Американският президент Джордж Буш налетя на мощни протести в Индонезия, където пристигна вчера след радушно посрещане във Виетнам, съобщи АП. Демонстрантите изразиха несъгласието си с войната в Ирак. Държавният глава на САЩ кацна в столицата Джакарта и с хеликоптер бе закаран направо до резиденцията на президента на Индонезия Сусило Бамбанг Юдхойоно в град Богор. След това той се видя и с индонезийски лидери от умерени граждански среди.
Извънредни мерки за сигурност бяха взети в големите градове в страната, където индонезийски мюсюлмани изливаха гнева си по улиците. Те наричаха Буш "военнопрестъпник", "терорист" и "л...но", като носеха плакати със снимки на жертви в Ирак. Стотици студенти се опитаха да превземат заведения на "Макдоналдс", "Пица хът" и "Дънкин донътс" и влязоха в сблъсъци с полицията. Индонезия е държавата с най-многобройно мюсюлманско население в света.
Индонезийската полиция проверява информация за планирано самоубийствено нападение по време на посещението на Буш в Индонезия, съобщи АП. "Получихме сведения, че мъж, носещ колан с експлозиви, би могъл да се смеси с протестиращите", заяви шефът на полицията в град Богор полковник Сураварди Дахлан. Той обаче не уточни конкретно източника на информацията и отказа да каже дали разузнаването е потвърдило тези сведения.
Буш пристигна в Индонезия след участие в срещата на върха във Виетнам на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС). Там домакините три дни демонстрираха много добри чувства и му спестиха критики за Виетнамската война и неизпълнените от САЩ задължения да помогнат за следвоенното възстановяване на страната, както се изискваше от Парижкото мирно споразумение.
Визитата на Буш в Индонезия продължи 6 часа, след което той замина за Хавай, а оттам ще се прибере във Вашингтон.
ЗА СПОМЕН
Колкото и да избягваше неприятните спомени за изгубената война по време на посещението си във Виетнам, президентът Буш се сблъска с тях на висока скорост вчера сутринта при краткото си гостуване в Хошимин (бившия Сайгон). Виетнамците го заведоха в новата си фондова борса, в историческия музей и в Института "Пастьор" и прекараха кортежа му по маршрут покрай бившето американско посолство, от чийто покрив избягаха с вертолети последните американски дипломати преди падането на Сайгон през 1975 г. След това колите продължиха покрай бившия президентски дворец, чийто портал бе прегазен от северновиетнамски танкове преди 32 години. По целия път Буш бе приветстван от виетнамци, които искаха да покажат, че са оставили враждата на историята.