Между предизборната кампания и риболова съществуват някои тънки психологически прилики. И в двете занимания има значителна доза хазарт, подправена с ведро самохвалство и жизнеутвърждаващи програмни намерения. И политиците, и въдичарите се държат така сякаш тяхната риба никой не може да я улови. И едните, и другите знаят, че това не е вярно и затова всеки гледа да примами рибата на другия. Независимо от улова, и рибарите, и политиците се държат като победители. Както пише Ярослав Хашек в "История на Партията на умерения прогрес", всеки политик, на когото политическият противник е строшил гръбнака, твърди, че е излязъл като морален победител от битката.
По-особеното в завършващия днес риболовно-политически сезон беше
захранването на водоема
За да кълве по-активно рибата, освен стандартна политическа стръв беше пусната и томбола, а доволни млади хора от всички възможни медии бодро увещаваха електоралните пасажи да пълнят мрежите. Друга особеност е усилието да бъде хваната и онази риба, която отдавна е мигрирала в чужди води.
Рибата е студенокръвно и неподвластно на силни страсти животно, поради което психологически тя се възприема като символ на безсъзнателното и първичното. Иначе казано, след като свали джиесемите и телевизорите от кукичките на държавната томбола, тя може да отплува там, където я влекат нейните първични инстинкти.
Вероятно дълбоката причина за приликата между политиката и риболова се свързва с християнството. Рибата е един от често срещаните евангелски символи. На брега на Генисаретското езеро Христос нахранил многохилядно множество
с две риби и пет хляба
След чудния риболов, при който апостолите Симон Петър и брат му Андрей уловили "голямо множество риба, та и мрежата им се раздираше", Спасителят им казал да изоставят кораба и да тръгнат след него, за да ги направи ловци на човеци. (Лук. 5:10)
Изображението на риба е основен символ в ранното християнство. Едно от обясненията е свързано със старогръцката дума за риба "ихтис", която се е възприемала като акростих, съдържащ началните букви на формулата "Иисус Христос Божи Син и Спасител". В иконографските изображения на "Тайната вечеря" на трапезата най-често има риба, хляб и вино.
Мрежите на властта са невидими
и сложни, те оплитат както управляваните, така и управляващите. Вероятно много от бъдещите властници в момента се чувстват като пророк Йона в корема на кита. Стоят вътре като политически мъртъвци и чакат да видят на кой бряг ще ги изплюе щедро подмамваният с обещания и награди избирател. Независимо от резултатите, социалните ихтиолози отново ще кажат, че българската риба е поискала промяна и това вече наистина е краят на прехода.
"От векове българската риба се лови на чужди въдици", твърди незабравимият Станислав Стратиев ("Българският модел"). В миналото, според него, тя е трябвало да се прави не само на риба чук, но и на риба сърп. Днешната българска риба живее с илюзията, че може да забогатее чрез самоограбване. От тази илюзия е съчленен нейният политически гръбнак.
----
Рецепти
Печена цяла риба върху канапе от лук
Продукти: 1 цяла риба (900 г.), 4 глави кромид лук, 3 скилидки чесън, 50 мл олио, магданоз, 1 лимон, 1 с.л. масло, сол, черен пипер, дафинов лист.
Рибата се почиства, измива се добре, посолява се и се наръсва отвън и отвътре с лимонов сок и черен пипер. След това се пълни със смес от половин глава ситно нарязан лук, ситно накълцан магданоз, масло и щипка настъргана лимонова кора. Ако рибата не е блатна, от главата и перките с две ч.ч. подсолена вода се сварява бульон заедно с половин глава лук, няколко зърна черен пипер и парче дафинов лист. Бульонът се прецежда, без да се претрива. Останалият лук, нарязан на филийки, се смесва със счукания със сол чесън и малко олио и се поставя на дъното на тавата, в която ще се пече рибата. Отгоре се слага рибата, намазва се с олио, покрива се с фолио и се пече 5-6 минути, след което фолиото се отстранява. Пече се още 5 минути, обръща се, залива се с мазнина и малко бульон и се пече още 10 минути в умерена фурна. Сосът от печенето се разрежда с малко бульон, подправя се с черен пипер и лимон и се излива върху рибата.
Пържен сафрид с чесън
Продукти: 800 г пресен сафрид, 1 глава чесън, сок от два лимона, 1 ч.ч. олио, 4 с.л. брашно, черен пипер, половин връзка магданоз, сол.
Рибата се изчиства, измива се, подсушава се и всяко парче се овалва в смес от брашно, черен пипер и сол. Пържи се в горещото олио до златисто. Чесънът се счуква с малко сол и се разрежда с лимоновия сок, така че да се получи паста. Парчетата изпържена риба се намазват с тази паста и се нареждат в плато. Добре е ястието да престои половин час преди поднасянето. Отгоре се наръсва със ситно нарязан магданоз.
Рибни шишчета
Продукти: 800 г филе от скумрия, 200 мл бяло вино, 1 глава лук, 40 мл олио, сок от 1 лимон, черен пипер, магданоз, 3 стръка целина, сол.
Филето, нарязано на парчета, се поставя в марината от лимонов сок, сол, вино, магданоз и целина. След 2 часа парчетата риба се нанизват на дървени шишове, като между тях се поставят кръгчета лук. Поръсват се с олио и се пекат на скара около 7-8 минути.
Пикантни рибни шницели
Продукти: 1 кг риба или рибно филе, 60 г прясно масло, 2-3 филета от аншоа, 300 г варени картофи, 5 яйца, 100 мл бяло вино, 2 филии стар бял хляб, брашно, галета, 1 кисела краставичка, индийско орехче, сол, черен пипер, магданоз.
Рибата се почиства, нарязва се на парчета и заедно с накиснатия във виното хляб и картофите се смила, след което се смесва с половината прясно масло, стритите филета от аншоа, ситно нарязаната кисела краставичка, 1 цяло яйце и 1 жълтък, настъргано индийско орехче, магданоз, черен пипер и сол на вкус. От сместа се оформят шницели, които се овалват в брашно и се оставят да отлежат малко, а след това се потапят последователно в галета и в останалите разбити яйца и се пържат до светлозлатисто в гореща мазнина. Върху всеки от тях, още докато са топли, се слага по една бучка от останалото масло и по един резен лимон, обелен от кората.
Печен сафрид
Продукти: 1 кг сафрид, 0,5 ч.ч. растително масло, 1 бучка (колкото орех) прясно масло, 1 лимон, черен пипер, магданоз, сол.
Почистените и измити риби се нареждат в тавичка с коремчетата нагоре и в коремчето на всяка рибка се капват по няколко капки лимонов сок и растително масло. Заливат се с половината от мазнината и се пекат около 10 минути. Обръщат се, заливат се с останалата мазнина и се пекат още 6-7 минути. Разпределят се на порции в затоплени чинии, наръсват се със стопеното прясно масло и малко магданоз и се поднасят с четвъртинки лимон, картофена салата и маслини.
Варена скумрия със сметана
Продукти: 1 кг скумрия, 1 глава кромид лук, 1 морков, корени от магданоз, парче целина, 200 мл сметана, 500 г картофи, 1 връзка магданоз, сол.
Почистената и нарязана на порции риба се сварява заедно с нарязаните на ситно лук, морков, корени от магданоз, целина и сол. След това се изважда от бульона и се поставя в подходящ съд. Залива се с разбитата сметана, посипва се със ситно нарязания магданоз и се гарнира с варени картофи.
----
Страницата подготви: Ясен Бориславов
|
|