Европейската комисия (ЕК) ще предложи утре разширяването на ЕС да спре поне за пет години, предаде Ройтерс. В доклад, който трябва да бъде публикуван в сряда, Комисията заявява, че Хърватия, Македония, Сърбия, Босна и Албания не могат да очакват скорошно присъединяване към съюза, въпреки че са постигнали известен напредък.
Високопоставен служител в ЕС, цитиран от Ройтерс, казва, че съюзът има нужда да си поеме въздух през следващите пет години, преди да пристъпи към ново разширяване след приемането на България и Румъния през януари 2007 г. Хърватия, която на 3 октомври миналата година започна присъединителни преговори едновременно с Турция, се надяваше, че ще влезе в ЕС през 2009 г.
Докладът обаче ще предложи утре някои практични стъпки за подобряване на качеството и прозрачността на присъединителните преговори със страните кандидатки. Той ще посочи нуждата от институционални реформи в начина на вземане на решения в ЕС и в дългосрочното планиране на бюджета. По-специално ще бъде препоръчано да се модернизира отпускането на субсидии за селското стопанство и за регионалното развитие, за да не се източи бюджетът на ЕС от присъединяващите се по-слаборазвити държави. Неясната съдба на евроконституцията е една от причините да се замрази разширяването до 25 държави, който е максималният брой според Договора от Ница (2002 г.).
Черновата на доклада, получена от Би Би Си, призовава Македония да засили политическите реформи, борбата с корупцията и да подобри отношенията с албанците, ако иска да постигне напредък в преговорите за членство.
Сърбия е поздравена за новата конституция и за икономическата стабилност, но ЕК не предлага скорошно подновяване на споразумението за асоцииране, защото Белград първо трябва да помогне за залавянето на ген. Ратко Младич, който е издирван за военни престъпления. Освен това Брюксел призовава Белград да приеме конструктивен подход спрямо Косово, като статутът на провинцията е споменат като едно от големите предизвикателства през следващата година.
В отговор на искането на австрийците и французите за посочване на ясни граници на ЕС докладът посочва, че „съюзът се определя от ценностите си, а не от географски рамки".
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
ЕК ще предупреди в доклада си България и Румъния, че няма да се поколебае да използва предпазни клаузи, ако се наложи, предаде Би Би Си. По искане на Германия ЕК вероятно ще направи в края на годината нова оценка на готовността за членство на двете страни и особено на техния напредък в правосъдието и борбата с организираната престъпност и корупцията. При ратифицирането на присъединителния договор преди десетина дни германският Бундестаг настоя в декларация за въвеждане на предпазна клауза още с присъединяването на България и Румъния към ЕС на 1 януари 2007 г.