Регионалните екоинспекции в цялата страна до края на месеца ще проведат еднодневни информационни срещи за територии, които се очаква да влязат в европейската мрежа "НАТУРА 2000". Инспекциите ще запознаят заинтересованите страни с режима на опазване и финансовите компенсации в бъдещите защитени зони, обитавани от птици.
Екоминистерството плануваше да проведе реални обществени дискусии за "Натура"-местата, но явно форсира кампанията, за да се побере в крайния срок 1 януари, коментираха еколози. Дотогава всичко трябва да е свършено и министърът само да разпише заповедите за новия статут на зоните.
"Протестите на собственици в Кранево и варненския квартал "Аксаково" в последните дни показаха, че хората се страхуват от "Натура 2000" поради незнание", каза Борис Бъров от Българското дружество за защита на птиците, което ще участва в кампанията. Според него варненци се опасяват, че във варненско-белославския езерен комплекс ще бъдат забранени всякакви промишлени дейности, което по думите му не отговаря на истината. "Може инвеститорският интерес да се пренасочи в други места, но тук природата ще остане чиста, което ще влияе върху цените, интернет гъмжи от обяви за търговия със защитени земи в Европа", посочи Бъров.
Между 40 и 200 евро на хектар ще бъдат компенсациите за пропуснатите ползи вследствие ограниченията в защитените земи. Някои собственици например няма да имат право да ползват изкуствени торове, тежка механизация и пр. Земеделското министерство все още обсъжда конкретните суми. Парите идват от няколко европейски фонда.
Обществеността в "Аксаково" пък обвини вчера управляващите, че с "Натура 2000" дават огромен корупционен механизъм в ръцете на МОСВ и ДПС.
АГРОЕКОПИОНЕРИ
Обучение на фермери със земи в природен парк Русенски Лом започва днес по инициатива на WWF. Курсът е по екологично земеделие и ще позволи на стопаните да кандидатстват за субсидии по програма САПАРД на ЕС, която тази година отпуска пари и за това. Тази година субсидиите ще са с таван от 10 000 евро, а догодина ще са без лимит.
ПРОВЕРКА
Няма нарушения в бъдещата защитена зона до каварненското с. Божурец, където се строи голф игрище, съобщиха от РИОСВ-Варна след проверка. Преди дни екоорганизацията WWF алармира, че инвеститорът нарушава условията в екоразрешителното си. "Защитените участъци са картирани и оградени, както бе договорено", казаха от екоинспекцията.
Ей Миленчо прочети си домашното преди да пишеш
Аксаково никога не е било и никога няма да бъде квартал на Варна
до скоро си беше село (едно от най големите във БГ), а сега е и град АКСАКОВО