаки Стоилов: Приемате ли бележката да бъде текстът, както е по вносител. (Да.) Приема се.