:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,872,063
Активни 229
Страници 8,943
За един ден 1,302,066

Авария остави на тъмно милиони в Западна Европа

Прекъсване от немската компания "Е.Он" засегна още четири държави
Снимка: ЕПА/БГНЕС
През това лято бяха хвърлени доста средства за поправка на електропроводите в Германия (на снимката). Въпреки това милиони хора останаха без ток в събота.
Милиони хора в няколко западноевропейски държави останаха без ток заради авария в Германия, съобщиха осведомителните агенции.

Първоначално бе съобщено, че причина е рязкото покачване на потреблението на ток в Германия заради застудяването. По-късно обаче немската енергийна компания "Е.Он" обяви, че най-вероятно тя е причинила спирането на електроподаването. Тя изключила електропровод в Долна Саксония над река Емс, за да осигури безопасното преминаване на кораб.

В резултат започнаха да се рушат части от европейската мрежа. Най-тежко пострада Франция. Пет милиона души останаха без ток в източната част на страната и в някои райони на Париж. "Бяхме близо да пълно общоевропейски изключване", заяви пред Би Би Си Пиер Бонар - един от директорите на енергийната компания РТЕ.

За да бъде предотвратено пълното изключване, автоматичната система започна да спира тока на потребителите. Така бяха засегнати също Италия, Белгия и Испания. Освен битовите потребители, от електричество бяха лишени и някои участъци на високоскоростните европейски железници. Повредата обаче бе отстранена два часа след първото изключване.

Риск

На Балканите може да настъпи криза с доставката на ток заради спирането на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй" на 31 декември. За това миналата седмица министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров прати писмо до еврокомисаря Андрис Пиебалгс. Така Овчаров напомни на ЕС, че трябва да бъдат взети мерки. В петък стана ясно, че Пиебалгс още не е получил писмото. Но Еврокомисията е готова да направи преглед на евентуалните енергийни проблеми и да предприеме действия.
14
1996
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Ноември 2006 23:40
Нали Румен Овчаров е предупредил еврокомисарите в писмена форма? Да вземат мерки писмата да им пристигат по-бързо. Можело е и да не се стигне до спиране на тока в Западна Европа ако еврокомисарите си четяха навреме кореспонденцията.
05 Ноември 2006 23:53
Нежната и крехка Западна Супер-Нано-Виртуална-Техника ,
не струва при лоши природни условия .


ЗАПАДНАТА техника е главно еднодневки ,
които при първият проблем трябва да се изхвърли
и да се купи НОВА желателно КИТАЙСКА

При по- сурови условия - Космос, Арктика, Пустини, Джунгли, Снеговалежи и т. н.
- желателно е ползването на не толкова Финната и Ергономична,
Грубвата но НАДЕЖДНА руска техника .
06 Ноември 2006 00:31
Душко Каза им го брате!Хак им е...
06 Ноември 2006 02:34
Душето е руският фичо тука, ама в случая е прав.
06 Ноември 2006 05:29
1. Душко, добре, че един път такова нещо се случи в Европа, та сега ще оревеш 'орталъка! 2. Ние още не сме влезанали в ЕС и тяхната система започна да се пропуква. Да връщат 1 и 2 реактори, та да спасяавме положението!
06 Ноември 2006 06:26
Някой от вас чувал ли е че ЕОН е дъщерна фирма на Сименс или това е поредната легенда на интернационализма....
06 Ноември 2006 09:03
Нали "Е.Он" спира тока честичко и във Варна? Ами чия “дъщеря” са не знам, ама родителите ù не са я научили да домакинства.
И нашият варненски ерген не си е отварял очите...
06 Ноември 2006 09:03
Овчаров да тръгва да се бори, за въвеждане на "stand by"в областта на ядрената енергетика..Нека тук-таме да има не съвсем спрени реакторчета на повикване
06 Ноември 2006 09:19
А бе то , вместо да си оправят тяхната си с-ма-тръгнали наш, та да рушат, Или понеже сте най-бедните в Европа извадете 4мла, евро за Белене, Европейска /не/справедливост, , ,
06 Ноември 2006 11:07
Не знам дали накой тук е наясно, но в България енергийната система беше изградена на много високо ниво. Който е пътувал из страната е виждал стълбовете - елоподобните 110 и 220 kV и П образните 400 kV. Как действа всичко. Централите са производителите. Оттам токът отива в разпределителните подстанции. Те се свързват в така нареченият енергиен пръстен, който опасна цялата страна. Причината да е пръстен е, за да е дублирана всяка основна линия. От подстанциите по 110 и 220 kV електропроводи токът отива в градските подстанции, които също са свързани в пръстен. Там напрежението се понижава до 20 kV подземни кабели, които отиват по трафопостовете - пак има пръстен и всеки трафопост се захранва от две линии - основна и резервна. В Трафопостовете вече напрежението се понижава до 380 V, които се ползват за битови цели. Всичко беше автоматизирано. По времето, когато в България само шепа хора знаеха какво е компютър в централите имаше компютърно управление. Техниката в подстанциите беше швейцарска и немска с по 25 години гаранция. Всичко се защитаваше с автоматични релейни защити, които сами превключваха линиите и изолираха поразените участици при проблем. И всичко това действаше и имахме ток.
А сега не знам как е. Държавата за пореден път абдикира и подари този стратегически отрасъл на частници, като ги превърна в монополисти. И проблемите започнаха. Причината е съвсем проста - целите. Държавата има интерес да предоставя евтин ток на хората, частникът има интерес да печели повече с по-малко разходи. Оттам и проблемите - разпродават техника, съкращават хора, инвестициите със сигурност са намалели, а техниката не е вечна.
В Европа стават сривове, бях свидетел как спра тока в цяла Италия по-миналото лято, заради авария. Сега и унас ще стане така, а не трябва. Имаме нужда от АЕЦ Белене и е престъпление към всички българи, а и съседните ни страни да затворим трети и четвърти блок в Козлодуй.
Знаете защо става всичко това, идват ли избори, не си стойте по къщите, а гласувайте, пък било и отвращение - това можем да направим, другата алтернатива е революция
06 Ноември 2006 13:29
ЧеКайте бе колеги, гледайте Сашько от канал 3, он го обЯсни "демократа", че цялата работа е пускането на лайнера "норвежката Перла" бе джанъм...и каза многозначЕлно: "и ний сме се запътили към Тях, Боже...", а он е "Барда на десното...", поне така се представи пред НОВА в изборната нощ...Ха Ха.
06 Ноември 2006 13:50
Случва се и в най-добрите семейства на Филаделфия! Това че не могат да си съгласуват превключванията не е добре, ама е факт! Ще поживеят ще се научат!! А по отношение на АЕЦ Козлодуй бл. №№1, 2, 3 и 4 просто забравете за тях, минахме се преди години от много акъл и това! Сега и писма да пишем, и да се тръшкаме, и цяла Европа на тъмно да остане, се тая няма да ги върнем, а ще купуваму ток от обединения европейски пазар!
06 Ноември 2006 20:49
Гарване, много хубаво си го написал, особено за някой дето не е живял хич в България и не помни как във всяка къща имаше запас от свещи. В края на 60-те още беше нормално да нямаме ток с дни през зимата (Варна). В 1984-85 и пак в 1990-91 помним и дискотечния режим - два плюс два. Румънците отсреща имаха по два часа ток на ден.
*
После и рецептата ти нефела - при комунизъма нямаше и порнография и мутри, ама да върнем ли комунизъма, за да няма порнография и мутри? Бъдещето ни е в ЕС, покрай хубавото там може да видим и нещо лошо и трябва да се приспособим към него. В САЩ (Ню Йорк) така спря тока през лятото на 2003 г., в Калифорния имаха големи сакатлъци с дерегулацията, но отттогава явно проблемите се решават. Демокрацията и пазарът си имат начини да решават проблемите, и като цяло - доста по-добре от комунизъма. За който ти ни караш да гласуваме.
06 Ноември 2006 21:27
На някои от горните им е лесно. Вее им вятър между ушите. Винаги са компетентни, винаги знаят, всичко могат и като са си сменили господарите значи всички трябва да сме идиоти и да ги последваме. Иначе с две свободни ръце не могат да си намерят мястото на което си сядат, щото винаги има някой да им пречи. Ръсят клишета като циганки на просия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД