Всяка година до 1 март Сметната палата ще предава на Националната агенция за приходите актуален списък с министри, депутати, магистрати и висши чиновници, които са длъжни да подават имотни декларации. НАП пък ще предоставя информация на палатата за доходите, които те са декларирали. Това предвижда споразумение между двете контролни институции, подписано вчера от шефовете им Валери Димитров и Мария Мургина.
Декларации за имоти и доходи подават над 7000 българи на високи постове. С последните поправки към списъка бяха добавени и членовете на ръководните и контролни органи на около 21 партии, които получават държавни субсидии, и шефовете на административните съдилища.
НАП и Сметната палата ще проверяват дали съвпадат декларациите, подадени пред двете институции. "Ще правим и съпоставка с около 10 съществуващи регистъра, които съдържат данни за имуществото и доходите на висши държавници", поясни Тоньо Железчев, директор на публичния регистър в одитната институция. Ако лъснат несъответствия заради грешни или непълни данни, провинилият се ще бъде щателно проверен от НАП. При нарушения агенцията ще налага глоби и наказания. Върху недекларираните имоти или доходи ще се начислят дължимите налози с лихвите.
Сметната палата ще проверява всички декларации за съответствие с данните, подадени пред НАП. Тя ще сезира приходната агенция само когато има разминаване или когато не е подадена декларация. НАП пък ще прави ревизия в случаите, когато разликата в двата документа надхвърля 10 000 лв.
Сметната палата иска достъп и до банковите сметки. Вчера шефът й Валери Димитров пледира за поправка в закона, която да позволи сваляне на банковата тайна в съмнителните случаи.
---
ОТКРИТО
От 2007 г. декларациите ще се публикуват на сайта на Сметната палата. Няма да се огласяват само лични данни - например точен адрес на имота или номер на колата, за да няма злоупотреби с информацията. Електронният вариант на регистъра се разработва в момента.
Глупости. Луд умора няма, само се поти. Като как си я представяте тази работа да се сравнят 7000 декларации с данните в десетина регистри за имущество и доходи ? Ами данните за банковите им сметки ? Колко хора и време е нужно да се отделят за една проверка на декларация, която може да се заобиколи по хиляди начина ?
Отсега е ясно, че ако на някой изобщо му проверят декларацията това ще е политическа или икономическа поръчка.