2.5 млн. евро изгуби страната ни от ЕС, след като пропадна възможността за изграждане на транзитен център за бежанци в софийското село Бусманци, съобщиха от Държавната агенция за бежанците. Съюзът ще задължи България все пак да построи такъв център, но да го финансира сама.
Одисеята с изграждането на транзитни центрове, които са изискване на ЕС, започва през 2002 година. Първоначално проектът беше за строежа на два еднакви центъра в Бусманци и с.Пъстрогор, Хасковско. За тях ЕС отпусна общо 5 млн. евро чрез програма ФАР и Банката за социално развитие към Съвета на Европа. Във всеки от центровете трябваше да се изгради капацитет за приемане на 500 души. Заради проекта Брюксел беше командировал у нас за година и половина предприсъединителен съветник, но той вече си е заминал.
Съвсем скоро започва строителството само на транзитен център в Пъстрогор. В Бусманци местното население провали с протестите си проекта и ЕС си прибра обратно половината от отпуснатите пари.
Не е ясно дали ако кандидатстваме отново, ще получим същото финансиране, обясни Даниела Велева от агенцията. В същото време ЕС настоява страната ни бързо да изгради център в София, близо да аерогарата, защото съвсем скоро ще станем външна граница за съюза. Като член на ЕС обаче България ще трябва да задели цялата сума за изграждането, а след това да получи част от нея от структурните фондове на съюза.
Статистика--------
Около 90% от потърсилите закрила са нелегални икономически емигранти, които страна ни след проучване експулсира, обясни Даниела Велева. В момента те навлизат във вътрешността на страната и могат да бъдат заплаха за националната сигурност. Най-много кандидати за убежище има от Афганистан, Иран и Ирак. За първите 10 месеца на годината 514 лица от 35 държави са потърсили убежище у нас, като само 12 от тях са получили статут на бежанец. Други 73 са получили хуманитарен статут. Отказ е даден на 174 емигранти.
|
|