По брой коли София е вече в 2020 г., но с инфраструктура отпреди 30 години. Това става ясно от доклад за драматичното състояние на трафика в столицата на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), който днес ще обсъждат столичните общински съветници и неправителствени организации.
----------------
По данни на КАТ към февруари в столицата са регистрирани над 800 000 автомобила. Според прогнозата, заложена в общия градоустройствен план на София, обаче равнището от 520 коли на 1000 жители би трябвало да бъде достигнато чак след 14 години.
"За да се облекчи движението по софийските улици, трябва да се въведе платено минаване през центъра и дори през определени улици", съветват експерти на ЦИР, позовавайки се на опита в други страни. Идеята за платено минаване през центъра беше лансирана още преди 2 г. от зам.-кмета по транспорта Велизар Стоилов. Такса се предвижда най-вече за колите, в които се вози само един човек. Ако общинският съвет приеме идеята, техническото й въвеждане ще отнеме около 6 месеца.
Друга препоръка за ограничаване на трафика е въвеждането на "синя зона" за целия център. "Това е мярка, прилагана масово и с неоспорван ефект по света", смятат експертите на ЦИР. Те дават за пример Цюрих, където "синята зона" е на път да обхване целия град. "Но за целта трябва да се предвидят преференции за живеещите в центъра, които искат да паркират пред домовете си. По света те плащат минимална годишна такса. В Атина тя е 10 евро годишно. В Белгия пък живеещите в центъра получават специална карта, която им дава право да паркират в радиус от 400 м от адреса си", пише в доклада.
И центърът на София е на път да се превърне изцяло в "синя зона", като за живеещите в него се предвижда също годишна такса. Размерът й ще бъде определен от общинския съвет. Неофициално се говори за около 100 лв. годишно. В момента живеещите в "синя зона" не ползват облекчение, ако искат да паркират пред дома си. Те плащат по 1 лв. на час.
Препоръките за такса "център" вървят заедно с идеята за стимулиране на гражданите да използват градския транспорт за сметка на личните автомобили. Но това може да стане както с подобряване на качеството на обществения транспорт, така и с осигуряване на буферни паркинги по периферията на центъра, където гражданите да оставят колите си. Засега няма изчисления колко пари са нужни за реализирането на тези идеи в София.
Още за доклада и коментар по темата - в "Наблюдател"
Редактирано от - Нашия на 16/11/2006 г/ 00:36:08