Досиетата на средния ешелон на спецслужбите да не се разсекретяват, а всички останали да бъдат отворени. Към такова решение са се разбрали да вървят управляващите от БСП, НДСВ и ДПС на заседанието на политическия съвет на коалицията.
Представители на социалистите настояли да не се разкрива принадлежността към ДС на началниците на сектори и отдели в сегашните служби. БСП иска също да не стават публичен факт и досиетата на дознателите. Аргументът на червените е, че никоя държава не разкрива разузнавачите си на такова ниско йерархично ниво. НДСВ и ДПС били склонни да приемат това условие. Жълтите все пак ще направят справка как стои въпросът в другите страни.
За дознателите се предполага, че са предимно млади хора, които няма как да са принадлежали към някогашните репресивни служби. "Но ако ще се проверяват следователите, няма как да не бъдат проверени и дознателите", коментира зам.-председателят на НДСВ Николай Свинаров. Обратното би било лош демократичен знак. Въпреки това и по този въпрос царистите са склонни да отстъпят при убедителни аргументи.
Депутатите от мнозинството ще обсъдят закона за досиетата и на предстоящия семинар в Боровец. Там те ще разгледат по-подробно ремонта на Наказателно-процесуалния кодекс.
Според участници в заседанието общата философия, която се споделяла от мнозинството, е да се признае разследващата функция на полицията. Това означава на местопрестъпление полицаят да има право на разследващи действия, без да чака идването на дознател. С приемането на новия НПК и новия закон за МВР бе предвидено дознателите да са само с юридическо образование и бе определена бройка от 2000 човека. Дотогава бе позволено на вътрешния министър да определя със своя заповед полицаи, които да изпълняват определени дознателски функции - като оглед на местопрестъпление, претърсване, изземване и закрепването на иззетото от тези действия като доказателства. Така 10 000 полицаи бяха натоварени с такива функции още от времето, когато вътрешен министър беше Георги Петканов. С новите НПК и закон за МВР това правило бе продължено с 1 година. Истинският проблем ще настъпи на 1 май 2007 г., когато този срок изтича и тогава всичко ще падне върху 2000 дознатели, които и сега едва смогват да си свършат работата.
-------Архиви
7200 страници от архивите на МВР вече са обществено достъпни в публичната читалня на МВР в Главно управление на архивите. В предадената от министър Румен Петков информация има над 50 000 архивни единици от 60 служебни фонда на МВР. Включени са и документи на бившата ДС за периода 1944-1990 година. Началникът на Дирекция "Информация и архиви" към МВР Иван Комитски заяви обаче, че в архива не се съдържат досиета.
|
|