"Военната победа в Ирак вече не е възможна, но и прибързаното изтегляне на всички коалиционни войски не е добър избор", заяви пред Би Би Си бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър.
"Нормализирането на ситуацията в Ирак може да се постигне с дипломатическите усилия на международната общност, включително и на съседните Иран и Сирия", каза бившият първи дипломат на Вашингтон, който взе Нобелова награда за мир през 1973 г. заради договарянето на споразумението за прекратяването на войната във Виетнам. Кисинджър призова за международна конференция с участието на постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН, на съседите на Ирак и на държави като Индия и Пакистан, за да бъдат разработени пътища за подобряването на ситуацията в Близкия изток.
"Необходимо е да преразгледаме курса на политиката към Ирак, но не мисля, че алтернативата е между победата или пълното изтегляне на войските", каза Кисинджър. Според него, ако всички военни сили бъдат изтеглени оттам без каквото и да било частично решение на някои от проблемите, гражданската война в страната ще се разрасне и може да надхвърли мащабите на конфликта в Югославия.
Сирийският външен министър Уалид Моалем отиде вчера изненадващо в Багдад и оттам призова американците да обявят график за изтегляне на войските си от Ирак. Според него само така ще може да се прекрати кървавата баня, предаде АП. Вчера при различни атентати и инциденти в Ирак загинаха 112 души. Миналата седмица насилието в страната взе стотици жертви.
Тоест, сега се минава на варианта: "Аз спах с майка ти, но съм нужен на семейството и не мога да си тръгна"