Налягането на въздуха в гумите трябва да се проверява преди тръгване, когато те още не са загрели. При проверката на попътна бензиностанция манометърът ще покаже по-високо налягане заради температурното разширение на въздуха. Производителите по принцип се съобразяват с него, когато издават препоръчителните стойности на налягането, така че по средата на пътя не е хубаво гумите да се спускат, за да влязат в нормата. Така на практика те ще станат по-меки от необходимото, а това води не само до ускорено износване, но и до опасности от катастрофа.
Тази и други тънкости на правилната експлоатация на гумите бяха обяснени на пресконференция в София, организирана във връзка с разяснителната кампания "Мишлен - изпълнени с въздух". В рамките на два дни пред стадион "Васил Левски" имаше и подвижен технически пункт, където шофьорите можеха безплатно да проверят гумите си и да получат съвети от професионалисти.
"Гумите са изключителен важен елемент на безопасността, който често се подценява", бе изтъкнато на пресконференцията. Според проучвания на френската фирма около 5 процента от катастрофите в Европа се дължат на недостатъчното налягане на гумите. И без да се стига до инцидент, то е вредно - води до ускорено износване, увеличава спирачния път и разхода на гориво и влошава управляемостта на колата. По-високото налягане също влошава контакта на гумите с пътя и може да е опасно. Затова и налягането трябва да бъде проверявано редовно. Стойностите обикновено са отбелязани в инструкцията на превозното средство, а често и на табелка при двигателя или отвора на резервоара.
При леките коли рядко се случва производителят на гуми да препоръчва различно налягане. Най-добре е проверката да става с професионални уреди по сервизи и бензиностанции. Много от манометрите, които се пазят по багажници и домашни гаражи могат да заблудят. Измерителната техника е нещо прецизно и крехко. Добрите стари инструменти, които навремето влизаха в комплекта на всяка кола, са амортизирани, а сред новите има съвсем безотговорно правени подобия. Мнозина от опитните шофьори са свикнали да преценяват състоянието на гумите на око или с подритване, но тази практика може да е само помощна и е добре да бъде забравена преди дълъг път.
|
|