Наследникът на доста популярния "Деу Матиз" у нас ще носи по-глобалното име "Шевролет Спарк". Корейският мъник има силни позиции в нашия регион и бе удостоен с нещо като "балканска" премиера в Констанца (Рум).
Това всъщност е първият модел, изцяло разработен от "Деу" под ръководството на "Дженерал Мотърс". Името е част от глобалните имиджови операции на мегаконцерна. Той закупи подбрани части от фалиралата фирма, след известни лутания реши да се дистанцира от доста спорния й имидж и да наложи популярната американска емблема върху масовите корейски коли. На някои пазари трябва да се бори с продукцията на "остатъчни" заводи на "Деу", та променя и имената на моделите. Заради това в Европа има шевролети "Матиз" и "Нубира", а на Балканите - "Спарк" и "Лачети".
Представянето в Румъния правеше тази интрига по-осезателна. Там продължава да действа завод на "Деу", който си произвежда добре познатия стар "Матиз". Така отвъд Дунава ще има директен конкурентен сблъсък на нов и стар модел с различни емблеми и имена. Освен дизайнерските и технически различия, те имат и солидна ценова разлика. На всичко отгоре в Румъния старият "Матиз" може да се смята за национален продукт, а това обикновено носи дивиденти.
"Спарк" пък носи авторитета на нещо направено под егидата на "Дженерал Мотърс". Той обаче страда от конкуренцията и на по-голямата "Логан". Като ценови клас те са подобни, а под емблемата й е изписано "Дачия от Рено". Тази интрига в най-евтините сегменти може да рефлектира и у нас. Въпреки протестите на GM, у нас полулегално се внасят машини на "Деу", а и "Логан" все някога ще премине Дунава.
От дизайнерска гледна точка "Спарк" е типичен градски модел. Дължината му е 3,50 м. му дава отлични възможности да се чувства добре по претоварените кръстовища и паркинги. Външният вид е малко като на играчка - по принцип подходящ за малки коли. Профилът на "Матиз" е запазен, но върху него е наложена по-разчупена - приветлива и симпатична идентичност. Интериорът е радикално променен. Зад волана има малък блок със светлинни индикатори, а основните показания са изнесени в табло над централната конзола. Пътниците седят в по-изправена позиция и около тях има достатъчно простор. Градската кола по принцип не дава големи удобства за дълго пътуване, но в "Спрак" 4-ма пътници могат да се чувстват удобно. Багажникът е 170 л., но при сгъване на задните седалки стига до 845 л.
"Спарк" се отличава от "Матиз" и с доста по-грижовното отношение към безопасността. При градските коли тя по принцип се осигурява трудно. Каросерията е с радикално пременена структура и пази по-добре живота на пасажерите при сблъсък. Освен това машината има стандартни еърбегове, триточкови колани, четириканална АБС и възможности за други екстри.
Двигателите са познати като параметри - два бензинови с обем 0,8 л. (52 к.с.) и 1 л. (66 к.с.). Конструкцията им е модернизирана и те дават с около литър (на 100 км) по-нисък разход на гориво от тези на предшественика. Съчетани са с петстепенна механична скоростна кутия. За по-нататък е предвидена и автоматична. По-малкият агрегат е трицилиндров и с него динамиката е относително мудна. Ускорението 0-100 км/ч е за 18 сек. по фирмени данни. При управление в града това не пречи особено, макар да е неприятно, но на дълъг път става досадно. Вписването в трафика и особено изпреварванията изискват често манипулиране с предавките.
Еднолитровият двигател е по-приятен за управление. Промените в окачването са направили високата кола осезателно по-стабилна в завой. Приятно впечатление остави и начина, по който машинката преодоляваше неравностите на сравнително високи скорости. В това отношение тестът бе пълноценен - по второстепенни пътища румънският асфалт е горе-долу подобен на нашия, макар че дупките са по-малко.
|
|